Klikněte pro hledání

Běhy

RunCzech vyráží do třicáté sezony. Chceme znovu rozběhat Česko, burcuje nezdolný Capalbo

Sdílet

Vzpomenete si ještě na první maraton v ulicích Prahy? V čase stále tepající polistopadové euforie, rozdivočelých devadesátek… Z Ameriky přijel italský vizionář Carlo Capalbo, vzal dva olympijské vítěze Emil Zátopka a Gelinda Bordina a – položil základy RunCzechu. Přinesl motivaci i dosud nevídané zážitky do té doby tak trochu podivínsky vnímaným běžcům. Rok za rokem pak rozběhal Česko. Teď s neutuchajícím elánem, byť načas o berlích, burcuje do třicáté sezony!

Začněme novinkami. Pražský půlmaraton (6. 4.) přesunul start na Bubenské nábřeží k Holešovické tržnici (vyráží se směrem do centra) a navýšil kapacitu na 15 500 běžců. Startovní číslo seženete už jen přes charitativní organizace. Start maratonu se po roční pauze vrací na Staroměstské náměstí a propojuje se s hudebním festivalem United Islands na Run to the Beat. Půlmaratony se ve čtyřech krajských metropolích rozrostou na běžecké festivaly i s tratěmi na 5 a 10 km. A celou vizuální kampaň zdobí zvířecí běžci, stvoření umělou inteligencí s osvědčeným heslem: All Runners are beautifull. „Po čtyřech letech se probouzíme. Chceme znovu rozběhat Česko, naším cílem je sto tisíc běžců na letošních závodech,“ hlásí neúnavný Carlo Capalbo.

Běžecký boom, který především jeho zásluhou dosáhl vrcholu někdy před deseti lety, poslední roky opadal, přidusily ho i covidové restrikce. Loni se na 15 akcích účastnilo 76 217 běžců za 126 zemí. Jejich ekonomický přínos podle multiplikátorů Czech tourismu činil 775 milionů korun, z toho jen 589 ty čtyři pražské (půlmaraton, maraton, štafeta, desítka).

Letos se i v tomto kritériu touží po zlepšení až k jedné miliardě. „Nejsme spokojení, chceme napumpovat do závodů čerstvou energii,“ říká marketinkový šéf Jiří Nečásek, muž, který se vrátil do čelní role v pořadatelském týmu. „Znovu roste zájem o běhání, lidé si uvědomují, jak je pohyb důležitý Chceme jim pomoct,“ dodává Capalbo.

Závodní program začíná tradičně 25. února půlmaratonem v Neapoli, rodném městě Capalba. Pokračuje „zaběhnutými“ tuzemskými běhy, s maratonem, doprovázeným unikátní Battle of the Teams, ale i přírodní Nature Runem v Liberci. Pak také podílem na Road to Records v Herzogenazrachu, sídle adidasu, a skončí 13. října v turecké metropoli Ankaře. Tam česká armáda běžeckých organizátorů s pomocí české podnikatelky Viktorie Blythové založila loni na podzim zcela nový podnik u příležitosti sta let země.

Ostatně evropský přesah je viditelný i v úspěšném seriálu SuperHalfs, který na šest dílů s Prahou, Lisabonem, Valencií, Cardiffem a Kodaní rozšiřuje letos Berlín. Loni se účastnilo jednotlivě 140 000 běžců, mnozí z nich cílí na kompletní sbírku. I díky tomu přijedou v dubu na Pražský půlmaraton dva proslulí influenceři – thefashionjogger neboli Lisa Miglioriniová, oceněná WIBA awards 2023 a chlubící se 2,3 miliony sledujících na Instagramu, ale i Martin Fiz ze Španělska, bývalý mistr Evropy a mistr světa, který teď kraluje věkové kategorii nad 60 let.

Trofeje z uranového skla, které mění barvy, se rodí v dílně A je to stejně jako ceny pro Tour de France.

RunCzech 2024

25. 2. Napoli City Half Marathon

6. 4. 1/2Maraton Praha

27. 4. Road to Records Herzogenaurach

5. 5. Prague International Marathon

18. 5. 1/2Maraton Karlovy Vary

1. 6. 1/2Maraton České Budějovice

15. 6. 1/2Maraton Olomouc

25.-26. 6. Pražská štafeta

7. 9. Běh pro ženy 5 km a Běh na 10 km Praha

21. 9. 1/2Maraton Ústí nad Labem

5. 10. Liberec Nature Run

13. 10. 1/2Maraton Ankara

(?) 1. 12. Sorrento-Positano panorama 27/54 km

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *