Klikněte pro hledání

Lyže

Až po zmrzlých ferátách Cresta Croce šplhaly české skialpinistky za šestým místem na mistrovství světa

Sdílet

Jeden ze skialpových klenotů, závod Adamello Ski Raid, byl letos ve své osmé edici také mistrovstvím světa na dlouhé trati. Česká dvojka Marcela Vašínová a Tereza Rudolfová obsadily šestou příčku, celkem se účastnilo 130 párů skialpinistů ze 17 zemí. Čekala je náročná trať 39 km dlouhá s převýšením 3360 metrů nahoru a 3900 dolů.

Česká mistryně, 33letá Marcela Vašínová, už byla před necelým měsícem na mistrovství světa v Boí Taüll ve španělských Pyrenejích čtvrtá ve Verticalu a devátá v individuálním závodě, vyhrála únorový Alpen Cup v německém Jennerstieru a patří ji 17. místo ve světovém žebříčku. Stále žije a trénuje v Salzburku a dokonce skončila s prací, aby se mohla věnovat sportování. I když olympijská skialpová kombinace čtyřminutového sprintu a týmové cca čtyřicetiminutovky jí jako úžasné vrchařce a vytrvalkyni vůbec nevyhovuje… Teď se chystá na závěr světového poháru v Norsku a pak začne chystat letní běžeckou sezonu.

„Bylo to intenzívní, chvíli vítr a chladno, chvílemi sluníčko. A pak taky hodně dlouhý… Šly jsme podle sebe, já na limitu, pak jsem využila vodítko od Marcely,“ vypráví Tereza Rudolfová, profesí a zaměstnáním lékárnice. „První výstup měl 1400 metrů. Na prvním sjezdu bylo mezi kameny málo sněhu, ještě hodně ledové, startovaly jsme za tmy v šest ráno. A poslední sjezd do údolí byl s doběhem asi tři kiláky lesem. Místy jsem měla na krajíčku, nohy se pletly, hlava mimo, v závěru jsem mlela z posledního. Ale nahoře bylo krásně, část vedla po hřebenové ferátě Cresta Croce, míjely jsme i další zbytky z války, třeba válečný kanón nebo ostnatý drát.“

Pořadatelé museli na poslední chvíli měnit trasu, neboť po deštích přišly v horních pasážích opět sněhové přívaly. Pro znalce regionu Passo Tonale – startovalo se z Tonalina směrem na Passo Paradiso a Passo Presena, nechyběl okouzlující stoupák na Punta Venerocolo (3323 m) a pak průjezdy Passo Lobbia, Cresta Croce s dělem z války, Passo dei Tre Denti, ledovec Pisganino a závěrečný sestup do Ponte di Legno. Lanovka se tu rozjela brzy, takže diváci mohli fandit přímo na trati hodně vysoko na tribunách ve 3000 metrech. A pro zajímavost, prize-money tu činí 30 800 eur, pro muže i ženy stejně.

Zvítězily francouzské dominátorky všech letošních závodů Axelle Gachet-Mollaretová a Emily Harropová (4:57:55), na ně šesté Češky ztratily 1:36:36 hodiny. Mezi muži obhájili titul Robert Antonioli a Matteo Eydallin z Itálie (4:04:24).

Krutou daň si vybraly hory, 42letý Omar Ferrero zemřel na zástavu srdce a nepomohl mu ani rychlý přesun vrtulníkem.

Závod vysílala stanice Rai Sport v HD (záznam najdete zde).

Kompletní výsledky zde.

Foto: Mauri Torri/skomostats.com

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *