Klikněte pro hledání

Cesty

Jezera, Dolomity a barvy podzimu. Tak vypadá ještě teď dokonalý víkend v Trentinu

Sdílet

Na 297 jezer najdete v italském Trentinu. Jejich krása se na podzim ještě umocňuje, když průzračná modř kontrastuje s dočervena a dohněda barvícím se okolím. Pokud ještě přemýšlíte nad pořádným podzimním výletem do přírody, máme pro vás pár tipů na procházky mezi těmito vodními klenoty.

Jezero Caldonazzo ve Valsuganě je kulisou závodu Giro dei Masi dei Castagni. Z Bosentina se dostanete do Migazzone a odtud do vesnice Santa Caterina, odkud se otevírá panorama na Valsuganu, Colle di Tenna a jezero. Poté stoupáte směrem k vysokým usedlostem, až se dostanete na lesní cestu Monte di Bosentino. Pak zpět směrem na Vigolo Vattaro až k Castello di Vigolo, zámečku z roku 1200, dnes soukromé rezidenci, svatyni Madonna del Feles a zpět do Bosentina. Udělejte si během výletu gastronomickou zastávku na statku Berry House ve Vigolo Vattaro (www.berryhouse.it).

Ještě ve Valsuganě se můžete projít po romantické Strada dei Pescatori v blízkosti vody a v té nejčistší přírodě, která obklopuje jezero Levico, odpočívat a žasnout nad barvami, odstíny a odrazy, které se na jezeře rýsují, zastavovat se na četných lavičkách rozesetých podél trasy. Není divu, že si toto jezero oblíbila i sama císařovna Sisi. Trasa začíná na plážích na břehu jezera. Z nejužšího místa jezera se vydejte po stezce, která vede podél druhého břehu a vstupuje do biotopu, abyste se poté vrátili do výchozího bodu. Místní kuchyni doporučujeme okusit v restauraci Boivin v Levico Terme (www.boivin.it).

Modrá barva jezera Molveno, jednoho z nejkrásnějších jezer v Itálii, a smělé věže Dolomit Brenta. Mezi těmito krásami provázejí barvy lesa turisty, kteří po sešněrování bot stoupají z Molvena, dějiště posledních dvou ročníků mistrovství světa Xetrra, až na vysokohorskou pastvinu k chatě Malga Andalo, a skalní stěně Croz dell’Altissimo. Vycházejí z kempu u jezera a pak po strmé, ale nenáročné stezce (SAT č. 332) stoupají do lesa. Zpátky se jde stejnou cestou nebo od silnice Bondai k restauraci Baita Fortini di Napoleone, která je výborná na občerstvení na konci túry (https://it-it.facebook.com/baitafortini.dinapoleone/).

K jezeru Lavarone na Alpe Cimbra se dostanete po silnici z 19. století, která spojuje Lavarone a kterou kdysi obyvatelé využívali k vodění krav na pastvu na louky kolem vodní plochy. Patří k nejpamátnějším místům Alpe Cimbra, které si na počátku dvacátého století vybral Sigmund Freud, otec psychoanalýzy, pro několik prázdninových pobytů v tehdejších italských Tyrolích. Po příjezdu do městečka Pra’ di Sopra můžete před pokračováním k jezeru na náměstí navštívit malý kostelík zasvěcený San Roccovi. Doporučená restaurace je Bazzario Bistrot u jezera (www.lavaronehospitality.it/) .

Na jezeře Toblino se každé ráno, v každém ročním období, vynořuje z mlh a oparů éterický profil jeho ikonického hradu ze šestnáctého století s cimbuřím a věžemi přímo na vodě. V této romantické destinaci a v jejím bezprostředním okolí na vás dýchne vůně rozmarýnu, nejseverněji rostoucích olivovníků na planetě, cesmínových dubů, které těží z mikroklimatu společného pro celou oblast severně od trentinského břehu jezera Lago di Garda. V okolí si nenechte ujít stezku Roggia di Calavino, která vypráví o úzkém spojení města s jeho říčkou plnou vodopádů a kaskád. Místní doporučují gurmánskou zastávku v Hosterii Toblino v Sarche (www.toblino.it/hosteria/ristorante/ ).

I jezero Ledro s jeho skrytými plážemi lze objevovat při pádlování na kánoi, což je podmanivý a dobrodružný zážitek i pro ty nejmenší, zejména ráno, než se zvedne odpolední vítr, který bez námahy klouže po hladině jezera. Nebo se můžete z Mezzolaga vydat bukovým lesem, který se na podzim rozzáří velmi živými barvami, až k panoramatickému bodu Madonna di Besta. Doporučené místo: Slow Elda Restaurant (https://ristorante-elda-slow-restaurant.business.site)

Malé jezero Lago di Cei je ponořené do přírody a obklopené bujnými lesy, odkud je snadno dostupné. Toto místo oceníte zejména na podzim, kdy se bukové lesy kolem jezera rozzáří tisíci teplými barvami a v jeho vodách se odrážejí červené a žluté odlesky stromů. Stezka vám umožní obejít celou tuto vodní plochu. Doporučené místo: Malga Cimana (www.malgacimana.com), ke které se dostanete procházkou od jezera.

Více informací najdete na: https://www.visittrentino.info/en/experience/lake-autumn

Foto: Alberto Bernasconi,  Christian Kerber, Matthäus Gartner, Graziano Panfili

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *