Klikněte pro hledání

Cesty

Nová Opel Astra. Jak rozkvést po třiceti letech

Sdílet

Už třicet let je na světě Opel Astra. V posledních letech jako by skromná až nenápadná „květinka“ z německého Rüsselsheimu začala rozkvétat do opravdové krásy. Aktuální nová verze už šesté generace by se mohla téměř z donedávna ošklivého káčátka stát vznešenou labutí, plnou vnitřní síly, dovolíme-li si začít mírnou nadsázkou.

Ale realitě se tímto nikterak nevzdalujeme. Má ambici i předpoklady stát se bestsellerem kompaktní třídy, v němž Opel působí už 85 let. Otestovali jsme na výpravě v náročných zimních podmínkách až po schnalstalský ledovec v Jižním Tyrolsku, ale i v nepřátelském pražském provozu.

Otvírá se bleskem, získala dynamiku

Design ještě jako by dočistil linie a z nich vykreslil tvář Vizor, jíž touží definovat svěží éru automobilového stylingu. Po SUV Mokka, Crossland a Grandland jako první hatchback u Opelu.

Zásluhou velkorysé čelní masky vypadá širší a stabilnější, jaksi samozřejmě integruje technologie v podobě tenkých světlometů a přední kamery. Výrazně skloněný C-sloupek karoserie dodává dynamiku donedávna usedlému profilu. Přitom vůz je pouze o čtyři milimetry delší než předchozí model.

Vzadu se opakuje centrálně posazený znak se známým bleskem (blitz), který slouží jako zámek a pohodlné otvírací madlo. Pokračují vertikálně orientované a vysoko umístěné brzdové světlo a úsporná koncová světla. Zkrátka, vypadá velmi sportovně, v naší ostře žlutookrové barvě až přísně elegantně, ač je to především všední parťák. Totéž platí i pro interiér.

Jeho centrálu tvoří plně digitální kokpit Pure Panel, v níž až strohý německý perfekcionismus až nesvírá, ale naopak až „riefenstahlovsky“ dodává energii k rozletu. Doplňky v matném hliníku dodávají celému interiéru prestižnější vzhled. Širokoúhlý přístrojový štít ve vyšší výbavě překrývá jednolité tvarované sklo a obsahuje dva desetipalcové dokonale integrované displeje, plynule navazující na výdechy klimatizace. Díky speciální vrstvě, která brání odrazům v čelním skle, se obejdou bez krytů a stínítek.

Hi-tech infotainment, ale i digi detox

Naopak na skle můžete číst promítaná základní data, což spolu umocňuje hi-tech atmosféru. Vůz vás informacemi nezahltí, ale správně je dávkuje. Mapy a dopravní zácpy detekuje okamžitě… Podobně dotykové ovládání nevyžaduje hloubková studia, stačí přirozená intuice. Fyzické ovladače teploty či vyhřívání zůstávají zredukovány na středu palubní desky, snad aby „staré škole“ usnadnily přechod do nových časů. Zásadní pokyn při návrhu HDMI rozhraní zde byl údajně „digi detox“. To se náramně povedlo!

Multimediální infotainment ovládáte dotyky i hlasem. Hravě se propojíte s telefony s Applem i Androidem. Mobily se tu dají dobíjet bezdrátově, položíte na pogumovanou plošku uprostřed, anebo do středové konzole uzavíratelné roletkou. A nastavení řidiče se uloží v profilech formou avatarů, aktivujete si pak své parametry dotykem ikonky na displeji. Řadu funkcí ale můžete spustit přes aplikaci myOpel.

Matrixové světlomety a funkční systém Intelli-Disk 2.0

Nová Astra je nabitá nejmodernějšími technologiemi, ve své kompaktní třídě dosud nevídané. Hnedle uvidíte už zmíněné nejmodernější adaptivní světlomety Intelli-Lux LED Pixel Light zasazené citlivě do nové tváře, která dostala název Vizor. Vycházejí ze světel vlajkové lodi Opelu Insignie, vozí je také Grandland. Reagují v milisekundách, takže jedete stále na dálková, bezvadně vidíte, ale neohrožujete protijedoucí auta. Mají 168 LED elementů, tedy 84 v jednom, s tím se ve střední třídě opravdu nepotkáte. Ostatně už předchozí Astra z roku měla jako první adaptivní matrixové světlomety.

Pak asistenční podpora, u nových vozů už obvyklá, přispívající k samozřejmé bezpečnosti. Od head-up displeje přes poloautomatický systém Intelli-Drive 2.0 nebo 360stupňovou multifunkční kameru Intelli-Vison v čelním skle, doplněnou dalšími čtyřmi po stranách vozu, pomáhající hlavně parkování. K tomu pět radarových snímačů a dva ultrazvukové senzory. Vše propojeno v systému Intelli-Disk 2.0, rozšiřující funkčnost. Díky tomu můžete přizpůsobit rychlost v zatáčkách, dostanete i doporučení o povolené rychlosti nebo poloautomaticky měníte jízdní pruh.

Dostanete i varování před blížícím se vozidlem, nebo obraz mrtvého úhlu či regulaci polohy v pruhu. Senzory ve věnci volantu dokonce monitorují pozornost řidiče, a pokud se jim nezdá, ihned na to důrazně upozorní. Adaptivní tempomat sleduje rychlost a v případě nutnosti i sám zastaví. U automatické převodovky pochopitelně nechybí stop and go režim.

Stabilní a komfortní jízda se zdravými zády

Sedadla nové generace se pyšní certifikátem AGR, což označuje kampaň Za zdravá záda. Také díky širokým možnostem nastavení včetně elektro-pneumatické bederní opěrky je řada expertů označuje za nejlepší ve své třídě. Sedí se o 12 mm blíže zemi. Mají i svoji ventilaci a vyhřívání včetně zadních, což opět nebývá zvykem, a to řidičovo má navíc masážní mód… Zadní sedačky sklopíte v poměru 2:1, středový otvor na protažení lyží pojme dva páry, ten třetí už s rizikem hlavolamu. Zavazadlový prostor vynikne pouze se dvěma pasažéry.

I v téměř nejslabší verzi spalovacího motoru, zážehového přeplňovaného tříválce (96 kW, 1199 ccm) dokázal náš vůz odvézt plný náklad čtyř osob s lyžařskou výbavou po dálnici i do kopců bez sebemenšího pocitu nedostatku při racionální jízdě. Potvrdil i známku „autobahnproof“ – tedy že obstojí i na německé dálnici bez rychlostních limitů. Zároveň i při prudším brzdění vnímáte sebevědomou kontrolu. Pocity a dojmy? Stabilní, vyvážené, komfortní… skutečně.

Přední kola jsou zavěšená na vzpěrách McPherson, zadní náprava má vlečená ramena a torzní příčku. Tuhost karoserie udává o 14 procent lepší hodnoty než u předchozího modelu. Jedná se o platformu EMP2 třetí generace koncernu Stellantis (ostatně Peugeot 308 lze označit nejmíň za bráchu…), ovšem doladěnou doma v Rüsselsheimu. Chtělo by se porovnat s fotbalovým rozhodčím: pokud o něm na hřišti vůbec nevíte, pak řídí zápas výborně. Jakmile si s odstupem času po testování „běžného“ vozu nevybavíte zásadní postřehnutelný prvek z jeho jízdních vlastností, pak slouží výborně – viz tříslovná charakteristika o pár řádek dříve.

Rozsah pohonných jednotek sahá od 81 kW/110 koní (cena základní verze 539 990 Kč) až po 165 kW/225 koní, výkon základního plug-in hybridu činí 133 kW/180 koní a vytáhne rychlost až na 230 km/h. Baterie kapacity 12,4 kWh poskytuje akční rádius až 60 km. Ve spojení s naším osmistupňovým automatem (k dispozici jsou i šestistupňové manuály) jsme jeli za šest litrů/100 km. Světovou premiéru měla 1. září 2021. Vzhledem k trendům a vývoji nutno dodat, že plug-in hybrid bude ve dvou verzích, do roka se představí i plně elektrická Astra-e.

Opel Astra Ultimate HB 130HP Turbo

motor: zážehový tříválec s turbodmychadlem

zdvihový objem: 1199 ccm

maximální výkon: 96 kw/130 koní, 5500 otáček/min.

točivý moment: 230 Nm už od 1750 otáček/min.

maximální rychlost: 210 km/h, zrychlení z 0 na 100: 9,7 s

převodovka: osmistupňová automatická EAT8

rozměry: délka 4374 mm x šířka 1860 mm x výška 1470 mm (rozvor 2675 mm)

kombinovaná spotřeba: uváděná 5,5 l/100 km, v testu 6 l/100 km

palivo: benzín natural, nádrž 52 l

kola a pneumatiky: 225/45 R17

zavazadlový prostor: 422 litrů, s nastavitelnou podlahou po sklopení zadních opěradel maximální 1335 litrů

cena: 689 990 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *