Klikněte pro hledání

Cesty

S legendou přes (české) hory. Holeček a spol. 8x

Sdílet

Meteoroložka Alena Zárybnická a horolezec Marek Holeček prošli kouzelné kouty Česka a setkali se s lezci, kteří ve světových horách posouvali hranice. Josef Rakoncaj, Leopold Sulovský, Zdeněk Hák, Jan Trávníček, Radek Jaroš, Ondřej Beneš a taky Soňa Boštíková či Klára Kolouchová mluví o tom, co je do hor táhne i o pokoře, bez které by nepřežili.

Rozmanité jsou jejich lezecké příběhy i způsoby, kterými se dostávali na vrchol. Všichni se ale shodují na tom, že jim hory

změnily život. Jejich výkony jsou inspirací pro každého, kdo miluje přírodu a hory. Ať už vyrazí jen na krátkou procházku, na túru či na ferátu a nebo si chce vyzkoušet lezení na skále.

Nová série České televize S legendou přes hory startuje 12. března na ČT Sport a v osmi dílech ukáže hory, skalní oblasti i místa, kde si můžete v Česku zalézt. Neopomene ani na to zásadní – bezpečnost pohybu nejen na skále, ale kdekoli v přírodě, na níž se zaměřuje společně s Horskou službou a aplikací Záchranka.

Toulky po dechberoucích místech Česka začali v ráji – v Českém. Do Jizerských hor vstoupili u Příchovic, tedy v místě, kde pobýval a tvořil Jára Cimrman. V Labských pískovcích stáli na nejvyšší stolové hoře v Česku, kde byl mimochodem zachycen i první televizní signál – na Děčínském Sněžníku. Kromě pískovcových skal lezli i na břidlici a ve Flascharově dole obdivovali mistrovství těch, kteří tuhle surovinu dokázali těžit. Zavítali i do kraje barokních památek – na Broumovsko, které se pyšní víc než 800 let dlouhou kulturní tradicí. Nechybějí ani lezci milované Adršpašsko-teplické skály. Připomnají i filmovou historii – v chalupě Smítkových v

originálním filmovém kostýmu přivítal Vavřinec Hradilek, který si legendárního horolezce Josku Smítku zahrál. Kromě ryzí přírody Toulky objevili i kouzlo krajiny, kterou pozměnil člověk, když se rozhlédly ze střechy jednoho z věžáku na Kladně.

Co díl, to jiné místo a nový příběh. O svých lezeckých kouscích vypraví v seriálu i jeho průvodce, horolezec Marek Holeček, dvojnásobný držitel nejvyššího lezeckého oceněni Piolet d´Ore. Popisuje své výstupy a důvody, proč objevuje nové cesty. „Čím víc lezu po světě, tím víc i uvědomuju, jak báječné hory a skály máme doma v Česku!“, říká hned na úvod prvního z osmi patnáctiminutových dílů.

„Ačkoli nám ne každý den svítilo slunce, měla jsem možnost mluvit s lezci, kteří své lásce k horám obětovali kus sebe. A síla, se kterou se dokázali popasovat se vším, co jim osud nachystal je inspirující, i pro život mimo hory. Může to znít jako fráze, ale jsou to momenty, na které se nezapomíná,“ dodává Alena Zárybnická.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *