Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Kudy vede cyklistická Zmrzlina tour po Via dell´Aqua v Trentinu

Sdílet

Via dell’Acqua se v roce 2021 stala nejlepší „zelenou cestou“ v Itálii. Více než 140 kilometrů spojených červenou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél břehů řek až k nejkrásnějším jezerům v Trentinu.

Čekají vás dlouhé úseky pár metrů od tekoucích řek a jezer: řeka Adiže, Sarca, jezero Garda, jezero Toblino a mnoho dalších přírodních perel této oblasti. Trasa, oceněná v roce 2021 jako nejlepší „zelená cesta“ v Itálii, spojuje v jediném okruhu řadu vynikajících úseků cyklistických a pěších cest vybudovaných za přibližně třicet let proměnou 113 km nábřeží řek, železnic a nepoužívaných silnic.

Stezka začíná na hranici s provincií Bolzano, v obci San Michele all’Adige a vede po trase, která prochází celkem 21 obcemi a končí v Trentu. Je zřejmé, že jde o itinerář, který lze absolvovat i v několika etapách svým vlastním tempem a přenocovat uprostřed malebné vesnice, na statku nebo v kempu.

A co může být kromě nepostradatelného přísunu tekutin lepšího k rychlému občerstvení a uhašení žízně než dobrá domácí zmrzlina? Ta je v Trentinu téměř náboženstvím, navíc si zde můžete pochutnat na velmi kvalitní zmrzlině z čerstvých surovin a převážně místního původu. Představte si tedy, že byste si třeba v rámci výpravy naplánovali zastávky v nejlepších zmrzlinárnách v Trentinu!

Vyjíždíme z Cadina na počáteční úsek, který vede podél řeky Adiže, a šlapeme dál na jih. Poté dorazíme do lokality Lavis. Zde přímo v údolí Cembra se nachází oceňovaná Gelateria Serafini, kterou portál Gambero Rosso jednou označil jako „chrám obžerství“ a Golosaria ji zařadila mezi 5 nejlepších zmrzlináren v Itálii. Nabízí mnoho příchutí domácí zmrzliny, přírodní a často poněkud kuriózní. Můžete ochutnat i zmrzlinu ochucenou vínem Müller Thurgau.

Po příjemném rovinatém šlapání asi 25 km se dostanete k branám města Trento. Nabídka dobré zmrzliny tu je samozřejmě široká a rozmanitá. Fior di Gusto na Via Grazioli na východním okraji historického centra doporučujeme jako ideální zastávku pro ty, kteří v centru, které je zcela uzavřené pro automobilovou dopravu, plánují jen krátkou zastávku. Poblíž hlavního nádraží sjedete z cyklostezky, a když projedete přes náměstí Piazza Fiera, můžete se na ni zase napojit cestou přes novou čtvrť Albere, kde sídlí další parádní zmrzlinárna Muse. Pro ty, kteří se nechtějí příliš vzdalovat od cyklostezky a řadí se mezi milovníky čokolády, je naopak oblíbeným cílem Gelateria Igloo na via Scopoli, kde servírují speciální „tajný“ zmrzlinový kornout se skrytou čokoládou.

Pak opustíte hlavní město Trentina podél břehu řeky Adiže, která lemuje cestu, přes jablečné sady v údolí a vinice Vallagarina k branám Rovereta, města míru. Zmrzlinovou zastávku si určitě musíte udělat v Gelateria Zenzero ve vesničce Borgo Sacco přímo u řeky Adiže. Zde najdete ty nejlepší domácí zmrzliny s nejkurióznějšími příchutěmi. K uhašení žízně cyklistů doporučujeme příchuti, jako je bazalka, citron nebo zázvor.

Dále pokračujte na jih směrem k Mori. Na okraji vesnice Lagarino vede cyklostezka údolím řeky Adiže směrem k Veroně, zatímco naše Via dell’Acqua se odklání na západ, k jezeru Garda . Před vstupem do chladného údolí biotopu jezera Loppio vás však čeká zastávka v Gelateria Bologna v Mori. Je to jedna z nejznámějších a nejstarších zmrzlináren v Trentinu, kde se podávají nádherné, vytříbeně zpracované poháry, ale také senzační ovocné mísy, millefeuille a krém chantilly.

Využijte trasy podél staré habsburské železnice z Mori do Nago. Poté, co projdete úsekem Passo San Giovanni, překonáte kopec směrem ke Gardské kotlině a dostanete se do Nago a Torbole sul Garda, kde vás čeká jízda mezi staletými olivovníky. Když se budete blížit k Benacu, možností pochutnat si na dobré zmrzlině bude celá řada. Neopomeňte však zastávku v Riva del Garda, největším a nejelegantnějším jezerním letovisku v Trentinu s výbornou možností občerstvení. Na zmrzlinu si zajděte do Gelateria Flora, přímo s výhledem na pobřeží jezera. V nabídce jsou bezlepkové a bezlaktózové příchutě, různé speciality a všechny druhy dezertů ze zmrzliny.

Vrátíte-li se na cyklostezku v Linfanu a vydáte se na sever, budete se blížit směrem na Arco. I na této variantě trasy nemusíte za zmrzlinovou přestávkou daleko. Gelateria Naturale Indimenticabile v centru městečka Arco vyniká řadou originálních příchutí, jako je kurkuma nebo smetana marsala.

Odsud pokračujte podél řeky Sarca a poté dorazíte do Valle dei Laghi. Cyklostezka se zde vine mimořádně krásným prostředím, kde krajině stále dominuje voda. Než se vydáte na zpáteční cestu do Trenta, doporučujeme městečko Drò s Gelaterií Maui. Paleta příchutí je opravdu široká a sahá od tradiční zmrzliny až po řemeslné jogurty, ale popíjet můžete i lahodné domácí suché sherry.

Když pak budete pokračovat směrem na Trento a na konec celé trasy, můžete ocenit krásu stále ještě středomořské přírody procházkou mezi duby a nejseverněji položenými olivovníky v Evropě v obležení hor. To vše na pobřeží před posledním výšlapem do kopce, u jezera Toblino s ikonickým hradem Santa Massenza a Terlago.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *