Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Ekoï Premium 80 LTD. Brýle ze silnice i do terénu

Sdílet

Bohatá až přebujelá nabídka na trhu sportovních brýlí činí téměř nemožnou důkladnou hierarchizaci a orientaci. Viditelným proudem do ní čerstvě zasahuje francouzská internetová značka Ekoï, která už se významně etablovala na poli cyklistického oblečení. Zabrousili jsme do nejvyšších pater a prověřili důkladně model Ekoï Premium 80 LTD.

První a zásadní sdělení zdí: Vizibilita je vynikající. Odvětrávání a proudění vzduchu zajišťuje osm otvorů v horní části zorníku. Oči, respektive mozek dostanou fotochromatický obraz, který tónuje nebo zesvětluje v závislosti na jasu. To opravdu oceníte zejména při delší výpravě při měnících se světelných/slunečných podmínkách. Naopak výrobce férově dodává, že je nedoporučuje pro specifický odraz světla uvnitř při řízení auta. A dají se doplnit i korekční čočky a optická vložka.

Komplexní pohled podporuje až nevídaný rozměr zorníku, 13,5 cm na šířku a 7 cm na výšku. Díky lehké váze 29 gramů se však necítíte „přetíženě“. Špičky stranic, které jsou zakončeny rovně (ne zákruty za uši) a můstek na nose můžete upravit podle potřeby. Ultralehký rám je z grilamidu a má nerozbitné polykarbonátové síto. Tříměsíční intenzívní používání (a vystavení agresívnímu potu) nezanechalo na lesklém zrcadle zorníku sebemenší stopu – což se i u jiných renomovaných značek u modelů bez horní lišty rámečku na okrajích v tomto místě přece jen projeví.

Sedí perfektně, vnímáte jistotu, ale žádný tlak na spáncích nebo po straně hlavy okolo uší. Tedy na silnici super, na biku při divočině se mohou trošku šoupnout. Podobně při běhu, v rovnoměrném tempu a rytmu na prvním povrchu nebo v lehkém terénu výborné, opět ale při technických sebězích v horském terénu potřebují občas popostrčit do správné polohy. Dá se předpokládat, že krom sněhové vánice stejně poslouží na běžkách nebo na skialpech – vyzkoušíme a doplníme později hnedle, jak nám podmínky dovolí. Ano, drží i na sjezdovkách pod čepicí.

Jediná drobná výhrada mimo sportovní využití, která však může být způsobena tvarem hlavy. Při sundání z očí a nasazení na čele nedrží tak stabilně a pevně, jak jste zvyklí třeba u oakleyů. Sice oceníte, že vůbec nestahují, ani o nich nevíte, ale stačí sklonit hlavu a sklouznou. Možná by mohl optik-specialista lehce a citlivě přiohnout konec stranic… Anebo jen brýle samy chtějí říct: Když nepracujeme, ukliď nás hezky do bezpečí.

Ostatně schránka si zaslouží zmínku. Není to tradiční pevné zazipované pouzdro, ale tuhá kartonová hranolová krabička se sametovým obložením vnitřku. Brýle ochrání pevnou konstrukcí, ale pak ji můžete rozložit a lépe uložit, do batůžku nebo klidně i do zadní kapsy dresu.

Tento model používá mj. worldtourová stáj Lotto/Soudal, další hvězdy jako Elia Viviani, Caleb Ewan, Warren Barguil, bikový šampion Victor Koretzky, který pro příští sezonu podepsal kontrakt v silničním týmu B&B hotels/KTM, nebo triatlonista Patrick Lange, král havajského Ironmana 2017 a 18. Ekoï funguje úspěšně od roku 2001, od roku 2008 v internetových prodejích, nyní je už lídrem ve Francii.

Prodej funguje po e-shopu, zásilka přijde z Francie do pěti dnů. Dá se vybrat nejen z nekonečné řady barevných kombinací, ale nechat přidělat personalizovaný nápis. Na stránkách racing.ekoi.cz si můžete vytvořit i vlastní účet.

Foto: Michal Beránek

Ekoï Premium 80 LTD

sportovní brýle

váha: 29 g

technologie: grilamid, polykarbonát

cena: 3338 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *