Klikněte pro hledání

Lyže

Kästle MX75. Sjezdovková superuniverzálka

Sdílet

Tohle asi není test, text ani lyže pro hédonistické vychutnávače vybraných kousků pro speciální terény. Naopak pro ty, kdož hledají co nejlepší univerzální sjezdovou lyži. MX75 je inovovaný model klasiky od Kästle, rakouské orlice v českých rukou. Oblíbené a oceňované už léta.

Základní určení zní: celodenní lyžování na upravených sjezdovkách. To znamená ideálně řezat si a vykrajovat obloučky do manšestru. Je skutečně znatelně plynulá a intuitivní, když nasadíte hranu. Poté velmi brzy zrychlí, tedy ukrývá a vydá výkon. Cítíte se jistě v oblouku, jemně a samozřejmě navazuje.

Minimální rocker (zakřivení lyže standard camber) a zúžení zajištují skutečný kontakt se sněhem od špičky až k patce, neztrácíte přilnavost. Což skvěle funguje v ideálním sněhu, ale podrží vás i na ledu. Na tvrdším povrchu k tomu pomáhá standardní dřevěné jádro (topol a buk) se dvěma titanaly, na měkčím dokonce ještě pomůže širší střed.

Rychlou práci tak umožňuje na různých druzích sněhu i profilech. Je to měkce ovladatelná a stoprocentně spolehlivá lyže v menších rychlostech při jakémkoliv oblouku. To ocení nejvíc středně pokročilý lyžař, shodují se experti. Pokud by se vám zdála místy nepřesná, pak zkontrolujte pozici, zda nejste příliš ležérně zakloněni – tak zní jejich doporučení.

Zvládne i svižnější až limitní jízdu, ne že ne. Pak se ale připravte, že už i při klidnějším dojezdu vykáže vpředu trošku neklidu, navzdory hollowtechu zde ve verzi 3.0 – známé kästlácké technologii na odstranění chvění ve špičkách. Pokud dáváte přednost rychlosti a sportovnějšímu pojetí, pak volte delší variantu.

Projeví se už vnímatelná torzní tuhost, ale pořád se nemusíte bát, že byste ji jako tvrdou závoďačku neutáhli. Pořád totiž pracujete s odezvou měkčí a hravé lyže. To znamená, že oblouky navazuje s menší fyzickou námahou. Tahle lehkost v rozmáchlém carvu přináší asi největší zážitek.

Pro lehčí váhu fungovala i ta kratší (lyže 172 cm, výška jezdce 180 cm, váha 69 kg). Tady se dá označit až jako výkonnostní sjezdová lyže, ne „jen“ pro někoho „obyčejný“ all mountain. Odjede rychlosti, bystře reaguje, podrží vás v lehkém volném terénu vedle sjezdovky, aniž byste se museli přemáhat.

Poměr hmotnosti a výkonu až ohromí. Lyže má klasickou sendvičovou sidewall konstrukci, obsahuje titanal, fiberglass a v dřevěném jádru po vnější straně jen topol. Uvnitř směs topolu s bukem.

Esteticky potěší taktéž, má trochu karbonu kolem špičky, kovovou patku, pečlivě vymodelované zakončení i nádherný výsek. Klasika je v této inovované podobě k dispozici od loňské zimy jako nejužší lyže v řadě.

Tak tedy: Všestranný all-mountain pro aktivního, pokročilého a zkušeného lyžaře, bez závodních ambicí. Přitom žádná extrémní nebo komplikovaná lyže. Vyrovnanější variantu v této kategorii těžko pohledáte. Není divu, že získala cenu za vítězství třeba v testech amerického webu 4outside.com. Ostatně i cena kvalitě odpovídá. Pořídit se dá rovnou v setu s vázáním Kästle.

Kompletní představení sjezdového programu Kästle najdete zde.

Kästle MX75

sjezdové lyže

hmotnost: 1475 g (151 cm) – 1750 g (179 cm)

rozměry: 124 – 75 – 103

rádius: 15,4 m (délka 172 cm)

cena (+ vázání K12 PRW GW): 25 640 Kč (31 040 Kč)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *