Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

České Alpy? Tohle spojení funguje

Sdílet

Nabídnout atraktivní kulisy zahraničních velehor, k tomu domáckou českou základnu. Letos opět v normální zimě zve opět vylepšený Hotel Oberwirt v regionu Zell am See/Kaprun, má skvělou polohu i šikovného šéfa.

Bývalý olomoucký plavec, triatlonista a lyžař Petr Mikudík tady začínal v devadesátkách jako lyžařský instruktor. Krom ski schopností mu pomohla taky ruština, díky níž získal zajímavé klienty. Ještě teď mu stojí v garáži speciál Pinarello v barvách ruského nároďáku. Občas ho ještě vytáhne, ale po bouračce na horáku už dává vedle lyží přednost plavání a běhání pro radost. Hlavně se ale věnuje svému hotelu. Ostatně i naše reportáž vznikala celý rok… tak dlouho jsme se naháněli, tak moc se bránil osobní publicitě. Ale podařilo a přesvědčil jsem ho, abyste ho poznali i vy, ostatní, kdo jste o něm ještě neslyšeli. Zaslouží si to.

 

Chodby i pokoje s šedesáti postelemi ve třech patrech za poslední dva roky viditelně prokoukly. V přízemí se ale pořád čepuje Plzeň a běží česká televize, to se nemění. Potkávají se tu hosté podobné krevní skupiny, kámoši a známí. „Tady máme bárek a salonky pro team buildingy a ještě uvažuju o pořádném wellness,“ ukazuje náš průvodce u zatím menší sauny v podzemní chodbě domu, jehož historie a tradice hostince se píše už pět století. Teď už se pyšní vizitkou boutique hotel.

Není divu, teď ta strategická poloha. Hotel najdete v klidné vsi Niedernsillu, přímo na Taurnské cyklostezce a dvě stě metrů od jezera a sportovního areálu, který slouží pro naše hosty zdarma. Už jen půlhodinku máte do bikových rodeí Saalbachu, Hinterglemmu a Leogangu. Teď v zimě tam můžete vyzkoušet stav příprav na mistrovství svěšta v alpském lyžování pro rok 2025. Stačí dojet do Zell am See a odtud už na lyžích sjet Schmitten. K jihu se vyšplháte z nedalekého Kaprunu lanovkou na ledovec Kitzsteinhorn, o kus dál na čarokrásné Weissee. Deset minut na západ se v zimě napojíte na pavučinu vleků a lanovek KitzSki, táhnoucí se až do Kitzbühlu (přes 200 km sjezdovek na jeden skipas…). Tratě na běžky se vinou údolím hnedle u dveří.

 

Stejně se ocitnete okamžitě na zmíněné Tauernské cyklostezce, ideální na silničku, šlapat lze ke Krimmelským vodopádům na stranu jednu, anebo až do Flachau a Schladmingu na druhou. Celé údolí spojuje místní Pinzgauská lokálka, takže když chcete ušetřit síly, anebo (náhodou dojdou)… stačí jen nastoupit. Na horáku se můžete vydat do kopců podle libosti – k nejvyššímu vrcholu země, věhlasnému Grossglockneru (3789 m), nebo na Saalbachkogel (2 092 m).

Vyběhnout do terénu se dá vzhůru podél kostela, anebo zůstat na rovinaté cyklostezce. Dalších několik bazénů na trénink najdete v sousedních vesnicích, na dosah pár aquaparků pro děti, seniory či na regeneraci – vyhlášené jsou termály Tuern Spa v Kaprunu, freizeitcentrum v Zell am See nebo o kus dál Alpentherme v Gasteinu. Podrobný výčet by vás stahal jako výběh do zdejších kopců.

I proto sem za ideálními podmínkami na přípravu míří nejčastěji triatlonisté, včetně Sebastiana Kienleho, německého vítěze havajského Ironmana, a jeho bývalého českého kouče Luboše Bílka, žijící legenda Petr Vabroušek, anebo široké ekipy hobíků všeho druhu. Však se tu každoročně jezdí Halfironman Zell am See. Taktéž cyklistické a běžecké, obzvláště trailové, menu je tu takřka nekonečné. Když se náležitě zmrtvíte, ještě pořád můžete vyrazit i na golf či na ryby…

Pan hospodář, jak sám sebe nazývá, vám ukáže všechny pozoruhodnosti, zákonitosti, vychytávky i supertipy pro rodiny s dětmi, poskytne i své české mapky s nabídkou a slevové kupony. Klidně v devět večer zavolá do statku ve stráni a zajede s vámi pro čerstvý voňavý sýr, abyste měli co zakousnout (nejen) večer u vínka.

Oberwirt je výkladní skříní Českých Alp. Cena 80 eur za nocleh s polopenzí je ve zdejších končinách výborná. Vydat se můžete i do nedalekého čerstvě nádherně rekonstruovaného penzionu Glocknerhofu. Anebo si pronajmout menší, zato samostatnou chatu v Brucku.

Otevřeno mají pořád, zavírá se jen v říjnu, stačí zavolat (české číslo 739029777) nebo poslat mail na info@ceskealpy.cz a domluvit si termín. Dojedete sem za pět a půl hodiny (z Prahy 480 km, z Brna 520 km), takže se vyplatí i prodloužený (tréninkový anebo jen výletnický) víkend. Kalendář okolních akcí je stále (už zase) nabitý. Aktuální info hledejte na facebooku České Alpy.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *