Klikněte pro hledání

Běhy

Pardubická devítka přiběhla zpátky pod Zelenou branou

Sdílet

Po dvou letech covid-trablů se Pardubická 9 vrátila zpátky v plné kráse. Největší český běh všedního dne nabídl kompletní program, potvrdil svoji skutečnou královnu (Táňu Metelkovou) a představil i nového vládce (Davida Plného) – oba v náchodském dresu.

Pernštýnské náměstí nabídlo celé odpoledne i podvečer tradiční běžecký šrumec, od dětského štěbetání až ke queenovským hymnům pro vítěze ve finiši. Ceny se rozdávaly skoro stejně dlouho, jako se běželo. Až do tmy. Už téměř komplet obnovené fasády gotických, renesančních i klasicistních domů starého města včetně erbovní Zelené brány, ale i čistě revitalizované Tyršovy sady u zámku potvrdily oblibu tradiční tratě, 6 okruhů po jedné míli, tedy celkem 9,6 km. Pardubická devítka oslavila dvacet let kontinuálního provozu, neboť v roce 2020 se běželo v náhradním podzimním termínu a loni aspoň virtuálně.

Mezi muži se hledala skutečná hvězda, ale hned v prvním kole ukázal, že jí nejmíň tady stává David Plný. Vyrazil hned zostra, odpoutal se na špici a tempo udržel, cílový čas se mu podařilo vtěsnat pod 31 (30:55) minut. „Jsem spokojený. Běželo se mi dobře, i když nohy mám ještě unavené z víkendové mistrovské desítky na dráze v Otrokovicích, která mi ale moc nevyšla (12. za 31:45, pozn. aut.),“ říkal 29letý náchodský běžec, který tak zastoupil při obhajobě posledního týmového parťáka Kamila Krunku.

Druhý Ladislav Kučera z České Třebové (31:49), generál modré armády, jen přiznal: „Zkusil jsem to s ním, ale musel jsem si zvolnit. Nevadilo mi ale běžet sám, udržel jsem si tempo, jsem takhle zvyklý.“ Třetí s dalším odstupem skončil jeho týmový souputník Jindřich Král (33:13), ten ovšem musel bojovat do posledních metrů s omladinou, která měla o dvacet míň (jičínský Kubíček a olomoucký Horák), ale statečný výkon byl po zásluze odměněn.

Podobně se roztrhalo i ženské pole. Táňa Metelková nedala ani chvíli zapochybovat o trvale skvělé formě a letěla si pro páté vítězství. Čas 37:56 se sice už nedorovnává tomu z roku 2011 (34:46), ale vždyť jí už je padesát. Absolutně byla 28., tedy za sebou nechala skoro sto padesát chlapů…  Druhá skončila domácí Marta Fenclová z AC Pardubice (38:14), vítězka z let 2019 a 16. Na stupně vítězů se poprvé dostala pravidelná účastnice Barbora Zavřelová z Němčic (39:18), která z nich odsunula Denisu Kozákovou.

Tradičně silně obsazený ajzboňácký přebor měl tentokrát dokonce nálepku mistrovství republiky železničářů v silničním běhu a sloužil pro nominaci na evropský šampionát do Berlína. Nejen díky tomu ale přijeli (a nejen vlakem) běžci z celé země. Věkový rozptyl se natáhl od jedenáctiletého Lukáše Kúta (47:26) až po 84letého Standu Doležala (1:06:39), ten vyhrál i v tombole a ceny málem nepobral, navíc zaparkoval až daleko od cíle u Labe. Podobně se radovala místní naděje 14letý Štěpán Outrata, který pomohl k vítězství (časově) handicapované štafety Mustang Runners a sám pak vyhrál Lidový běh na jedno kolo. „Hlavní závod si už nedám, o víkendu mě čeká další patnáctka na dráze, to bych byl mrtvej,“ smál se.

Do štafet nastoupila i rodina ukrajinských uprchlíků Bodinkových, v pravidelné charitativní sbírce na Míšu se vybralo přes pět tisíc korun, povzbudit běžce a rozdat podpisy přišli místní ligoví hokejisté, mnozí partneři, kteří podporují pořadatele, sami běželi (nejlepší padesátník Martin Fořt z elevenu stavěl na poslední chvíli cílovou bránu a pak jí protnul jako sedmý celkově!), po doběhu čekal výživný guláš a pěnivý Pernštejn…

Zkrátka, jak se píše v úvodu, závod v plné kráse!

Kompletní výsledky zde.

Foto: Filip Sedlák

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

2 Komentáře

 1. John 28. 4. 2022

  Ten Plný byl jediný startující elitak, nedávno bojovali ve skupince o bronz na MČR v půlce, a nyní vede Velkou cenu východních Čech v bězích 🙂
  No ty ženy, když vyhraje padesátiletá, Tána je BORKA, a druhá je taky nad 45 let, ale …je asi někde chyba,

  Odpovědět
  1. Tomáš Nohejl 29. 4. 2022

   Jo jo, každopádně aspoň že někdo běhá. Ten masový boom už je pryč, absolutní špička bohužel není tak vysoko.

   Odpovědět

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *