Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Už mrzne a bude chumelit… SkialpujFest s Nocí tuleních pásů se blíží

Sdílet

Už je to tu zase, skialp jak prase… Unikátní projekt skialpového festivalu v Peci pod Sněžkou chystá po rušném postcovidovém rozjezdu třetí ročník. První normální, těšte se. I s ohledem na počasí – už aspoň mrzne a sněžení se očekává v nejbližších dnech.

Platí termín od 18. do 21. ledna, ale pozor uzávěrka přihlášek je do středy 17. do večera a to včetně regstrace na závod. Vybírat si můžete z desítek odborných přednášek, workshopů a testovat vybavení, nebo si jen užít výlety po Krkonoších. Sami či s doprovodem. Nechybí ani zmíněný legendární noční závod dvojic Noc Tuleních pásů, o definitivní podobě jehož trasy se rozhodne až pár hodin před startem, nebo noční procházka s bývalým biatlonistou Ondřejem Moravcem.

„Doporučujeme věnovat nákupu festivalových skipasů pozornost co nejdříve. To proto, že čím dříve se registrujete, tím méně vás budeme stát. Chceme předejít tomu, aby se nám na festival přihlásila polovina účastníků v posledním týdnu a my horko těžko sháněli vůdce, doplňovali instruktory a přesouvali přednášky. Proto dělíme předprodej do tří cenových pásem a budeme rádi, když využijete toho nejlevnějšího,“ vyzýval už v listopadu šéf a duše projektu Jan Klouček.

Ceny se snažil nastavit tak, aby si účast mohl dovolit opravdu každý. Aby se festival stal především místem, kde se každý rok všichni potkáme, něco se dozvíme a posuneme naši skialpovou úroveň o kus výš. Ať jste začátečníci, nebo zkušení alpinisté. A hlavně, abyste mohli přijet třeba jen na víkend a stále vám to nebylo líto. Festival sice začíná ve čtvrtek, ale parádně si ho užijete, i když dorazíte až v pátek večer.

Letos je program přímo našlapaný. Přesně jedenáct přednášek, dvacet workshopů, přes patnáct osobností, a to všechno najednou během čtyř dní. Čekají vás cestovatelské zážitky z exotických destinací s tipy na skialpové túry a nespočet debat spojených se sněhem ve všech skupenstvích, počasím nebo lavinami a jejich prevencí. Najdete tu i lekce první pomoci nebo konzultace s fyzioterapeutkou. A co víc? Naučíte se lyžovat z kopce i do kopce, po ledovci i v prašanu, rychle i bezpečně.

Na festival opět zavítá meteoroložka Alena Zárybnická, aby ukázala, jak se dělá správná předpověď počasí. Již tradičně se hlavně o začátečníky postará olympionik Ondřej Moravec a letos s ním bude možné absolvovat i fitness výběh v trochu sportovnějším tempu. „Nově po loňské úspěšné přednášce Máry Holečka festival navazuje na tradici spíkrů, jež jsou zároveň držiteli nejprestižnějšího horolezeckého ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín) a hlavní pódium ovládne nikdo jiný než jeho spolulezec a špičkový skialpinista Zdeněk Hák. Z Márových spolulezců navíc nebude jediný,“ dodává Klouček. Nová vycházející hvězda Matěj Bernát, který má za sebou například rekordní zimní přechod Vlada Gypsiho Tatarky ve Vysokých Tatrách nebo výstup na všech 82 alpských čtyřtisícovek, bude vyprávět o svém nevšedním životě zubaře/sportovce.

Z řady horských vůdců se můžete chystat na Ivana Doskyho Doskočila, Vojtěcha Dvořáka, Jána Kořínka nebo sedminásobného vítěze Noci tuleních pásů Radoslava Groha. Za horské záchranáře promluví Martin Honzík nebo lavinový preventista horské služby Robert Dlouhý.

Pomyslným vyvrcholením SkialpujFestu je tradiční sobotní Noc tuleních pásů. V něm si každý může změřit síly na zhruba šestnáctikilometrové trati s tisícimetrovým převýšením a zároveň si zasoutěžit v tombole o hodnotné ceny. Pro ty, co se na závod necítí, si Ondřej Moravec připravil o něco jednodušší procházku při měsíčku okolo trasy závodu, zakončenou svařákem! Ale na vyhlášenou party, která končí až ranním výšlapem zcela jistě pod vlivem, musíte všichni.

Aby toho nebylo málo, bude o víkendu probíhat celodenní testování skialpového vybavení značek Dynafit, Atomic, Salomon, Fischer, Kästle a dalších. Všechny lyže a boty z letošních kolekcí si budete moci zdarma vyzkoušet, porovnat a ještě si k tomu užít doprovodný program a DJ party peckého Bullbaru. Zapojí se i řada místních – Intersport z Pece připravuje vlastní testovací stanoviště značek Kästle, Dynafit a Grizzly přímo na kopci, v obchodě a půjčovně chystá festivalové “speciály”, stavte se.

Loňská reportáž z Noci tuleních pásů je zde.

foto: Tomáš Binter

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *