Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Na tři kopce (nejmíň) na tři dny. To je Hochficht, nejbližší (český) skiareál v Rakousku. Chystá i rodinný Český den

Sdílet

Za devatero horami a … Ne, ne, tři kopce stačí na skoro, až by se chtělo říct, pohádkový lyžařský areál. Rakouský Hochficht neboli Smrčina je tak trochu i český, pracuje tu na tři desítky našinců a lyžují jich stovky až tisíce… Však se tu také letos na pololetní prázdniny 2. února chystá i Český den. Se skipasy za 61 eur pro celou rodinu.

Je to Čechům nejbližší rakouský skiaerál. Největší nealpský. Vlastně českoleský. Vždyť leží na trojmezí Česka, Německa a Rakouska. Z větších měst sem dojedete za tři hodinky z Prahy, za dvě a půl z Plzně, a za hodinu a půl z Českých Budějovic – bez poplatků za rakouské dálnice. Na víkend se využívá ubytování v rodinných pošumavských penzionech ve Stožci, Nové vsi a okolí, anebo i mondénnější formy na Lipně. Pod kopci jste do půl hodinky. Zkusit můžete i opravdu fajnový blízký Falkensteiner Mühviertel.

A jak se lyžuje? Devět lanovek a vleků šplhá na tři kopce Hochficht 1338 m, Reischlberg (Hraničník) 1281 m a Zwieselberg 1163 m. Dolů se pak spouští 21 km na 15 sjezdovkách.

Vezměme to pěkně od východu, začínáme poklidnou modrou z Hochfichtu s výhledem na běžecké tratě. Na druhé straně lanovky vede ostřejší, ale stále široká červená. Obě vás dovezou do centra skiareny. Od roku 2017 míří nalevo moderní desetimístná kabinka, zvyšující komfort v horším počasí. Střední stranice vás vyhodí na dětské planině s Fichtl Kids parkem, funparkem a komiksovým slalomem. Druhá část pak vynese až na Reischlberg.

Příměji dolů vede červená, směrem k Hochfichtu pak lesem pohodlnější modrá. Z centrální planiny s dvěma vleky-kotvami sjedete až dolů na opačnou stranu k Zwieselbergbahn – ta nabídne dvě skutečně sportovní červené, jednu s černým dojezdem. Splňuje parametry FIS a jel se tu už i Evropský pohár. Anebo pak modrý výlet na západní okraj do Schwarzenbergu, druhé nástupní, méně frekventované stanice, kam se jezdí od Strážného. Zpátky vás vynese Schwarzenbergbahn. Na (nejmíň) dva dny zábavy až až. Ať už putujete z jedné strany na druhou, nebo opakovaně „hoblujete“ vybranou pistu. Jezdí se v klidu i s dětmi, ale najdete si prostor i na svižnou rychlou jízdu, žádný strach. V aplikaci iski Tracker si poměříte výkony, všude běží wifina.

Zázemí tvoří obří budova s pokladnami a velkokapacitní restaurací (nakrmí vás i napojí také přímo na kopci v Zwieseltreff nebo Gasthaus zum Überleben). Ale i sportovním obchodem, půjčovnou, kde si můžete lyže nejen pronajmout, ale i zkusit a rovnou koupit. A pak i depotem – zamykatelnými šatnami na materiál, pokud zde trávíte pár dní za sebou, anebo se začas chystáte vrátit. Všude česká obsluha. Česky si objednáte řízek a pivo, ale i sjednáte cenu za lyže nebo objednáte českého učitele. A kdyby se vám tady skutečně zalíbilo, vězte, že na webu mají nabídku dalších pracovních míst.

Areál má velice stabilní sněhové podmínky. Loni se tu lyžovalo i ve vánoční sněhové nuzotě, stejně tak tuto zimu jezdí už od 8. prosince a plánují vydržet až (nejmíň) do 24. března. Všechny tratě mají komplet umělé zasněžování, zajištěné 140 sněhovými děly a tyčemi. Rozlehlé parkoviště je zdarma, to se taky cení. Anebo vás přiveze zdarma skibus ze 40 minut vzdáleného nádraží v Rohrbachu.

Cenová politika se vede rozumně, aktuální ceny denních skipasů činí 52 eur dospělý, 42 eur mládež, 26 eur děti, do 6 let s rodiči jen za 4 eura. V rámci společné karty skisport.com můžete pořídit společné sezonní permice Sunny Card, tedy skipasy za lepší ceny i ve spřízněných devíti areálech v čele s rakouskými Hinterstoderem, Heiligenblutem a jihotyrolským Schnalstalem.

Při delším pobytu stojí za využití i skvěle obhospodařovaný běžecký areál Böhmerwald/Schöneben s 90 km charakterově skandinávských tratí i teplou šatnou na stadionu. Podmínky se tu drží taktéž stabilní, snad nejlepší z celého šumavského regionu. Vyrážet se dá i na pěší vycházky nebo na sněžnicích. Naopak skialpinisty přímo v areálu z bezpečnostních důvodů nechtějí.

Motivací se mohou stát akce – kromě Českého dne 2. 2. se chystá 17. 2. Retro den, 9. 3. Krojový skifest, pořádá se tu hodně hlavně mládežnických závodů. Lyžovačka je výborná, tak zní nedůležitější sdělení. Hochficht tvoří ať už kvalitou a náročností, tak dostupností, jakousi přestupní stanici mezi českými kopečky a alpskými velikány. Na ně vás připraví dobře a ještě za nimi nemusíte tak daleko.

foto: Hochficht Bergbahnen GmbH

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *