Klikněte pro hledání

Běhy

Palestra Kbelská desítka už téměř vyprodala i navýšenou kapacitu. Na sobotu zbývá pár čísel

Sdílet

Severovýchodní okraj Prahy se zase rozběhne s větrem o závod. Místem startu celého programu (pro pořadatele) i zaslouženým cílem (pro účastníky) se může stát Kbelský pivovar. Leží nedaleko (startu i cíle). Pořadatelé v něm představili aktuální novinky. Účastníci mohou svlažit hrdlo i posílit žaludek po sobotním doběhu.

„Počet běžců už zcela jistě převýší loňské počty,“ raduje se Tomáš Mirovský, ředitel závodu, který byl loni čtvrtým nejpočetnějším jednorázovým během v Česku. Kapacita startovních čísel byla navýšena o 200 míst na 1500 a necelé dva dny před startovním výstřelem jich zbývá už jen něco málo přes stovku. Včera běžela prezentace v Decathlonu v Letňanech, v pátek pokračuje v Decathlonu na Černém Mostě (14-20 hodin) a poslední čísla budou k dispozici (možná) ještě na místě před startem.

Počet akademiků, kteří zde vyrazí do boje o mistrovské tituly, dokonce překonal rekord už teď. Chystá se jich více než stovka ze 17 vysokých škol z celé země. „To náš těší snad nejvíc, protože pořád jsme vlastně studentským závodem,“ dodává Mirovský. Studenti druhého ročníku Palestry, soukromé Vysoké školy tělesné výchovy a sportu, mají závod dokonce v osnovách a tvoří i s pedagogy a zaměstnanci drtivou většinu organizačního týmu.

Běžecký závod z Kbel přes Satalice a Vinoř se koná už poosmatřicáté. Založili ho místní atleti a jeden z nich Václav Řápek mu stále fandí i poté, co režii před devatenácti lety převzala právě Palestra. Účastnický rekord byl stanoven v roce 2016 celkem 1949 běžci. Letos byl vytyčen lehce pozměněný okruh s novou částí podél obory a pak ve Vinoři. Tradiční finiš za tunelem v centrálním parku zůstává. Kbelská 10 je vyhlášeným otvírákem tuzemské sezony, byť se už uplynulý víkend běžela také oceňovaná Rohálovská desítka v Prusinovicích na Moravě.

„Jsem moc ráda, že tady máme takový závod, který naší městské části přidává na věhlasu. Určitě se přijdu podívat a povzbudit nejen ty rychlé běžce, ale celé rodiny s dětmi,“ ocenila Ivana Šestáková, místostarostka Prahy-Kbely. A že by si i sama zaběhla? „No, já jsem spíše takový chodec. Ale na limit devadesát minut bych si docela troufla i tím mým tempem,“ usmála se ještě.

Kromě předních běžců i stovek hobíků budou k vidění zajímavé tváře. Poběží i Veronika Šípová, ligová basketbalistka USK, Lukáš Trefil, člen bronzového čtyřkajaku z olympijského Londýna 2012 bude předávat ceny. A Jiří Magál, bronzový z olympijské štafety běžců na lyžích ve Vancouveru 2010 – všichni tři studenti Palestry – odstartuje závody dětí. 

Kromě samotného běhu se chystá i bohatý doprovodný program. Na předávce štafety na 6+4 km ve Vinoři bude hrát místní dudák. V centrálním parku v Kbelích se koná po celý den Palestra wellness den, který může na další edukační, diagnostické i sportovní aktivity přilákat nejen doprovod účastníků, ale též neběžce. Ve výživové poradně se objeví i Mikuláš Karlík, český reprezentant v biatlonu, také student VŠTVS. Armáda z nedalekého letiště chystá přelet vrtulníků.

A kdo si doběhne pro nové unikátní trofeje ve tvaru „gordických uzlů“ ze sklárny Ajeto, kde se rodí i poháry pro vítěze Tour de France? Přijďte/běhněte se aspoň podívat.

Více také na www.palestrakbelska10.cz, první pozvánku čtěte tady.

Záznam z tiskové konference najdete zde.

Foto: Petr Váňa

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *