Klikněte pro hledání

Běhy

Salming Recoil Prime Reflex. Perfektní hybridka, která přebíhá ze silnice do terénu

Sdílet

Hybridky, tedy kvalitní univerzální boty, s nimiž obstojíte v terénu i na pevném povrchu, teď letí. Salming, který se v běžeckém světě prosadil nejprve s trailovkami, ale v poslední době se prezentoval lepšími silničkami, přináší výborný model Recoil Prime. Vzešel z kořenů, ale přidává aktuální poznatky.

Co to přesně znamená? Že máte jednu bezvadnou botu na výběhy všeho druhu. Že poslouží nevídanou kvalitou a odtlumením „obyčejným“ běžcům, ale zároveň potěší drajvem i velmi náročné. A že ačkoli primárně míří na silnice – což v domácím švédském pojetí znamená víc než asfalt spíše gravelové magistrály – tak bez problémů, nebo spíš úplně rovnocenně, odběhá ať už úplně hladkou silnici, tak měkčí a členitější terény. Na rozdíl od podobně univerzální Pumy ForeverRun, která podobnou kombinaci nabízí s větším důrazem na skutečně pevný podklad. Ve srovnání s gravelovkou Craft Endurance je zase ještě variabilnější.

Oproti uznávané řadě Salming Trail 1 až 6 vyrostla Recoil Prime (nemluvě o variantě Trail) od pohledu robustněji a do šířky, avšak rozhodně ne (pocitově) nenabrala tíhu. Trail šestky jsou jen o 6 gramů lehčí, Rangery o 12, čtyřky o 13. Bezešvý svršek má v této variantě Reflex pevný, ale odvětraný, a zároveň vyztužený okolo celé špičky, tu si rozhodně v terénu neukopnete, i paty. Ta navíc košíčkem (heel cup) velmi pevně obepíná patní kost, až to ztěžuje nazouvání, přitom netlačí na achilovku.

Lehce vyměkčený jazyk ve spojení s fixním utažením tkaniček bez nutného přitažení uzlů pojišťováků „zaaretuje“ nohu dole do vskutku velice stabilní pozice. Což oceníte i vzhledem k nadstandardně široké formě, která majitele úzkých chodidel při prvním ohledání může až vyděsit. Skutečně se jedná až o „bosý“ rozměr, podporující biomechanicky přirozenou práci chodidla – byť tak činí oproti „barefootkám“ výrazně výš nad zemí. A zvláště po hodně dlouhém běhu, kdy jak známo noha natéká a zároveň hrozí otlaky, to je chvályhodná charakterová vlastnost. Ideální pozici ladíte jen utažením tkaniček.

Zcela zásadní dojmologický faktor tvoří došlap, skvěle odtlumený, zároveň však pevný. Nechává aktivně pracovat kotník, ale k tomu mu ještě pomůže do odrazu. Což platí pro terén i pro silnici, v této úrovni dosud nevídaný. Stará se o něj podešev na první pohled připomínající plástvovou strukturou adidasový boost, přestože jde „jen“ o vylepšenou Evu. Tlumící materiál Recoil +TM lépe absorbuje negativní síly při došlapu a do odrazu vrací o 30 % více energie. Pěna se vyznačuje stabilními vlastnostmi i v odlišných teplotách a trvanlivostí. Ještě po 1500 kilometrech nevykazuje známky opotřebení, únavy materiálu. Některé předchozí modely se klubaly v postranních ohybech kloubů prstů výrazně dříve.

Znovu ve srovnání s dřívějšími terénními modely překvapí už zmíněná větší výška, 29 mm v patní části. Pocit ovlivňuje i drop 8 mm, oproti dosavadním salmingovským 6 nebo 5 mm u terének i silniček.

Skvělým gripem či trakcí se vyznačuje i odolná podrážka z foukané pryže (blown rubber) a jejího recyklátu. Přední část tvoří pět dílů rozdělených přepážkami, tzv. baletními linkami, v zadní části pod patou jde vzorek pouze po zubatých krajích. Nezvykle působí – a stabilitě přispívá – i plná plocha stoupající podešve na vnitřní straně boty. Naopak na vnější je lehce vybraná.

Jednoznačný záběr se nemění v měkčím terénu (ne hlubokém bahně), na šotolině, ani na vlhké silnici. Tam dokonce podrážka až jako by lepila. Nebývale jistě se pak pohybuje i v kombinovaném terénu mezi kameny a kořeny. Tedy skvělá volba pro trailový maraton typu Praha – Dobříš, ambasador Milan Janata v nich dokonce úspěšně odběhl i Mozartovu 100 v Salcburku!

Bez ohledu na univerzálnost poslouží nejlépe pro nabíhání kvalitních dálek, přesně v tomto slova smyslu. Odběháte v ní hodně a dobře, pohodlně, pomalu i rychle. Hlavně dlouho v pořád nadstandardním komfortu. Došlapově silnička, výbavou (až zimní) krosovka… Jasně, není to pořád ještě taky silniční závodka, nebo vyladěná dráhová speciálka. Takový maxihybrid tady ještě neběhá. Ostatně, vy byste ho chtěli? A pak se nemohli zálibně pást očima v botníku?

Také designově se dosavadní terénní produkci značky vymyká. Přitom zachovává komplexně unikátní tvar s atraktivně pavučinovým reflexním vzorkem, přidávajícím nadhodnotu bezpečnostního prvku, a výrazným nápisem Salming se švédskou vlaječkou na patě. Bezvadná přesně pro probíhající čas krátkého dne a šedivých plískanic. Ostatně skvěle drží i na sněhem pocukrovaných cestách (ne v závějích).

Zkrátka táta (značky) Börje má tam nahoře určitě radost. Pokud jste po ne zcela vydařeném Rangeru zažili pár měsíců zklamání, můžete zase bez obav a hrdě Salmingu projevit svoji náklonnost i v přírodě. A teď na podzim přichází ještě inovovaná verze Recoil Trail 2, lehčí, s hrubším vzorkem, výraznějším Vibramem v podrážce a dropem 5 mm.

Salming Recoil Prime Reflex

běžecké boty

váha: 292 g (velikost 8 UK)

drop: 8 mm

barvy: černá, oranžová (dámská růžová a bílá)

technologie: Engineered Air Mesh (bezešvý svršek), Eva Recoil+TM (tlumící mezipodešev), foukaná pryž (podrážka)

cena: 4199 Kč

foto: Michal Beránek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *