Klikněte pro hledání

Běhy

Exner a Kriklová získali podzimní monument – Pražský maraton ve Stromovce

Sdílet

Jen pár minut poté, co Eliud Kiptanui v marketinkové stíhačce ve Vídni rozbil dvouhodinovou maratonskou bariéru, odstartoval zvolna a rozvážně Pražský maraton ve Stromovce do svého 56. ročníku, tudíž nejvytrvalejší v Česku.

Jak odlišné mohou vyrůst kulisy běžeckého svátku! Vědecko-futuristicko-reklamní projekt versus tradiční, až tradicionalistický závod. Co by asi hoši z Kiptanuiova týmu říkali na občerstvovačku s miskou soli, umístěnou za obrubníkem atletické dráhy při průběhu do dalšího kola?

Start!

„Já mám radši takovýhle závod, s příjemnou přátelskou a domáckou atmosférou, kde se netlačíš v davech,“ shodli se však (nejen) oba vítězové Jakub Exner s Alenou Kriklovou. Oba přijeli až od Moravy, z Vysočiny. Další účastníci až z Karviné, Otrokovic, vytrvaleckých bašt Unhoště, Babic i odjinud, stálo jim to za to.

I když, na druhou stranu, ani veteránské mistrovské medaile atletického svazu, slušné startovné a finanční odměny pro všechny kategorie nepřilákaly tak početné pole, jak by si (nejen) pořadatelé přáli. Konkurence je obří, v osmi dnech se tu nabízejí tři maratony (Stromovka, Třeboň, Praha-Dobříš).

Okruhová trať postavila epicentrum v areálu Olympu s podporou bývalého výborného běžce Jindřicha Linharta. Chodníčky ve Stromovce pak dovolily držet tempo i vstřícné diváctvo. Naklánějící se sezona nabízela zhodnotit naběhané kilometry. Náhlé oteplení až ke 24 stupňům, když v týdnu už zrovna na Vysočině měli ranní mrazíky, nárazový vítr a přece jen prudší zatáčky však přece jen k osobákům nepřispěly.

Romantická Stromovka.

„Běželo se mi dobře, celou trať jsme šli ve dvou, podařilo se mi trochu zrychlit až v posledním kole,“ komentoval svůj triumf Jakub Exner. Letos poprvé veteránský mistr (35-39 let), on si dal právě tenhle cíl výš než obhajobu v Třeboni. Vždyť letos přispěl i ke stříbru českého týmu na mistrovství světa v půlmaratonu v Polsku.

„Před pěti lety jsem tady běžel svůj první maraton a pořád mi to šrotuje v hlavě. Genius loci a jisté kouzlo mě přitahuje, mám to tady rád,“ dodal.

Letos běžel i mezinárodní pražský maraton (za 2:31 jako šestý nejlepší z Čechů), na kontě má přes čtyři desítky závodů. „Trénovat stíhám okolo tři sta kiláků měsíčně. Ale tempa trénuju jen závody seriálu Běžec Vysočiny,“ usmál se chlapík, který pracuje jako vedoucí výroby v nástrojárně. A jako vždycky vzal s sebou na výlet rodinku. „Ale po D1 jsme byli rádi, že jsme vůbec stihli start…“

První a druhý v cíli…

To Alena Kriklová běžela za vítězstvím úporněji. „Držela jsem se s chlapy, hlídala svoje tempo. Po dvacátém kiláku mi ale vytuhly nohy a dost jsem se trápila. Letos nemám tolik naběháno, byla jsem hodně nemocná,“ říkala.

Za čas 3:13 byla nakonec ráda, i když její osobní rekord z dvanácti absolvovaných maratonů je o deset minut lepší. K takovým výkonům potřebuje úřednice z Pracovního úřadu z Jaroměřic u Jevíčka naběhat přibližně sto kiláků týdně.

Ještě několik výkonů zaslouží mimořádnou úctu. Nejstaršími v cíli se stali 69letý Stanislav Pilík z Rakovníka za 3:49, mezi ženami 67letá Marie Šlechtová z Jaroměře za 4:58. Pro zajímavost nejmladším na trati (a v cíli) byl 20letý Martin Olšovský za 3:58.

„Pro příští rok otevřeme další kategorie pro právě stále populárnější týmový běh. Kromě dosud 2x 21 km pro dvojice také pro čtyři až pro osm závodníků. Slibujeme si tím právě doplnění kapacity trati pro další zájemce,“ plánuje ředitel závodu Marek Blažek.

56. Pražský maraton ve Stromovce

Muži: 1. Exner (Pteam Jihlava) 2:38:24, 2. Martinovský (SK Babice) 2:38:37, 3. Čada (Unhošť) 2:50:16. Ženy: 1. Kriklová (Moravská Třebová) 3:13:35, 2. Kroužilová (Kolín) 3:26:43, 3. Šindelářová (Blovice) 3:27:01.

Kompletní výsledky na www.sportovniservis.cz

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *