Klikněte pro hledání

Běhy

Chýnovská desítka. Takové prázdninové sousedské poběháníčko…

Sdílet

Přihlásil se poslední, deset minut před startem, kam tak tak stihl doběhnout. Vladimír Vacarda z Jablonce nad Nisou (na titulním snímku) vyhrál v Chýnově u Tábora šedesátníky na čestné patnácté příčce ze všech. V cíli si dal meloun, o pár kroků dál se poctivě vyplaval v čisťounkém bazénu, zašel obhlídnout zdejší jeskyni, pak skočil do auta a pokračoval dál. Na dovolenou… Prázdninová sobota jako malovaná.

Pohodové atmosféře „sousedských“ běhů dávám povětšinou přednost před masovými komerčními akcemi. Na vlastní sportovní výkon menší podnik vliv nemá. Naopak, netrpíte tlačenicemi ani štosy reklam a ještě poznáte místa, kam byste (nejspíš) jinak ani nezabloudili. Třeba do Chýnova.

Dvouapůltisícové městečko leží kousek od jihočeské dálnice na východ od Tábora. Nedávno ho navíc osvobodil silniční obchvat. V zimě se tu běhá silniční závod Milénia, něco přes sedm kiláčků, na něž s oblibou jezdí i Petr Pechek. A teď už potřetí i přírodní desítka, na jednom okruhu podél poznávací stezky až ke zdejší jeskyni až do cíle na koupališti. Zdejší slavníkovské hradiště mimochodem zmínil už legendární Kosmas ve své kronice v roce 981, stával tu přemyslovský správní hrad a dodnes tu zbyl dvoukřídlý barokní zámek. A pochází odtud mj. secesní sochař a grafik František Bílek, parťák Muchy, Hynaise či Marolda, nebo uznávaný a oblíbený herec František Němec.

Než tohle všechno poberete a porozhlídnete se kolem… Už abyste se vydali na trať. O kvalitní závodnický servis se postarala prověřená partička z prachatického světového poháru Xterry v terénním triatlonu, obsloužila zajisté i dopoledni dětské běhy. Roli kamerama zvládl ještě nedávno přední běžec Jiří Csirik, který s Davidem Vašem už připravil bezva film z tréniku v Etiopii. Dospěláci vyrazili až ve dvě, naštěstí lehce pominula vražedná horúčava posledních dní.

A jak to dopadlo? Vyhrál 27letý Aleš Pelikán, učitel tělocviku na gymnáziu a příležitostný fotbalista ze Sedlčan. Jako znalec místní trati se tu dočkal na třetí pokus. „Běželo se dobře, ale pak t vypadalo, jako bych to přepálil, ale dobře to dopadlo,“ usmíval se v cíli spokojeně za cílovou linií, kterou protnul s mírným náskokem. To o druhém místě rozhodl až finiš ve prospěch Jakuba Ďoubala před Jamesem Chourym. Traťový rekord Sebastiána Vošvrdy z premiéry zůstává (37:20 vs. letošních 40:51).

Podobně i mezi ženami, kde vládla Linda Palivcová za 44:53. Tam oproti loňské Petře Kotlíkové (42:06), která byla dokonce druhá v absolutním pořadí. Navzdory rodinné oslavě předcházejícího večera vyrazil statečně i jeden z hlavních partnerů běhu, majitel advokátní kanceláře Martin Slobodník. A všichni počkali způsobně i na posledního, ukrajinského účastníka Gennadije Chrystěnka (1:35:12).

I on si zasloužil medaili, ne? Stejně jako účastnické tričko Joma. „Jsme spokojeni. Zase přibylo pár lidí, všem se to líbilo, vyšlo počasí. Určitě chceme v tradici pokračovat,“ ocenil Ondřej Jaroš, starosta Chýnova, který ocenil nejen borce na stupních. A pak – do skoku! (Skoro) všichni vyrazili vedle na parket na Chýnovanku.

Kompletní výsledky najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *