Klikněte pro hledání

Lyže

O dřevěného Krakonoše aneb Jak bikeři v českém poháru proháněli skialpinisty

Sdílet

Do českých hor se pomalu vrací zima a po zdárně uspořádané Noci tuleních pásů se o uplynulém víkendu konal i další skialpový závod, legendární rokytnický souboj O Dřevěného Krakonoše.

Sněhové podmínky stále nejsou pro skialpinismus zcela ideální, ještě den před startem vůbec nebylo jasné, kudy a jak daleko závod povede. Nakonec se ale pořadatelům povedl malý zázrak a trasa A byla jistě hodna být součástí (v tomto ročníku prvním uskutečněném) Hudy Českého poháru ve skialpinismu. Nakonec byly parametry hlavního klání 15km/1230m s celkem 4 výšlapy na pásech. Pořadatelský tým ale nemyslel jen na elitní borce, zazávodit si a užít den na skialpech mohli i úplní začátečníci včetně dětí. Vždyť přichystáno bylo hned pět tras.

Ve startovním poli jsme viděli vítěze zmiňované Noci tuleních pásů, krkonošské matadory Radka Groha a Michala Štantejnského, a dorazili i hoši z Dolní Moravy, Jakub Fabián a Pavel Skalický. U žen se pak očekával souboj mezi Johanou Mackovou a Terezou Rudolfovou. Mezi muži byl nakonec nejsilnější Lukáš Fabián (Skialp Dolní Morava/Dynafit), za ním pak proběhl souboj až na pásku mezi Pavlem Skalickým (Skialp Dolní Morava) a Radarem Grohem (HS Špindlerův Mlýn), ve kterém nakonec zvítězil o pouhých pět desetin vteřiny Pavel. Mezi ženami byla nejrychlejší Tereza Rudolfová (Montura/Hagan) před Johanou Mackovou (Dynafit CZ) a na stupních vítězů je doplnila Lenka Erlebachová (RK Evropa).

Na trati a pak i ve výsledcích jsme ale našli na slušných umístěních i nekované skialpinisty- na svůj první závod se zde vydala i stálice české maratonské MTB špičky Michal Bubílek (Merida/Bike Ranch Team), který s sebou do Rokytnice přivezl téměř kompletní tým a při své premiéře uzavíral top ten hlavní kategorie. Závod pro něj byl zpestřením zimní přípravy a kvalitním tréninkem. „Skialpu se tréninkově věnuji druhou zimu, podle mě je to skvělá zimní příprava pro cyklistu, jak zapojením svalů, tak dávkováním intenzity a doby zatížení. ODK byl pro mě závodní premiérou, hlavní účel dostat se do závodních intenzit a v rámci schopností se nějak solidně umístit splnil. Fyzicky jsem na tom byl k mému překvapení vcelku dobře, na první depo jsem přišel někde okolo sedmého místa celkově, ale to byl můj strop a dál se projevila moje nulová závodní praxe. Pomalá depa a sjezdy mě stály hodně času. Pokud bych to měl srovnat  s cyklistickými závody, tak tepově jsem do každého kopce šel doraz, jako malou cyklistickou časovku. V závodním nasazení je skialp úplně jiný level a s pohodovou celodenní túrou po hřebenech to srovnat nejde, to je jiný sport.”

O dvě místa za ním dorazil zpět do Rokytnice jeho týmový parťák, taktéž biker a občasný triatlonista Michal Vlášek, který tak bral 12. místo. Adam Lávička kvůli zdravotním indispozicím pojal závod spíše tréninkově. Na kratší trase pak bral druhou pozici mezi muži Vojtěch Dobšovič, od Gapp systém/Kolofix teamu se navrátivší manažer týmu a pravá ruka šéfa Michala Douši. Z bikového světa musíme zmínit i účast svérázného stavitele tratí Vény Hornycha a jeho kolegy, šéfa seriálu závodů Prima Cup, Filipa Švestku.
Po závodě se pak všichni účastníci sešli ve skvěle vytopené garáži, kde bylo připraveno nejen občerstvení, ale i šatny a posezení. Při vyhlášení si pak každý oceněný převzal masivní dřevěnou medaili, hodnotné ceny od partnerů závodu a na vítěze jednotlivých kategorií čekal i onen Dřevěný Krakonoš, který se jistě stane cenným bytovým doplňkem. Následovala tradiční afterparty. Zkrátka fajn den se vším všudy.
Je skvělé, že se za současných podmínek dva víkendy po sobě povedlo pořadatelům v Krkonoších připravit krásné závody. Vždyť v Ga-Pa se závody na sjezdovce ruší, ale v Krkonoších se závodí i ve volném terénu!

Výsledky najdete zde.

Foto: Aleš Bubílek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *