Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Hurá (nejen) na ledovec. Stubai láká na pestrost a miluje rodiny s dětmi

Sdílet

Sněžná čára se posouvá dolů a níž, brzy bude bílo i v údolí. Na ledovci už se lyžuje, zbytek středisek otevře v údolí Stubai nedaleko tyrolského Innsbrucku začátkem prosince. A návštěvníky čekají novinky i staré známé pecky.

Už je to půl století, kdy se poprvé roztočila kola lanovky na ledovci, který se vznešeně a pyšně tyčí nad údolím Stubai. Bylo 31. května roku 1973 a první nadšenci si vyrazili lyžovat s jarním sluníčkem nad hlavou.

„Tehdy byla hlavní sezona v létě, protože v zimě byly moc tuhé mrazy,“ vzpomíná Michael Gstrain z Tourismusverband Stubai Tirol. „Doba se změnila, a stejně jako teploty se změnily i naše lanovky. Nemusíte se bát těch spartánských z historických fotek, nebudete k nim stoupat hodiny po svých,“ usměje se.

No jistě, kdo na Stubai v posledních letech vyrazil, zná pohodlnou gondolu, která vás z centrálního parkoviště vytáhne do sněhového ráje. Už od října tam pilují svou formu reprezentační lyžařská družstva z nejrůznějších koutů světa i nadšení lyžaři amatéři.

„Podmínky jsou už teď skvělé, sněhu dostatek,“ informuje Gstrain a svá slova opře o aktuální záběry z perfektně upravených sjezdovek. A to je teprve začátek. „Hlavní sezona odstartuje v prosinci, všechna čtyři střediska v údolí mají co nabídnout.“

Tak popořadě. Kdo ještě Stubai neměl to štěstí poznat, ocení její geografickou polohu. Z Innsbrucku můžete být na sjezdovce za slabou půlhodinku. „Pokud dorazíte do města vlakem, následná doprava do údolí je zdarma. To pak platí i pro skibusy,“ říká náš průvodce.

Kdo jede autem, odbočí před nájezdem do Brennerského průsmyku a ocitne se v prostoru sevřeném mezi působivě strmými srázy alpských hor. Už ten pohled stojí za všechny peníze světa a navíc slibuje nepřeberné množství lyžařské zábavy.

„Abychom dopřáli návštěvníkům pestrost, rozhodli jsme se spojit naše čtyři střediska pod jeden skipas. Pokud si v kterémkoliv z nich koupíte čtyř a vícedenní permanentku, můžete ji využít v kterémkoliv z nich,“ dodávají stubaiští.

Ledovec jsme si už představili, najdete na něm 35 sjezdovek a nejdelší má celých 10 kilometrů. Kdo nechce jen řezat oblouky na manšestru, vyhraje si v místním Snowparku, potažmo se může nořit do prašanu ve freeridovém Powder department.

Své renomé už dávno má i areál Schlick 2000, kde se můžete těšit na novou lanovku. „Není to nová sjezdovka, ale nahradili jsme starý vlek novou kabinkou. Je pohodlnější, rychlejší a také k přírodě šetrnější,“ podotýká Michael Gstrain. Letní inovace zahrnuje i novou retenční nádrž pro potřeby umělého zasněžování.

Chcete mít na lyžích soukromí? Užít si sjezdovky bez lidí? Středisko Elfer je vaší volbou! Tady se žije tak trochu v nostalgii, sníh je na sedmi kilometrech upravených tras jen a pouze přírodní. O kopec se lyžaři dělí s letci na paraglidech a večer je střídají sáňkaři na dvou nejdelších trasách v Tyrolsku.

A co děti? Mají si kde hrát? Nejen pro ně je čtvrté středisko, Serles. Jestli někde budou milovat vaše potomky, tak tady. Na ty malé a nejmenší je myšleno v každém detailu, připravené jsou hřiště i kluziště (nádherné je tu pro rodiny i léto). Na sedmi sjezdovkách si užijí začátečníci i pokročilí.

„Pro děti do deseti let máme skipas k tomu dospělému zdarma,“ vytahuje šéf stubaiského marketinku z ruky eso, kterým v rodinném rozpočtu jistě zaboduje. „Stejné to je i s lyžařskou výbavou. Pokud si ji půjčí dospělý, dítě ji má zdarma.“

A ceny? Dospělý zaplatí za čtyři dny lyžování se vstupem do všech zmíněných středisek 224,80 eur. Navolit je možné i klouzavé permanentky, kdy jezdíte kupříkladu třikrát v šesti dnech. Více informací najdete na www.stubai.at.

Kromě ježdění si hrdí Tyrolové pochopitelně zakládají i na své poctivé, hutné kuchyni a tradiční kultuře. Nebojí se však ani moderny. Na sjezdovkách si ve vybrané dny užijete večerní BBQ, a také pestrobarevné „Night of color.“

A v létě to tady vypadá takhle.

Text: Jakub Hlaváč, foto: André Schönherr

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *