Klikněte pro hledání

Běhy

Pátou Trailovou závist okořenilo bláto a traťový ženský rekord

Sdílet

Třetí adventní neděli se fotbalový stadion Sokola Zvole stává tradičním dostaveníčkem vyznavačů trailového běhu. Ultraběžečtí manželé Jan a Zuzka Bartasovi s inspirací v Pyrenejích a Dolomitech připravili opět výživnou porci sedmnáctikilometrového závodu (happeningu) přes tři údolí kousek od Prahy, kde Keltové lovili divou zvěř, básník Vítězslav Hálek hledal múzy a František Nickerl motýly.

„Noční déšť nám trochu dělal starost, co s tratí provede. Krom krátkých úseků po asfaltu vedeme sedmnáct kilometrů se sedmi stovkami výškových metrů po pěšinách a lesních cestách. Bláto nechybělo, ale nakonec to bylo asi lepší než loňská námraza,“ popisoval Honza Bartas, jeden z organizátorského tria. Jeho manželka Zuzana jim před nedávnem přivedla na svět dvojčata a toho času architektka na mateřské dovolené měla kapacitu poladit všechny předzávodní úkoly. Dvacítka dobrovolníků z řad kamarádů z kultovního běžeckého klubu Babice a rodiny se postarali o hladkou registraci v prostorách šaten místních fotbalistů.

„Párkrát jsem tu taky pomáhal, ale dneska jsem přišel závodit,“ říkal Tomáš Hudec, mj. vítěz letošního UT Grossglockner na 33 km. Žádné dlouhé fronty, vytištěná startovka na dveřích, čip na botu a umělecky pojaté číslo s tradičním logem závodu. Z Honzovy rozpravy zaznívá lehké zklamání, že z původních tří stovek přihlášených borců a borkyň jich nakonec cestu na „závist“ našlo o padesát méně. Asi předvánoční rýmičky, dopékání včelích úlů, nebo louže po nočním dešti.

V půl jedenácté startovní výstřel z pistole v ruce Zuzky posílá pestrobarevného hada běžkyň a běžců do prvního kilometru. Cvakají hřebíky treter a špunty krosovek, pípají tempomaty na Garminech a od zbytku startovního pole se odděluje zhruba šestičlenná vedoucí skupinka. Bez několikanásobného šampiona orienťáka Jana „Beta“ Procházky je dnes na pomyslný trůn cesta otevřená.

Start!

„Asi jsem to trošku přepálil, první kiláky jsme sypali po 3:20 a pak to tuhlo,“ říkal Jan Venca Francke, přední xterák triatlonista, cestovatel po aljašských výzvách a majitel rezortu na Mácháči. Po ulicích vesnic Zvole a Ohrobce se trať stáčí do jarovského údolí, kde se na jaře běží Listonošův krpál v rámci seriálu pražský Kopec. Následuje prudký seběh přes potok, ještě prudší výběh, na singletreku se nedaří předbíhat a kdo se postavil na startu dozadu, teď lituje.

Mezi nimi je i Karel Nikl, známá tvář z několika televizních reklam. Na čele běží dvojice Tomáš Hudec z Inov8 Team a Radek Hübl ze Salomonu. „Jsem zvyklý běhat delší běhy kolem padesáti kilometrů a tohle byla zábava. Pořád jsem musel řešit, kam šlápnout a jak rozvrhnout síly v kopcích. S Radkem jsme se tahali až na desátý kilometr ke zbraslavské lesní zoo. V nejprudším a nejdelším stoupání ke kapličce u keltského opidda jsem mu cuknul a pak už jsem náskok udržoval. Nakonec z toho byly skoro dvě minuty,“ líčil vítěz Hudec v cíli. Jeho výsledný čas se zastavil na  1:11:32, komentáře netřeba.

Mezi ženami si s nástrahami trati poradila nejrychleji dle předzávodních předpokladů Adéla Stránská ze stejného týmu jako mužský vítěz. „Po mistrovství světa v Argentině před měsícem jsem víceméně odpočívala, poslední týden jsem dala pár rychlejších tréninků. Zuzka s Honzou jsou dobří kamarádi, tento závod mám v oblibě a delší cesty z České Třebové nelitujeme.“ Její přítel jí akorát oznamuje, že časem 1:20:40 překonala svůj traťový rekord. Vešla se do první desítky celkového pořadí. „Tak to mám radost, bláto mi vyhovuje a vypadá to, že forma drží,“ zářila spokojeností sympatická, suverénní vítězka.

Druhá Petra Kotlíková dorazila do Zvole o několik minut za ní. „O to víc mě těší, že jsem Adélu porazila na Kunratické,“ říkala s úsměvem. Adéla na to reaguje, že v ten samý den večer odlétala do zmiňované Argentiny a případné zranění z Hrádku by asi dlouho vyčítala.

Kategorii nad 40 si podmaňuje Španěl Julian Morcillo, půlminutku před svěřencem legendárního Roba Štefka, padesátníkem Petrem Benou. Boj o stříbro prohrává a radost z bronzu má autor tohoto článku.

Vítěz Tomáš Hudec.

V cíli se podává čaj s rumem, zeleninový či kuřecí bujon, pomeranč, čokoláda a vyčerpané závodníky lákají domácí buchty a koláče. „Jsem tu potřetí a tento závod beru jako skvělé uzavření sezony,“ říká Tomáš Kari Karabinoš, ironman a zakladatel nového triatlonového oddílu Cafe racers.

S doběhem posledního závodníka probíhá vyhlašovací ceremoniál a medailisté dostávají unikátní artově provedené diplomy se zajímavými cenami od sponzorů. Nechybí tradiční tombola s hlavní výhrou v podobě vánočního stromku. A také ocenění dvanácti statečných, co si zapsali všech pět trailově závistivých zářezů.

„Myslím, že se tato akce opět skvěle vydařila. Velké díky patří rodičům, kteří pohlídali dvojčata, našim šikovným a ochotným dobrovolníkům. A také všem běžcům a běžkyním, kteří to dneska zvládli. Takže se budeme těšit zase za rok,“ loučil se Honza Bartas.   

Výsledky najdete zde: https://trailovazavist.cz/vysledky-a-fotky/

Text: Josef Rendl, foto: Jana Šnáblová

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *