Klikněte pro hledání

Běhy

Znáte orienťák? Zkuste Czech O-Tour, startuje u Ejpovic na Dýšině

Sdílet

Orientační běh, orienťák, běh s mapou. Běžecký záběr Aktivtono rozšiřujeme o nový sport. Orienťák je sport v přírodě, sport pro všechny věkové kategorie a určitě stojí za to ho vyzkoušet. Navíc již o nadcházejícím víkendu 1.—2. dubna se otevírají brány seriálu závodů pro širokou veřejnost Czech O-Tour.

Princip orientačního běhu zůstává jednoduchý — na startu dostanete mapu s pospojovanými body – kontrolami, které musíte v určeném pořadí oběhnout. Trasu mezi kontrolami lze volit naprosto libovolně, jeden běžec se vydá přímo přes kopce, druhý poběží delší trasou, ale třeba celou dobu po cestě.

„Orientační běh je sportovní aktivita na celý život, rozhodně zde neplatí rovnice, že nejvíce závodů odběhají sportovci v ideálním věku. Početnou a velmi důležitou skupinu, kterou v lese mezi lampiony potkáte, tvoří děti, lidé ve středním věku i senioři,“ přibližuje propagátorka orienťáku Jana Kubátová. „Pro něj totiž nejste nikdy moc mladí, ani moc staří, může ho vyzkoušet kdokoliv a kdykoliv. To, že se napoprvé ztratíte, není žádná ostuda, dokonce i ostřílení reprezentanti umí udělat pořádný kufr. U orienťáku je stejně jako v životě důležité, se po chybě zase najít a pokračovat v cestě dál.“

Závody se startují intervalově, takže každý má v lese klid se správně zorientovat a najít cestu na první kontrolu. To, že na orienťák někdo „prostě nemá hlavu a vždy se ztratí“, je mýtus — zvládnou to malé děti, 80letí veteráni a po pár odběhaných závodech i začátečníci. Každou kontrolu na trati je potřeba orazit čipem, který se dá zapůjčit. Po oražení cíle se čas zastavuje, závod je u konce a na řadu přichází rozebírání postupů se soupeři.

Kudy jsi běžel na druhou kontrolu? Nebylo to rychlejší přes tuhle bažinu? No já jsem zaběhl do ostružin a nemohl jsem se z nich dostat… Já jsem zase přeběhl odbočku na cestě a musel se pak vracet… Tohle přece na běžeckých závodech nezažijete! Mám to štěstí, že jsem si jednou vyzkoušel závod jako parťák Lukáše Bauera, který byl v dobách své vrcholní kariéry vyznavačem tohoto sportu a nepřestal jim být ani dnes. Znám řadu běžců, vzešlých z orientačního běhu, v čele s Táňou Metelkovou. Ale i psaní textů z tohoto odvětví bude pro mě na stará kolena nová výzva.

Sami orienťáci shrnuli pár bodů, proč byste se za ní mohli vydat i vy.  Orienťák je

  • pro všechny věkové kategorie
  • sport v přírodě
  • moderní a rozvíjející se
  • pro rodiny, dobrodruhy i ty, kteří se chtějí jen projít po lese
  • sport s přátelskou komunitou
  • nejen o fyzičce, ale prověří i mentální stránku
  • pestrý — každá trať je jiná, každý závod se běží v jiném lese
  • zdravý — běhá se po měkkém povrchu
  • a mnoho dalšího…

Czech O-Tour 2023 se představuje

Během roku se zaměříme na závody KWAK Czech Orienteering Tour, první orienťácký seriál závodů pro veřejnost. Láká dohromady stovky zkušených orientačních běžců i nováčků a začátečníků, pro které jsou připraveny skvělé podmínky. Kdo by si chtěl orienťák zkusit, nebo se alespoň podívat a zafandit, je vítán. Závody jsou otevřeny pro všechny a na tratě pro veřejnost je možné se přihlásit i na místě. Startuje se od 10 hodin na tratích přibližně 3 až 8 km podle výběru, což časově nováčkům zabere dvacet minut až hodinu.

Navíc je připraven bohatý doprovodný program — orienťácké bludiště v centru závodů zdarma, testování bot nebo bazar s orienťáckými věcmi. Podívat se můžete i a doprovodný noční závod Lucifer Cup.

To vše již 1.—2. dubna u Ejpovic na Plzeňsku s epicentrem na golfovém hřišti Dýšina. Další možnost zkusit orienťák na Czech O-Tour bude o prázdninách, kdy se poběží ve skalách Kokořínska (3.-6. 8.) spolu se závody Světového poháru. Ideální příležitost, jak strávit třeba rodinnou dovolenou a podívat se na nejlepší světové závodníky v akci. Nebo potom i na Šumavě (27.-29. 10.)

Další informace najdete na webu Czech O-Tour, facebooku Czech O-Tour nebo Instagramu Czech O-Tour.

foto: Klára Mašínová, Tomáš Bubela, Vojtěch Ilner

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *