Klikněte pro hledání

Kola

Nejlepší Zatloukal a Holubová. Nástup mládí v mistrovském cross-country horských kol v Bedřichově

Sdílet

Marek Rauchfuss (Česká spořitelna/Accolade) a Jitka Čábelická (Gapp Systém/Kolofix) získali v Bedřichově mistrovské tituly v cross-country horských kol elitních kategorií. Zkušení závodníci, kterým je shodně 33 let, se však ve společných závodech s kategoriemi U23 museli sklonit v absolutním pořadí před Janem Zatloukalem (Nutrend/Specialized)., resp. Adélou Holubovou (Rouvy/Specialized). Ti získali tituly v kategorii U23.

V závodě mužů se při neúčasti nemocného Ondřeje Cinka na čele postupně osamostatnila dvojice Rauchfuss, Zatloukal. Do posledního kola najížděli oba s náskokem půl minuty před zkušeným Janem Škarnitzlem. Oba mohli být relativně v klidu, protože každý bojoval o titul v jiné kategorii. Šlo tedy hlavně o prestiž, kdo vyhraje závod mužů absolutně. Dlouho vedl zkušenější Rauchfuss, který se specializuje spíše na maratony, ale v jednom z posledních těžkých výjezdů naplánoval útok Zatloukal, dostal se do čela a náskok pár metrů udržel až do cíle. Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý dojel dvanáctý (-4:25).

„I tak jsem maximálně spokojený. Je to můj první titul v cross-country a nemám slov,“ říkal Rauchfuss. „A jsem rád, že to nakonec byl náš souboj s Honzou. Většinu závodu jsme jeli spolu a trošku jsme si pomohli. Trénuju ho, formu jsme vyladili úžasně a můžu říct jediné: mládí vpřed. Je o nějakých dvanáct let mladší a má větší výbušnost. V závěru to ukázal, já jako maratonec jsem to měl těžší. Ale dopadlo to skvěle pro oba,“ přiznal mistr republiky v elitě. „Je to super. Věděl jsem, že patřím mezi favority, ale šlo to až překvapivě hladce. S Márou se nám podařilo odjet, na konci mi ještě zbyly nějaké síly a byl jsem byl o něco rychlejší,“ uvedl šampión kategorie U23 Zatloukal. Stříbro v elitní kategorii bral Jan Škarnitzl, bronz Jan Vastl.

V závodě žen byla největší favoritkou zkušená Jitka Čábelická, která získala tituly v elitní kategorii nepřetržitě v letech 2018-2021 a až vloni se musela sklonit před Janou Czeczinkarovou. Čábelická šla od začátku závodu do čela, ale držela se jí Adéla Holubová, která ještě patří do kategorie U23. Zhruba od poloviny závodu se však Holubová začala zkušenější soupeřce vzdalovat a do cíle svůj náskok jen zvyšovala. Spokojené nakonec mohly být obě. Holubová brala titul mezi ženami U23, Čábelické stačila druhá příčka k vítězství mezi ženskou elitou. Stříbro získala Karla Löffelmannová, dříve Štěpánová, bronz Jana Czeczinkarová.

„Je to takový hořkosladký titul,“ přiznala Čábelická. „Dělala jsem moc chyb, nedařilo se mi v technice. Ani výkonově to nebylo ono, ale mám za sebou náročné soustředění směrem k mistrovství světa a pořád je to titul v elitě,“ uvedla mistryně. Pro svou mladší soupeřku měla jen slova chvály. „Adélka jela výborně a vyhrála naprosto zaslouženě.“ Holubová byla po závodě nadšena. „Nečekala jsem, že vyhraju absolutně, navíc s tak velkým náskokem. Je to splněný sen, stejně jako to, že jsem si vyjela nominaci na mistrovství světa, kde bych ráda skončila v elitní desítce,“ řekla šampiónka kategorie U23. Souboj této věkové skupiny byl atraktivní nejen z pohledu bojů o medaile, ale právě i kvůli nominaci na MS do Glasgowa. Před závodem bylo rozhodnuto, že z širší nominace šesti závodnic si jistotu startu vyjedou nejlepší čtyři z domácího šampionátu. A těmi byly vedle Holubové ještě Spěšná, Novotná a Srnská.

Nedělí štatefy vyhrál Kolí v sestavě Hojka, Tvarůžková, Gottwaldová, Hula. V závodě e-MTB s pouhými devíti účastníky uspěl Michal Swárovský (ZPcyklo Proofy).

Mistrovství ČR horských kol XC

Muži elite: 1. Rauchfuss (Česká spořitelna/Accolade) 1:23:18, 2. Škarnitzl (Gapp Systém/Kolofix) +37, 3. Vastl (Rouvy/Specialized) +56, 4. Kobes (Gapp Systém/Kolofix) +2:18, 5. Skála (Česká spořitelna/Accolade) +2:38, 6. Morávek (D2Mont/Merida) +3:37.

Muži U23: 1. Zatloukal 1:23:15, 2. Konečný (oba Nutrend/Specialized) +2:40, 3. Sáska (Team Massi) +3:22.

Junioři: 1. Novotný (Dukla Praha) 1:06:31, 2. Vašut (Bike Pro Racing) +54, 3. Naxera (Expres CZ/Tufo Team Kolín) +1:12.

Kadeti: 1. Hájek (Brilon Racing Team) 48:27, 2. Kukla (Adastra Cycling Team) +10, 3. Mušálek (Head Pro Team Opava) +30.

Ženy elite: 1. Čábelická (Gapp Systém/Kolofix) 1:29:03, 2. Löffelmannová (Česká Spořitelna/Accolade) +2:38, 3. Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory Team) +3:27, 4. Vojta (Challenge One) +4:13, 5. Tvarůžková (Expres CZ /Tufo Team Kolín) +5:08, 6. Erbenová-Karásková (Czech Multisport Coaching) +7:47.

Ženy U23: 1. Holubová (Rouvy/Specialized) 1:27:19, 2. Spěšná (jB Brunex/Superior Factory Racing) +2:30, 3. Novotná (Aspire Opportunity Brno) +4:01.

Juniorky: 1. E. Hanáková (Hanak Sisters Cycling Academy) 1:07:20, 2. Beyerová (Rouvy/Specialized) +1:04, 3. Dušková (Czech Multisport coaching) +2:30.

Kadetky: 1. Grohová (Author Team Stupno) 40:43, 2. Gottwaldová (CP Team) +1:55, 3. Bukovská (DK Bikeshop Racing Team) +2:45.

Text: ČSC, foto: Jaroslav Svoboda

Setkání historických mistrů
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *