Klikněte pro hledání

Běhy

Všichni společně. Vydejte se na českou trať světového poháru v orientačním běhu i s mistry světa

Sdílet

Orientační běh začal psát svoji historii v roce 1897 v norském Oslu. Před 73 lety se konal první závod v Československu, před 40 lety pak tu byl první světový pohár. Po předloňském mistrovství světa tady a teď vypukne pošesté (naposledy 2018) první srpnový týden nejdřív v České Lípě a pak v Korcích u Dubé.

„Navazujeme na světový šampionát i proto, že tehdy nemohl vinou covidových opatření proběhnout v plné parádě, tedy obešel se bez doprovodných aktivit. Letos jsme si dali heslo „Všichni společně“. Na jedné louce, v jedné aréně se sejdou profíci, hobíci i diváci,“ těší se Jan Picek, ředitel organizačního týmu, čítajícího na 250 lidí.

Česká zastávka světového poháru nabídne kompletní program. Tedy sprinty, trvající okolo 15 minut, ty vyrazí do uliček města ve středu (individuální závod) a ve čtvrtek (4členné štafety). Pak v sobotu (krátká) a neděli (klasická) lesní tratě, které ukáží to nejlepší, co lze nabídnout, region pískovcových skal na Kokořínsku. Chystá se 313 závodníků ze 30 zemí.

„Mapy vznikaly od roku 2019, část se měla využít v generálce mistrovství světa, jenže covid to zastavil. Mapy byly zapečetěny v počítačovém programu, teď je využijeme. Tvoří je čeští kartografové, kteří patří ke světové špičce orienťáckých mapařů. Poslední revize proběhla před týdnem,“ vysvětluje Picek, sám vystudovaný kartograf, teď také místopředseda Českého svazu orientačního běhu.

Pomůže 23 českým běžcům znalost terénu? „Tohle téma vždycky rezonuje v orientačním běhu. Mezinárodní špička je tak vyspělá, že si s tím hravě poradí. Je to tedy výhoda spíš pro průměrné závodníky. Na druhou stranu domácí dějiště přináší nevýhody s velkým očekáváním a diváky, kteří narušují mentální přípravu. Ale v součtu je závod v Česku pro nás určitě výhoda a jsme rádi, že ho tady máme,“ říká reprezentační trenér Jan Šedivý. Před časem v Číně dokonce zvítězili domácí závodníci z nižších pater rankingu… „Jsme kamarádi, ale snažíme se to našim závodníkům ztížit. Orientační běh je fair-play,“ dodává s úsměvem Picek.

A jak vypadají favorité po nedávném „lesním“ mistrovství světa ve Švýcarsku? „Světová špička je daná skandinávskými zeměmi a Švýcarskem, k tomu se přidávají další individuality. Bude jen na nás, abychom využili domácí podmínky jako výhodu a dokázali s nimi bojovat,“ říká Tomáš Křivda. Ten se věnuje orientačnímu běhu jako profík a v zimě trénoval v Keni a Ugandě, na technický výkon se připravoval i ve Španělsku, rád se ale připravuje i doma v Praze. V pískovcích umí zaběhnout výborně Kasper Fosser z Norska, který si v Česku už doběhl pro titul mistra světa. Teď ve Švýcarsku byl nejlepší domácí Matthias Kyburz, který získal dvě zlata a jedno stříbro.

Mezi ženami se očekává souboj Tove Alexanderssonové ze Švédska s mladou Švýcarkou Simonou Aebersoldovou. „Promítá se i rozdělení na sprintové a lesní specializace. Ve sprintu se může spíš ukázat někdo nový. My umíme oboje,“ dodává Tereza Janošíková. Ta naopak za přípravou míří často a ráda na sever, do Finska, kde jezdí i na běžkách a přidává další aktivity.

Na posledním světovém poháru v Česku v Praze na Petříně před pěti lety získala svůj první bronz v týmech. „V rámci naladění jsem si pouštěla z toho závodu sestřihy. Bylo to příjemné, věříme, že ty vzpomínky oprášíme.“ Křivda i Janošíková získali loni medaile ve sprintu na světových hrách v americkém Birminghamu, dařilo se jim i na světovém poháru v Norsku nebo mistrovství světa ve Švýcarsku, kde doběhl Křivda čtvrtý 14 vteřin za bronzem na klasické a Janošíková osmá na krátké trati. „Podmínky jsou stejné pro všechny, jsme připraveni, vypadá to, že jsme na dobré cestě,“ chystá se bojovně česká dámská jednička.

Orientační běh dokáže úspěšně propojit elitní i hobby scénu. Ve čtvrtek od 15 do 17 můžete vyrazit na veřejný závod Po stopách lípy v České Lípě. Po celé čtyři dny se v místě koná čtyřetapový Kwak O-Tour, kam se hlásí tisícovka účastníků. „Chceme, aby se i hobíci, kteří to zkusí třeba poprvé, proběhli tam, kde závodí ti nejlepší ve světovém poháru,“ potvrzují pořadatelé. „Jsme rodinným sportem, proto jsme rádi, že nám členská základna stále narůstá. V dospívání je to složitější se ztrátou motivace, podobně jako u ostatních sportů,“ doplňuje reprezentační kouč.

Partner závodu Česká mincovna slaví 30 let a připravila zajímavé ceny – zlaté mince s historickými obrázky Česka (Sychrov, Jablonec, Liberec a Petřín).

Více na www.wcup.cz

Foto z MS: Remy Steinegger

O Kwak O-Tour jsme psali zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *