Klikněte pro hledání

Běhy

Ukrajinský pár ovládl jarní běžecký monument 43. Pečeckou desítku

Sdílet

Jejich manažer, chodec Zdeněk Simon je přivezl půl hodinky před startem, protože musel dopoledne ještě cosi dovyřídit v práci. Ale připraveni byli skvěle a i v nečase letěli jako torpéda. Mykola Mevša a Maryna Němčenková vyhráli jasně desítku v Pečkách.

Žijí spolu v Polsku v Leszně u Wroclavi skromně z podpory ukrajinského atletické federace i státu. Aby v těžkých časech, který jejich země prožívá, aspoň v rámci možností šířili pozitivní emoce a dodávali energii trpící zemi. „Jsme šťastní, že se nám to tady podařilo,“ říkali pak nadšeně v cíli. Mevša tvrdě bojoval o prvenství s Romanem Adamovičem, běloruským uprchlíkem, který běhá za svobodou taktéž v Polsku. A podepsal petici, odsuzující režim diktátora Lukašenka v jeho zemi, i proto může cestovat a závodit i v zahraničí… O podobných konsekvencích se tuzemským běžcům (naštěstí!!!) ani nezdá. Co je proti tomu drsnější atak zimního počasí, že?

Ještě v pátek večer ukazoval teploměr víc než deset a v pondělí už předpověď slibuje zase patnáct… Jenže v sobotu ráno byl jeden nad nulou a pocitově mínus šest, poletovaly chundelaté sněhové vločky. Prudké poryvy větru vystavily krutý test oblečení i výkonnosti. Omladina běhala raději jen na dvousetmetrovém okruhu v parku, na tradičním hrozil pád ulámaných větví… I ti nejlepší dávali otevřenou pětku mezi poli přes Ratenice a Cerhenice nazpátek o minutu a víc hůř. I tak závodilo téměř šest stovek milců běhu!

„Tam to letělo nádherně, připadal jsem si jak igelitový pytlík nadnášený větrem,“ usmíval se Pavel Kubričan. „Jak se mi utrhli, a zůstal jsem sám, vůbec mi to nechutnalo,“ přiznal Jáchym Kovář. Citace jen ze špičky závodního pole. „Ale přesto nádherný závod jako vždycky,“ radoval se Tadeáš Mahel (35:31), nejlepší běžící novinář. Až veterán a pamětník Václav Miler pak v cíli zavzpomínal: „Jednou tu bylo i hůř, úplně stěna z protivětru, dneska to ještě šlo.“

Brzy po startu zůstala vpředu trojice Mevša, Adamovič a Kovář, prémii za vedení na obrátce získal český běžec Mizuno teamu. „Snažil jsem držet, běželi jsme hodně vedle sebe, ale asi to bylo přes moc. Nazpátek mě odtrhli, trápil jsem se sám a asi kilák před cílem mě předběhl Michal (Šmahel). Už jsem neměl na to s ním bojovat. Já tu snad nikdy nezažil bezvětří,“ popisoval zklamaně Jáchym Kovář, který by se rád dostal na akademické mistrovství světa ve steeplu (limit 8:40).

Vpředu nakonec získal mírný náskok 29letý Mevša a cílem proletěl vzhledem k podmínkám ve výborném čase 30:23. Však umí desítku za 29:38, půlmaraton za 1:04:43 i maraton za 2:17… Druhý zůstal o dva roky mladší Adamovič (30:43), nejlepší Čech Šmahel ze Slavie třetí za 31:15, Kovář 31:23. “Byl jsem tam čtvrtý vzadu, ale pomohlo mi sbíhat Jáchyma. Osobák a ještě v takových podmínkách, jak je vidět, můžu se ještě zlepšovat,” hlásil potěšeně.

Teprve poté dorazila pětičlenná skupinka, z níž měl nejlepší finiš nejmladší člen Josef Novák (31:30), ale čestně se drželi i dva čerství čtyřicátníci Petr Pechek (32:03), chystající se na stovku, a Pavel Kubričan (31:38). Ten se právě vrátil ze soustředění na Réunionu, kde byl jako trenér vodáků z USK. „Závod mě moc bavil, ale víc to opravdu nešlo, i když se cítím opravdu dobře. Podařilo se mi tam něco naběhat ve víc než třiceti stupních a velkém vlhku a mělo by se to ještě chvíli projevit,“ povídal. To ještě větší teplotní šok prožil Rafael Onzi (40:32), který se vrátil z dovolené doma v brazilském Porto Alegre, kde bylo až ke čtyřiceti…

Ženám vládla jasně Maryna Němčenková (35:38), předloňská vítězka. Druhá byla obhájkyně prvenství Gabriela Veigertová (36:43). “Pětka zpátky byla hodně náročná, ale pro všechny stejné. Výkon nic moc, ale hezký,” nesmutnila. Třetí skončila Adéla čerstvě Vetchá, dříve Stránská (36:51) z Iscarexu. Manžel Jan běžel za 34:10, táta Aleš v 63 letech pořád výborných 40:21. A čtvrtá pak stále výtečná Kateřina Kratochvílová-Kriegelová (37:29). „Já už moc neběhám, loni jsem skoro nezávodila, vozím kluky na hokej,“ konstatovala.

Za překonání traťových rekordů tentokrát pořadatelé ušetřili, ale 53 000 Kč i pro nejlepší z věkových kategorií tradičně a rádi vyplatili. Navíc Pečky se letos sčítají do Jarního double s Trailem Praha (18. 3.), terénní desítkou na Petříně, v jejímž cíli budou oceněni všichni „dvojití“ účastníci.

Tady v Pečkách ještě týmovou soutěž ovládl Kerteam (Pechek, Muras, Kopecký, Veigertová) pod osobním, jak jinak, dohledem legendárního kouče Jana Kervitcera. Nejlepšími běžci z Peček a přilehlých vsí byli Marcela Buřičová a Jan Herda, ten se jako obvykle pilně zapojil i do organizace. A do síně slávy závodu se zařadil šestnáctým startem Miroslav Kratochvíl z Prahy. Rekordmany z tohoto pohledu zůstávají kolínský Václav Miler (27x), který nechyběl, i když ho kardiostimulátor už pustí jen skoro na dvojnásobný čas, než tu zaběhl (33:30 vs. 1:02) a Karla Mališová (23x), ta letos chyběla. A ještě pro úplnost oceněníhodné časy nejstarších účastníků Miroslav Říha 78 let 53:42, Vlasta Skalická 72 let 1:05:28.

Foto: Jaroslav Železný

Kompletní výsledky najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *