Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Na sluneční terase v Nassfeldu. Rakouské lyžování s jižanskou atmosférou

Sdílet

Když už po dvoudenním nečase v nejslunečnějším resortu Rakouska slunce shodí mlhavou peřinu do údolí a rozsvítí náhorní planinu SonnenAlpe, srdce lyžníka hned poskočí a tvář se rozzáří. Ne, marketingové slogany, srovnávací testy ani osobní reference opravdu nelžou. Korutanský Nassfeld poskytuje nádhernou lyžovačku.

Na členité terase mezi 1500 a 2200 metry (a s téměř deset kilometrů dlouhým, teď ještě neotevřeným, sjezdem až do údolí) najdete 110 km velice rozmanitých sjezdovek všeho druhu. Ani nejdelší, nejširší nebo nejprudší… Ale opravdu zábavné, hravé, pestré, dotýkající se skalních masivů, podpírajících nebe, ale i proudící a klikatící se svahy mezi návršími, lesíky i horskými apartmánky. „Nahoře se dotýkají Itálie, kam si můžete sjet na presíčko, prosecco nebo špagety, to je zážitek sám o sobě,“ doporučuje olympijský vítěz a mistr světa Franz Klammer, který pochází z nedalekého Bad Kleinkirchheimu. Radost v puse (a po těle) přinesou i korutanské speciality Schmankalan.

Mileniální vajíčkový expres z údolí k vrcholu

Výchozím místem je docela nízko ležící Tröpolach (610 m) v údolí řeky Gitsch. S rozlehlým parkovištěm. Odtud se vznesete lanovkou-vajíčkem Millenium Express až k centrálnímu vrcholu Madritsche (1919 m). Mezi první a druhou mezistanicí překonáte hluboké údolí, lyžuje se (povětšinou) až nahoře. Ale i tam, do vlastního Nassfeldu (1500 m) můžete dojet autem (a zabydlet se), což znamená 12 km a přibližně dvacet minut cesty.

Skutečný start-point tedy tvoří Kofelplatz těsně pod vrcholem Madritsche. Spustit se můžete na Sonnleitn (1380 m) blízko přestupní stanice anebo do Nassfeldu (1408 m). Odtud se můžete vrátit znovu objevovat červeno-modrou pavučinu, dětské funline Snake nebo Wave či nedotčené pláně v bezpečném freeridu z Madritsche. Anebo se vydat na východ ke Garnitzenbergu (1915 m), odkud už vidíte do Itálie.

Z Madritsche směrem k západu k Mössernu vedou zahřívací červené tratě, z jejich dolní části pokračujete už k otevřenému štítu Rudningsattelu (1980 m) a pak ještě dál vás vynese lanovka na Troghöhe (2020 m) pod Trogkofelem (2280 m), nejvyšším vrcholem zdejší části Karnských Alp, tady se tyčí strmý 2,1 km dlouhý úsek černého Trogkofelabfahrtu.  Pak ještě dál na Carnii (1822 m), z níž vede 7,6 km dlouhá trať až dolů do Tropölachu k základně. Pokud budete chtít prozkoumat za den, máte co dělat!

Fast ski a slow food, to je ideální kombinace

Nassfeld je největší ze 31 korutanských skiareálů, samozřejmě tu najdete i skvěle upravené běžecké okruhy nebo snow park. Poloha jižní části Alp za Taurenským tunelem mu zajišťuje ročně až o sto dní slunce víc než na severu… V nejrůznějších srovnávacích testech resortů patří dlouhodobě do rakouské top 10. „Snažíme se nabídnout co nejvíce doprovodných služeb na kopci, večer tu v barech tak živo není,“ usmívá se Lada Pranter z korutanské turistické centrály. Nejen díky blízkosti Itálie tu teď frčí styl „slow food“, fajnové regionální a zdravé kuchyně, mísící alpské i jadranské vlivy.

Letos zahájili provoz 7. prosince a obvykle vydrží nahoře až do dubna, i když už dole kvetou louky a můžete vyrazit na kole na výlet až do Villachu. Základní denní permice stojí 56,50 eur (děti 26,50, senioři 47,50, junioři 39,50). Pořídit můžete i vícedenní pro Nassfeld, Weissensee i s bruslařským okruhem na jezeře a celé Korutany i východní Tyrolsko (jedenapůldenní od 103 eur/dospělý). Vybrat se dá z mnoha slev: Dvě děti do 10 let lyžují každou sobotu za 10 eur, třetí úplně zdarma. Ve vybraných termínech bydlí děti s rodiči v pokojích zdarma a dostanou i volý skipas.

„Stále investujeme do energeticky úsporných technologií,“ říká Christopher Puntigam z nassfeldské turistické centrály. „Máme tady 460 sněhových děl, které mají o dvacet procent nižší spotřebu energie a o třicet procent vyšší výkon. Díky tomu se hlavní sjezdovky zasněží za pět až šest dní. Ale hlavně veškerou energii máme z vlastních obnovitelných zdrojů,“ ukazuje. Na provozu areálu má navázanou práci 800 firem a přes tři tisíce lidí z regionu.

Tipy na bydlení máme prověřené tři. Originál nabízí hotel Franz Ferdinand z konceptu „cube“ (podobný najdete v Tirol Ski areně Zugspitze). Prosklená kostka má pokoje umístěné pouze v plášti, vnitřní otevřený prostor pojme restauraci, bar i lezeckou stěnu a dokonce i systém lávek, po nichž můžete dojet v létě na kole až do pokoje. Hned vedle sídlí osvědčená vysoká kvalita Falkensteiner s rozlehlým Aquapura wellness centrem i půjčovnou sportovního materiálu s teď novými sněžnicemi. A vybírat můžete u CKPK, její majitel Petr Kopal tady žije už přes dvacet let, má office dokonce v historické budově celnice na Nassfelder passu a jezdí za ním rádi i známé tváře.

„Už skoro dvacet let… klidně i třikrát za zimu. Dokonce jsme dole v údolí odehráli i turné s naším hokejovým Olympem,“ říkal teď herec a moderátor Martin Dejdar, který opět vyrazil s celou rodinou. Jeho syn Matěj měl, jak známo, našlápnuto do NHL. Česká cestovka tu pořádala oslavičku i s brazilskou zpěvačkou Thabatou Oliver. Na kopci (na sjezdovce 51) najdete i hodně živou osvěžovnu U Slováka, Schlanitzer Almhütte.

Cesta z Prahy (a Česka) vezme přes sedm hodin, můžete si ji ale osvěžit zkratkou přes Vimperk, Strážný a napojení na dálnici až v Salcburku. Vzhledem ke stavu silnic v (nejen) jižních Čechách a rychlostním limitům autostrád v Rakousku to pomaleji než přes Dolní Dvořiště a Linec nevyjde. Blíž to mají z Brna (a Moravy) přes Vídeň a Graz do pěti hodin. Ostatně i proto tu na svazích a v ápres-ski teď uslyšíte nejvíc moravský akcent a další jihoslovanské jazyky, potvrzující blízkost Slovinska a Chorvatska.

Jak se v Nassfeldu jezdí v létě na kole, čtěte zde.

Další informace také na www.nassfeld.at/cz

Foto: Martin Lugger, Tomáš Nohejl, Petra Šmídová

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *