Klikněte pro hledání

Běhy

Jarní monument Pečecká 10 se běží ve znamení čtyřek. A ve hře je i Jarní double

Sdílet

Jarní sezona běží, a to doslova. Po Rohálovské 10 na Moravě a Kbelské 10 v Praze je tady Pečecká 10 na pomezí rozhoupaného východního kraje Prahy a Polabské roviny. Domácí silniční monument, tentokrát ve znamení čtyřek – 44. v roce 2024.

Co nás čeká? Počasí nastupujícího jara z nekonečné nezimy se asi příliš nezmění. Obvykle tu fouká, teď slibují meteorologové jihovýchodní vítr, tedy do zad na cestě do cíle. A dál? Pořadatelé se shodují v názoru, co funguje, to nemění. A jejich skládačka tradičních až starosvětských závodnických ceremonií, na níž se podílí půlka městečka, tady skutečně pasuje. Jen obtížně byste hledali, kde ji ještě rozšířit.

Běhá se tady od roku 1975, u zrodu stáli dva muži. Jeden z nich Jarda Kvaček už shlíží z nebes, jak Jiří Katrnoška, pořádá jeho memoriál. Určitě ho tam nahoře chválí i s celým jeho týmem. Certifikovaná obrátková desítka vedoucí od hasičárny přes náměstí do Ratenic a Cerhenic a zpátky zůstává už léta nedotčená. „Silnice je po zimě v docela dobrém stavu, kilometry budou jako vždycky značené a provoz aut v době závodu zastavený,“ říká jeden z organizátorů Petr Lhota.

Že by padla časová maxima při vývoji úrovně špičkových běžců nelze předpokládat. A když, tak spíš ve věkových kategoriích než mezi elitou. Pečky jsou rekordutvorné díky rychlé trati, možnosti kombinace v první ostrou desítkou o týden dříve ve Kbelích a pak také zásluhou solidních prize-money. Vítězové, rekordmani i nejlepší ve věkových kategoriích a také nejrychlejší Peččáci si rozdělí 53 000 Kč, po 6 000 Kč pro nejlepšího muže a ženu. I v tom se liší od Kbel, kde mají bohatší účast, ale ne bank..

Kdo po nich letos sáhne? Poslední tři vítězové jsou triatlonista Jan Volár, Jiří Homoláč, který v tuto dobu trénuje v Keni, a ukrajinský rychlík Nykola Mevša, přebývající v Polsku. Takže Viktor Šinágl nebo Aleš Novák? Ale pravděpodobně se ještě někdo objeví na poslední chvíli. Počítat by se mělo i s 42letým Abderrahimem Elasrim, Alžířanem z Polska. Mezi ženami předloňská vítězka a loni druhá Gabriela Veigertová oproti plánům chyběla ve Kbelích. Tam naopak vyhrála Bára Stýblová, studentka medicíny a mílařka Olympu, ta se chystá. Pro zajímavost top traťové rekordy drží Keňan Ezekiel Ngimba (29:00 v roce 2009) a Eva Vrabcová-Nývltová (33:51/2018).

A co vás čeká než/až vyběhnete? Hlavně pohodová rodinná atmosféra, přitom jste už na velkém závodě. Bohatý program dětských závodů v parku Svobody. V cíli čerstvý perník z domácí trouby místních hospodyň. Postřižinské pivo i lahve mělnického vína Vondrák s etiketou závodu, sám vinař jako vždy běží. Stánky s oblečením eleven a botami Mizuno, kde vás i poměří, jak vybírat. Šatny a sprchy. A taky nejen pro staromilce ještě tiskárnou vonící čerstvé vydání papírové Termínovky závodů.

Chystá se i druhý ročník Jarního double: Pečky ho vytvořily opět s Trailem Praha, terénní desítkou (16. 3.) Trail Running Cupu na Petříně – tam se vyhlásí společný vítěz a všichni absolventi dostanou tričko Craft. Loni byli nejlepší Rafael Onzi, brazilský herní vývojář z Prahy, který se chystá na maraton, se součtem časů 87:38 a zdatná veteránka Jana Matyášová (96:28).

Tak přijeďte už do Peček, nejlíp vlakem, vždyť leží na páteřní trati Praha Masarykovo nádraží – Pardubice. Přihlásit se půjde i na místě.

Loňská reportáž je zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *