Klikněte pro hledání

Běhy

Stewartová se vrací po zranění. Premiéru na Kbelské 10 proměnila v traťový rekord

Sdílet

Na obávané, dosud nepoznané trati s větrem i táhlými stoupáními, běžela poprvé Moira Stewartová na Kbelské 10 za 33:35, o téměř dvě minuty lépe než zněl dosavadní traťový rekord. To znamenalo i 19. místo v absolutním pořadí. „Potvrdila se mi náročnost trati, trápila jsem se, ale s časem pod 34 minut, jak jsem si přála, jsem spokojená,“ řekla. Tradiční silniční otvírák českého běžeckého jara vyhrál René Sasyn za velmi dobrých 31:20.

„Celou dobu jsem měla okolo sebe hlouček kluků, střídalo se to. Až poslední kilák a půl mi poodběhli, ale do cíle to je z kopce, tam už jsem je nepotřebovala.  Jsem až nadšená, protože ještě nejsem připravená běhat rychle,“ popisovala vývoj 27letá elitní česká běžkyně. Trénuje teprve čtyři týdny, protože se víc jak tři měsíce trápila se zánětem achilovky.

„Tedy ne že bych nic nedělala. Jezdila doma na trenažeru na kole, chodila i do posilovny a cvičila. A občas se i proběhla, jenže tím jsem si to zase rozvrtala. Už kdysi dávno jsem podobný zánět měla, ale odezněl za dva týdny. Teď se léčí hůř, jsem starší… Pomohly mi také injekce s bylinkovou výživou. Už jsem to snad překonala, ale musím dbát víc i na prevenci,“ dodala.

Teď se chystá na vysokohorské soustředění do Livigna, potom na Pražský půlmaraton a pak i maraton. „Časy se upřímně nehodlám stresovat, žádné velké oči. Myslím na olympijský limit v maratonu (2:26:50), ale pořád mám spoustu času. Chci běžet desítku na Evropském poháru, pak na mistrovství Evropy uvidíme podle výsledku pražského maratonu, jestli bude mít cenu se na něj vydat nebo třeba zkusit přes ranking desítku. Pak je mistrovství světa v půlmaratonu, tam bych se ráda nominovala,“ předestřela plány členka velké česko-skotské běžecké rodiny. Maminka Miriam se chystá koncem března na veteránské halové mistrovství světa do Toruně, táta Eddie běhá pro radost, ale občas výrazně prožene i mnohem mladší rychlíky, jen bratr Gerron po zdravotních potížích čerstvě „zběhnul“ k lezeckým stěnám.

Chyběl teď i na trati v Kbelích. Na okruh na severovýchodě Prahy vedoucí z Kbel, přes Satalice, Vinoř a zpět vyběhlo v sobotu za studeného ještě zimního počasí 1 034 účastníků, z toho 998 na hlavní trati a 36 štafet dvojic na 6+4 km.  Startovním výstřelem je tam vyslala Anežka Drahotová, běžkyně a reprezentační chodkyně, studentka VŠTVS Palestra. Těsně před startem pozdravil všechny účastníky nad hlavami vrtulník Armády ČR.  V tradičně vyhlašovaném Akademickém mistrovství ČR změřilo síly téměř padesát studentů. Mezi muži ho ovládl vítěz a student ČVUT René Sasyn, ženám kralovala třetí Gabriela Veigertová z Technické univerzity v Liberci. Všichni vítězové hlavních kategorií si poprvé odnesli poháry z dílny Ajeto. Předvedl se i Petr Soukup, držitel nejlepšího českého času na havajském Ironmanvi a zručný fyzioterapeut, v 36 letech doběhl osmý za 32:36.

Účastníci si mohli vybrat mezi vodiči, kteří je do cíle dovedli v přesně stanovených časech od 30 do 60 minut. Na 45 minut se tu představila ve vodičské premiéře bývalá olympionička na běžkách i maratonské trati Eva Vrabcová Nývltová. Závod se běžel na uzavřené trati a poslední z běžců doběhl do cíle za 1 hodinu a 20 minut, nebyl tedy ani zdaleka naplněn limit závodu 90 minut. Dětských závodů na tratích od 50 do 900 metrů se zúčastnilo na 130 malých běžců. Všichni si tu užili i Palestra Wellness den a program Hracích karet, který podpořily partneři závodu.

Celou akci organizují v rámci své praxe studentky a studenti Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra. „V letošním roce jsme podruhé připravili možnost výživového poradenství zdarma díky praxím studentů bakalářského programu Výživové poradenství a sportovní diagnostika s touto podporou budeme pokračovat i v dalších letech. Chceme, aby se naši studenti zapojili do přípravy a organizace po co nejdelší dobu, ne jen na den závodu“, vysvětluje Pavel Špaček, majitel VŠTVS Palestra. Kbelská 10 se za rok koná již jako 38. ročník 2. března 2024, registrace budou otevřeny od října.

Foto: Kbelská 10

Kompletní výsledky najdete zde.

Podrobné informace najdete na www.palestrakbelska10.cz

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *