Klikněte pro hledání

Cesty Kola

(Nejen enduro) ráj hledej na Kronplatzu

Sdílet

Kronplatz/Plan de Corones už dávno neznamená jen báječnou lyžovačku. Asi nejnavštěvovanější resort severní Itálie, ležící v provincii Jižní Tyrolsko, se stal také bike rájem. A stále platí, že ani náhodou ne přeplněným. Tím tedy přitažlivějším pro skutečné fajnšmekry. Až sleze poslední sníh, otevře se začátkem června (až do října) i pro vás.

„I poslední dvě sezony byly kapacity s drobnými bezpečnostními omezeními plně připraveny a postupně se zaplňovaly. Lidé sledovali situaci, nabrali důvěru a rozhodovali se vyrazit spontánně bez velkého plánování. Věříme, že letos bude už zase lepší,“ potvrzuje zdejší bike guide Michaela Zingerle.

Svoje království charakterizuje následovně: „Kronplatz je nejvíc přitažlivý pro enduro bikování s kolem se zdvihy od 140 mm, ale užije si tady každý. Máme tu nádherné panoramatické trasy, a dole okolo Kronplatzu najdete i pěkné okruhy pro silničku, s těžšími kopci i snažší, rovinaté.“

Jak si tedy vybrat? Nejlíp sjet všechno! Kronplatz nabízí 16 trailů nejdelší 8,6 km dlouhý Gassl do Olangu, možná nejzajímavější Herrnsteig trail měří 8,1 km s převýšením 1349 metrů. Patří k nejhezčím v Alpách i díky tomu, že nabízí mnoho drobných alternativních odboček. Šutry, kořeny, šotolina, lesní kulisa, výhledy – nechybí nic…

Většina červených a delších byla vystavěna s pomocí mechanizace, černé a kratší už jsou poctivou „ruční prací“ zdejších kopáčů. „Já mám nejraději asi dvoukilometrový Andreas Trail v severní stěně, je opravdu zábavný a můžete si ho dát i na závěr celodenního náročného ježdění,“ doporučuje naše průvodkyně.

Lanovky na vrchol jezdí ze severního Reischachu (953 m, tradiční lyžařský nástup), východního Olangu (1048 m) a jižního Furka passu (1759 m). Odtud ještě do nedalekého San Vigilia (1201 m) s lanovkou na Piz de Plaies a zdejším Skills parkem pro začátečníky jezdí zdarma bike shuttle. Permice stojí 41 eur na den, 90 eur třídenní (možno vybrat ve čtyřech dnech), pro juniora 29, resp. 63. V dosahu najdete nejmíň čtyři bike půjčovny, poskytující i bike průvodce nebo učitele. Detaily najdete na webu freeride-kronplatz.com i na telefonní Kronplatz App.

„Traily z vrcholu dolů jistě najdete sami, ale na okružní cesty a delší výpravy radím: vezměte si zkušeného průvodce, který vám ukáže ta nejhezčí místa, která byste i s mapou mohli minout,“ říká místní bikerka.

Možná tu potkáte v každodenním tréninku Gretu Seiwaldovou, italskou reprezentantku v cross-country, anebo belgickou legendu, dvojnásobného maratonského mistra světa a čtyřnásobného vítěze Cape Epic, už 46letého Roela Paulissona, který často pobývá v Sankt Walburgu v nedaleké biatlonové Mekce (a výšce okolo 1600 m), v Anterselvě.

Ani Kronplatz neminul boom elektrokol. Ať už rozšiřují možnosti méně fyzicky zdatným, tak zážitky nadupaným riderům. Už předloni tu narostl počet e-biků a kvalitních eMTB v půjčovnách přes 80%, mnoho bike guidů na nich nabízí své služby.

.

Dolomitský masív zdobí také 20 horských chat a občerstvoven včetně vyhlášeného AlpiNN restaurantu na vrcholu (2275 m), resp. deset metrů pod ním v budově staré lanovky, kde sídlí s Muzeem horské fotografie Lumen. Jen pár kroků odtud se nachází slavný zvon Concordia 2000. A jedno ze šesti Messnerových muzeí – Corones projektovala do skály architektka Zaha Hadíd. Takže jeden den můžete s permicí jezdit sjezdy, na druhý se pak vydat na výlet na vrchol a obejít si zdejší pozoruhodnosti.

Svoji výpravu můžete termínově namířit k významným závodům – věhlasná TransAlpTour, etapový závod na horských kolech, tu projíždí 5. a 6. července, King Kronplatz maraton se jede letos 3. září. Pokud by vám tohle olbřími menu nestačilo, anebo jste měli času víc, než bývá obvyklé, jen o kus dál leží Alta Badia, Seiser Alm anebo Val Gardena, další cyklistická panství…

Kvalita bike zážitků naroste i dojezdem, resp. ubytováním. Jako ideální tip se jeví Hotel Falkensteiner Kronplatz, jen pár kroků od dolní stanice lanovky v Rieschachu. Je to první aktivní pětihvězdičkový hotel významné hotelové skupiny, která má dva hotely i v Česku. Jeho erbovní heslo Welcome home vás tu provází po celý pobyt. Regeneraci poslouží vyhlášená wellness zóna Aquapura Spa o velikosti 1400 m2, u bazénku si můžete poležet i venku na sluníčku. Hotel nabízí pro zpestření i slušnou lezeckou stěnu, a kdo se vydrápe rychle nahoru, může vyhrát i láhev vybraného pití. Kuchyně vaří ve stylu 7 Summits Slow Food, vskutku lahodně… V rámci programu Concierge Experience si navíc můžete dojednat setkání se zajímavou osobností, zkuste požádat třeba zrovna o Paulissena!

Další tipy najdete na www.kronplatz.com

Aktuální mapu hledejte zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *