Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Xterra se chystá na slovenskou premiéru v Banské Štiavnici

Sdílet

Historicky první závod na Slovensku, který bude součástí světové série a evropského poháru v terénním triatlonu Xterra, se chystá na 12. a 13. července do Banské Štiavnice, která je historickou památkou UNESCO.

Snad i díky úspěchu, který Xterra dlouhodobě má v sousední České republice, bylo jen otázkou času, kdy se rozšíří nabídka závodů v regionu střední Evropy. Česká Xterra si odbyla premiéru, jak známo jako první evropský závod, už v roce 2002 a dnes patří mezi sedm nejprestižnějších podniků na světě, tak zvaný Xterra World Cup.

Slovenská Xterra začne v nižší sérii Evropského poháru, ale majitelé značky neskrývají ambice i na Slovensko v budoucnu přitáhnout nejprestižnější sérii nebo kontinentální mistrovství.

Xterra Slovakia nabídne víkend plný sportu, ale také tradiční slovenské kultury. Kromě tradičních plných tratí se bude konat také závod pro nováčky a mládež Xterra Sprint. Program doplní páteční běhy městem pro děti. „Není náhodou, že si Xterra vybrala právě Banskou Štiavnici, deset let se zda konal populární Štiavnický Kros Triatlon a její pořadatelé budou základní součástí pořadatelského týmu,“ říká Michal Piloušek, koordinátor Xterry pro střední Evropu.

Banská Štiavnica je opravdovým rájem pro každého vyznavače outdoorových sportů. Nejen, že okolní krajina může nabídnout nespočet úchvatných vodohospodářských nádrží – tajchů k plavání, ale také desítky kilometrů značených bikových trailů, cest a umělých singletracků. Pomyslnými kulisami celé akce pak je úchvatné město. Místní kultura není jen o folkloru a tradicích, ale také o hornictví a těžbě, které zajistily celému regionu bohatství hmotné i kulturní.

Doug Hall, generální manažer Xterra Europe, vysvětluje: „Opravdu se těšíme na náš vstup na Slovensko. Pro řadu našich závodníků jde o neprobádaný kout Evropy, který je ale podle mě pečlivě střeženým diamantem, který obklopují nádherné hory plné jezer. Naši pravidelní účastníci mohou čekat opravdu tu pravou Xterru, drsný terénní triatlon, od startu do cíle a samozřejmě také skvělou místní kuchyni, architekturu a tradice. Moc nás baví naše stávající expanze do nových regionů.”  

Plavání se bude odehrávat v 8 kilometrů vzdáleném Velkokolpašském tajchu. Ve krásně čistých vodách bude na závodníky čekat 1500 metrů rozdělených do dvou okruhů. Po depu na hrázi tajchu následuje první část cyklistiky, která přivede závodníky poprvé do centra Banskej Štiavnice. Po průjezdu centrem, kde podél tratí lze očekávat stovky diváků, bude trasa strmě stoupat do hor do své druhé poloviny, ta nabídne mimo jiné i úseky po uměle budovaných singletracích. Po 33 kilometrech v sedle horského kola závodníci po druhé přijedou do města. Druhé depo bude umístěno přímo na centrálním náměstí Svaté trojice, kde bude i cílová brána. Trasa 10 kilometrů bude rozdělena do dvou okruhů, které nabídnou jak kočičí hlavy starého města, tak pěšinky v okolí tajchu Klinger. 

Michal Piloušek dodává: “Když jsme připravovali tratě v Banské Štiavnici měli jsme na mysli především rovnováhu. A to jak technických úseků a jezdivých pasáží, tak zážitků v přírodě a průjezdu centrem unikátní památky UNESCO. Využili jsme přitom zkušeností z Čech, kde právě centrum závodu v historickém jádru města přináší závodníkům neopakovatelné zážitky. Každý průměrný sportovec si bude moci závod v klidu objet a užít, ale také si sáhnout na dno svých sil.“

Xterra triatlon je přírodní odnoží triatlonu, která se skládá z plavání na volné vodě, horského kola a běhu v terénu. Od své premiéry na Havaji v roce 1996 se stala prestižní sportovní sérií s více než 100 závody v 45 zemích světa.

Oficiální webové stránky jsou zde

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *