Klikněte pro hledání

Cesty

Nikon představuje: bezzrcadlovka Z 50, malý a výkonný parťák do akce

Sdílet

Ve velkorysé, šarmantní, ale stale atraktivní show (10. 10. v 10.10) v klubu NOD v pražské Dlouhé ulici představil Nikon významnou novinku, model Z 50, první fotoaparát mirrorless neboli bezzrcadlovku formátu DX v řadě Z, a první dva objektivy se zoomem Nikkor Z DX. Zjednodušeně: výkonný až profesionální aparát s jednoduchou až amatérskou obsluhou i váhou.

Zcela nový Nikon Z 50 nabízí vynikající kvalitu obrazu a umožňuje pořizovat dokonale zaostřené snímky a videosekvence ve formátu 4K bohaté na detaily, prostorovou hloubku i barvy. Nový systém mirrorless formátu DX, kombinující fotoaparát Z 50 s novými objektivy Nikkor Z DX umožňuje pořizovat snímky od širokoúhlých záběrů až po záběry pořízené teleobjektivy. Doplňuje tak full-frame modely Z6 a Z7 a přináší kompaktní konstrukci s prodloužením ohniskové vzdálenosti díky crop faktoriu menšího snímače.

Díky obrazovému snímači formátu DX s 20,9 miliony pixelů nabízí model Z 50 optické výhody systému Nikon mirrorless v pevném a kompaktním těle DX. Mezi vlastnosti převzaté z osvědčených fotoaparátů Nikon Z 7 a Z 6 patří bajonet Nikon Z s velkým průměrem a rychlý systém hybridního automatického zaostřování.

Padesátka je vybavená také ostrým elektronickým hledáčkem, výklopným dotykovým monitorem a hlubokým gripem, díky kterému se pohodlně drží. Inteligentní zaostřování s detekcí očí dává fotoaparátu Z 50 skvělé možnosti pro portréty, o akční snímky se pak postará sériové snímání frekvencí až 11 sn./s (s automatickým zaostřováním a řízením expozice). Ten vychází z 209 zaostřovacích polí na obrazovém snímači a pokrývá přibližně 90 % obrazového pole ve vodorovném i svislém směru. Zajišťují vynikající ostrost až do krajů obrazového pole. K tomu široký rozsah citlivosti ISO 100-51 200 a automatické zaostřování přinízkém osvtlení až do -4 EV. Přitom vykazuje úplně tichý “provoz”.

Uživatelé mohou zaznamenávat videosekvence ve formátu 4K/UHD s frekvencí 30p a pořizovat zpomalenou stopáž v rozlišení Full HD bez omezení výřezem a prodlužovacím faktorem. Plynulý a ostrý elektronický hledáček rozlišuje až 2 360 000 pixelů. Fotoaparát umožňuje vytvářet časosběrné videosekvence ve formátu 4K. Má monitor LCD s vysokým rozlišením (1 040 000 pixelů) s dotykovým ovládáním ve stylu chytrých telefonů. Vyklopení nahoru nebo dolů nabízí flexibilitu při záznamu videosekvencí nebo fotografování autoportrétů.

Také nabízí 20 efektů pro snímky i videosekvence vestavěných ve fotoaparátu. Intenzitu lze nastavit za současné kontroly účinků efektu. Oceníte I připojení Wi-Fi® a Bluetooth® s aplikací Nikon SnapBridge, které usnadňují posílání snímků a videosekvencí na libovolné zařízení pro sdílení i ukládání.

Z 50 je plně kompatibilní s adaptérem bajonetu Nikon FTZ, který umožňuje používat na fotoaparátu objektivy Nikkor s bajonetem Nikon F pro digitální jednooké zrcadlovky, tj. Vybírat můžete z okolo 360 možností…

Oba objektivy DX se zoomem zaostřují rychle, tiše a stabilně. Při snímání videosekvencí pracují stejně jako při fotografování. Mimořádně kompaktní objektiv Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR je plochý objektiv se zoomem, který umožňuje nádherně fotografovat vše od širokoúhlých motivů až po portréty, zaostřuje už od 20 cm. Váží jen 135 gramů a po zasunutí je zcela plochý.

Nikkor Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR je kompaktní teleobjektiv se zoomem: díky němu mohou uživatelé přecházet mezi fotografováním jedinečných portrétů k hladkému a přesnému zachycení vzdálených akcí. Zaostřuje od 50 cm, váží 405 gramů.

Poslední novinkou je objektiv pro full-frame fotaparáty Nikon Z, Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct. Slibuje extrémní světelnost a špičkovou optickou kvalitu. Optická konstrukce se 17 čočkami/10 členy zajišťuje nádherně detailní kresbu i při plně otevřené cloně – od nočních krajin až po astrofotografii.

Jordi Brinkman, produktový manažer společnosti Nikon Europe, říká: „Bez ohledu na to, zda se zajímáte o fotografování nebo natáčení videosekvencí, nový fotoaparát mirrorless Nikon Z 50 vám nabídne vzrušující kombinaci kreativity a výkonu. Kromě nových objektivů Nikkor Z DX máte k dispozici také bezproblémovou kompatibilitu se všemi objektivy pro bajonet Nikon Z. A pokud máte v brašně objektivy a příslušenství s bajonetem Nikon F, můžete používat i je. Nezáleží na tom, jestli jste majitelem digitální jednooké zrcadlovky Nikon nebo máte Nikon poprvé: systém mirrorless Nikon formátu DX vám dává prostor k růstu.”

Cenové relace zasluhují pozornost. Samotný Z50 se bude prodávat za 22 990 Kč, Z 16-50 za 8 590 Kč a Z 50-250 za 9 990 Kč. Sada těla a obou objektivů pak za 33 490 Kč. Prodávat by se mělo začít v polovině října.

Brzy chystáme praktický test v akci, sledujte náš web.

Zde zatím využíváme informace z tiskové zprávy Nikonu.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *