Klikněte pro hledání

Kola

Rumburská vzpoura ožije v Pekle Severu. Začíná cyklistický RoadCup, hobíci potkají elitu. Hned dvakrát

Sdílet

Hnedle double, Peklo Severu Road Hobby N°1 a Peklo Severu N°2 v Českém Švýcarsku, nabídne už tento víkend (22. a 23. 4.) do startu sezony seriál RoadCupu. První díl má epicentrum v Krásné Lípě. Druhý přes kopec v České Kamenici. Oba navazují po osmadvaceti letech na závod O putovní pohár rumburské vzpoury (střeleckého pluku c. a k. armády v roce 1918). Kontinuita je zaručena důkladně.

Jednička se jede na stejném okruhu. Tehdy uznávaný závod s 21letou historií pořádal Eduard Richter, dnes ho oživuje jeho dcera Simona Davídková. Objevila také posledního vítěze. Pavel Ponížil, krásnolipský rodák, dnes majitel veloshopu v Ústí nad Labem, přijede předat novou trofej. Tu původní, kterou díky třem vítězstvím získal do trvalého držení, věnoval do síně slávy na místní radnici. „Vydrbali jsme ji, aby se pořádně leskla,“ usmívá se šéfka závodu a pokračovatelka tradice.

Zdejší závodní okruh měří 12,4 km s převýšením 210 metrů a pojede se pětkrát, celkem tedy 62 km. Startovní brána vyroste na Křinickém náměstí, odtud se pokračuje na Kyjov, Doubici a zpět do Krásné Lípy. Profil klesá až na čtvrtý kilometr, pak se zvedne dvakrát nahoru až na třetí vrchol Vápenku, místa původního startu.

„Vzhledem k velikosti náměstí a dalšímu závodu na druhý den nechystáme žádný doprovodný program,ten se chystá až v neděli v České Kamenici,“ vysvětluje ředitelka. O to víc dbá na závodnický servis. K dispozici budou sprchy v místní sportovní hale i poukázky na jídlo ve stánku restaurace Lidovka.
Že je zdejší kraj cyklistice zaslíbený, svědčí přízeň regionálních a lokálních úřadů. „Tolik nejrůznějších povolení, jaké dnes musíte mít, by táta nikdy neobcházel,“ vrtí hlavou Simona Davídková a děkuje hlavně Janě Musilové šéfce děčínské dopravní policie. Opírá se také o zkušený pořadatelský tým, protřelý ženským etapákem Tour de Feminin nebo vyhlášeným Tour de Zeleňák. Velká část se bude podílet i o den později na Pekle severu N°2 (o tom více až zítra).

Přihlášky jsou k dispozici do středy na www.sportsoft.cz, na místě už to nepůjde. Prezentace běží v sobotu od 7 do 9 na městském úřadě v Krásné Lípě a můžete využít číslo i čip na oba závody. Za obě startovné dáte 1000 Kč, za jeden závod 550 Kč. „Většina účastníků se chystá na oba dva. Kapacit na bydlení je v širokém okolí dost a dost všeho druhu,“ dodává pořadatelka.

Hobíci startují v 10 hodin, ve 13 se na stejnou trať v závodě českého poháru vydá elita v čele s předními týmy Elkov/Kasper nebo ATT Investment. Propojení obou scén je unikátem v českém silničním kalendáři a věřme, že ukáže návod, jak opět takto společně pozvednout závodnické zázemí i atmosféru.

„Poctivý okruh, žádné hluché kilometry,“ hodnotí nové tratě RoadCupu jeho vítěz Michael Kollert na dálku ze závodů na Istriji. „Není to extrém, sice náročná trasa, ale ne totální doraz na pět hodin, i míň trénovaní kluci nebo holky to zvládnou po oba dny. Je to rozumná volba. Pro mě je teď ale větší výzva dát si to na delší vzdálenost i s elitou, odjet s nimi důstojný závod. Mám natrénováno dvakrát tolik, co loni tuhle dobou. Tím, že se do celkového pořadí nepočítají všechny výsledky, můžu si to dobře rozložit a poskládat, mířím hlavně na SuperPohár.“

Pro jistotu, ještě znovu opakujeme pravidla bodování do seriálu RoadCupu. Elitní závoďáci se i v dalších podnicích objevit mohou na stejné startovní čáře s hobíky, ale do průběžného pořadí se nepočítají (závodníci s UCI body, body z Českého poháru a nejlepší loňští junioři – přesný popis najdete v propozicích na www.RoadCup.cz). „Vypreparovali jsme to jasně, abychom hobíkům nebrali šanci na celkové pořadí. Výběr ale platí jen pro muže, protože elitních žen máme málo, navíc ta nejlepší z nich Nikola Nosková už má zase angažmá v cizině,“ doplňuje Simona Davídková, zároveň organizátorka celého RoadCupu.

Když peklo, tak na druhou!

Druhým novým podnikem letošního RoadCupu je Peklo severu No2. Jede se v neděli (23. 4.) hned po prvním sobotním Pekle v Krásné Lípě. S podobným scénářem. Vedle hobíků na stejnou trasu o tři hodiny později vyrazí i eliťáci do českého poháru.

Peklo severu je ponejprve už čtyřiadvacetiletý seriál závodů horských kol, letos se sedmi akcemi, to pro pořádek. Jak bikeři zatoužili po silnici? „Pozor, my jsme klub s více než padesátiletou historií. A do terénu jsme přešli, až když nám před lety předláždili náměstí,“ usmívá se jeho ředitel a zároveň zastupitel města Roman Horký. „Protože jsme patrioti, víme, že máme, co nabídnout a dostali jsme nabídku ke spolupráci s týmem z Krásné Lípy, pustili jsme se do toho. I když silnice je tedy organizačně mnohem náročnější než terén,“ dodává a utírá si pot z čela.

Jak se tedy rodil okruh na opačné jižní straně vrchu Studence? „Zadání znělo 15 až 25 kilometrů, my jsme chtěli samozřejmě využít možností i náklonnosti města. Abychom projeli centrem, zbyla nám jediná možnost, jak se vyhnout rušnější silnici I. třídy. Využili jsme i část trati Tour de Feminin,“ vysvětluje.

Okruh směrem na Kunratice, Rynartice, Jetřichovice, Srbskou Kamenici a Janskou měří 25,4 km s převýšením 500 metrů a pojede se dvakrát. Celkem tedy 50,8 km a 1000 metrů nahoru i dolů. Po bitvě s kůrovcem a vykácení lesního porostu dostal vznikem holiny jeden sjezd docela hrozivou podobu, jede se až jako by na hraně, z níž se zdá snadné zřítit… „Ale vypadá to nebezpečněji opticky než ve skutečnosti. Jedná se o asi pětisetmetrový úsek s dobrým asfaltem, okolní pískovec sice táhne vlhkost, ale mělo by se to dát sjet bezpečně. Všude budou velké vykřičníky a doporučená rychlost 25 km/h, regulovčíci budou pískat na píšťalky. Zvládneme to,“ věří bývalý cyklista.

Hobíci vyrazí opět v 10, po nich ve 13 startuje elita českého poháru (na šest okruhů 152, 4 km, tam bere vítěz 10 000 Kč). Sobotní účastníci mohou využít čísla i čipy pro oba závody. Přihlašovat se je třeba do středy na www.sportsoft.cz s platbou 550 Kč na jeden, nebo 1000 Kč za oba závody, na místě už to nepůjde.

Na rozdíl od menší sobotní Krásné Lípy bude na náměstí Míru v České Kamenici po celý den živo zásluhou místního festivalu cyklistiky. „Chystáme dětský závod odstrkovadel, malou překážkovou dráhu, biketrialovou show a další aktivity. K tomu zahraje kapela Kliďánko. Věříme, že přilákáme místní lidi, aby strávili den v centru a fandili cyklistům,“ zve Roman Horký.

Přínosem bude určitě prolínající se pořadatelský tým obou víkendových závodů. „Známe se, spoustu věcí si vypomůžeme, využijeme lidi na obě místa. Vypadá to, že většina účastníků objede oba závody. Zařadili jsme je i do dalších seriálů od Prahy na sever od Extraligy masters, přes Českolipskou silniční ligu až po Severočeskou UAC,“ těší se na velkou cyklistikou událost.

Na oba nové podniky se s očekáváním těší i Vladimír Vávra, sportovní ředitel dlouhodobě nejlepšího českého týmu Elkov/Kasper. „Zahálka pojede skoro na domácí trati, klukům určitě poradí, jak to zvládnout co nejlíp.  Kluci mají po Francii týdenní volnější režim doma, pojedeme oba závody naplno. Takový program se nám líbí. Navíc ve spojení s hobíky, vždycky bývá lepší, když se na závodech sjede víc lidí. My jsme podobný model měli v etapě přes Orlické hory při East Bohemian tour a měl úspěch, žádný problém nebyl.“

A protože následující Kraslický šíp je zrušený (mělo se jet 8. 5.), v programu RoadCupu bude následovat Sudety tour (21. 5.). Ta vedle klasické trati 101 km nabídne i první letošní maraton 170 km.

Více o RoadCupu 2023 jsme psali zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *