Klikněte pro hledání

Lyže

Když se Slamník změní v Everest… Na skialpech pro sněžného levharta. Vystoupalo se přes čtyřicet tisíc eur

Sdílet

Ne že by sněžný levhart posunul svůj revír výš, obvykle bývá spatřen v horách někde mezi 3500 až 6500 metry. To však nebránilo Matěji Bernátovi, aby v sobotu v jeho prospěch vystoupal až na pomyslný Everest 8848 metrů. V rámci Snow Leopard Day na Dolní Moravě vyskotačil 18x od dolní stanice lanovky spojovací modrou až na vrchol Slamníku (1232 m).

Vyrážel v šest ráno ještě za tmy. Skončil před šestou, už zase za tmy… Nahoru okolo tři a půl kilometru za třicet minut, pak pásy dolů a tři minuty sjezdíček. Po třech okruzích pauzička na občerstvení ve stánku Dynafitu. Jedna delší pak ve čtyři, kdy se vyhlašovaly výsledky a partičky stoupačů pomalu s kopcem loučily. Musel ještě dvakrát.

„Ale jo, jde to, ale už mě bolí nohy. Nahoře je to rozbité,“ říkal, když vzhlížel k závěrečným etapám. Přitom uvažoval dokonce o čtyřiadvacetihodinovce, ale vzhledem k rušnému provozu skiareálu se do něj nakonec nepustil. Byl to jeho první Everesting, ale rekordní výzvy ho baví. Už loni stanul 27letý zubař jako první Čech na všech 82 alpských čtyřtisícovkách (trvalo mu to patnáct let…). A teď se chystá vydat do vysokých hor i s Markem Holečkem.

Počasí podobně jako loni ani tady nepotěšilo. Brzy zrána svítilo slunce a ještě okolo desáté jasně svítil Mixér na nedalekém vrcholu Králického Sněžníku. Jenže postupně se zatahovalo, mlžilo, fučelo, zkrátka „zkrčmievalo sa“, jak říkají slovenští horalové. Přesto přijelo pro sněžnou kočku stoupat 151 lidí. Násobně víc než na sousední veřejné sjezdařské závody, masívně promované státní televizí… To je dobrá zpráva nejen pro šelmu a Dynafit, ale i skialpy všeobecně. Jak jsme náležitě zhodnotili u ohně po dojezdu.

Mezi závoďáky zaslouží uznání i Ondřej Kokošek, který pilně pendloval nahoru x dolů, nejlepší dámy Johana Macková a Tereza Mazalová zmákli sedm výstupů. Ale ukázal se i třeba maďarský biatlonový šampion Adam Buki namísto světového poháru v Novém Městě. „Čtyři, s přítelkyní,“ usmíval se jako by se omlouval za miely na střelnici.  Pak taky ultramaratonský spartanský šampion Radek Brunner. „Já tady ťapu jenom pro zábavu,“ dodal uzale nad rekordními zápisy. Řada účastníků si tu ale vyzkoušela skialpy úplně poprvé. Naše osmiletá dvojčata Fabian s Kristianem podruhé, byť k mání byl tentokrát pouze jeden dětský set a nejmenší dámský nabídl lehce naddimenzované rozměry. I tak přispěla k celkové porci 171 708 nastoupaných metrů (loni zmáklo 112 skialperů 110 222 metrů). Což znamená 1718 eur zaslaných seattleské nadaci pro záchranu sněžného levharta – irbise, která přispívá v Číně, Mongolsku, Kyrgystánu, Indii a Pákistánu na jeho krmení, chrání ho před lovci a podobně. Aby těch asi šest tisíc kusů neubývalo a nemuseli jste se na ně chodit dívat jen do zoo, v Česku v Liberci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

Tradiční akce probíhá na mnoha místech po celém světě už čtrnáctý rok a ještě tento víkend. Šlape kromě alpských zemí a USA i ve Finsku nebo Norsku, naposledy se šlo na Krétě. Před šesti lety vyrazil Benny Böhm, šéf Dynafitu, se dvěma parťáky na maraton ze sicilské pláže až nahoru na Etnu, skutečně 42 km s 3500 metry převýšení (za 4:46 hodiny). Příspěvek (výškometrový) můžete poslat i na dálku se záznamem z GPS, nebo si koupit limitní edici (tedy finanční) matroše Dynafitu s ještě větším levhartím podpisem.

Loni se nastoupalo na celém světě 2 031 686 metrů, letos ještě víc 2 932 965, o což se přičinilo 2308 skialpinistů včetně účastníků mistrovství světa v Boi Taüli ve Španělsku. Dohromady s prodejem limitvané edice poslal Dynafit na sněžného levharta pro neziskovou organizaci Snow Leopard Trust a WWF 40 226 eur.

Více najdete i zde.

Foto: Jakub Cejpek, Elias Lefas, Tomáš Nohejl

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *