Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Biker Rauchfuss kraloval v mistrovském zimním triatlonu na Pradědu

Sdílet

Pro první tuzemské triatlonové tituly sezony vystoupali až k vysílači Praděd favorité Marek Rauchfuss se Šárkou Grabmüllerovou. Absolutní vítězství v závodě žen si však při Jesenickém zimním triatlonu připsala Margaréta Bičanová ze Slovenska.

Na náročné trati vedoucí z Karlovy Studánky až na Praděd se totiž bojovalo nejen o české, ale také o slovenské tituly ve společném závodě, podobně jako třeba u cyklistů. V poledne se tak postavila na start v malebném lázeňském centru celá řada elitních slovenských závodníků.

Čekalo je náročné 8,5 km dlouhé stoupání na horském kole po silnici i čerstvě napadaném sněhu až ke Kurzovní chatě, odkud se vydali na běžkách na 8 km. Na závěr je pak čekala náročná běžecká pětka po sněhu na vrchol Pradědu a zpět do cíle ke Kurzovní chatě. Výkon ještě ztěžovaly chladné počasí a ledový vítr.

Jako první přijel ke Kurzovní chatě Marek Rauchfuss, profesionální biker České spořitelny/Accolade, který si před nedávnem přivezl z mistrovství světa v zimním triatlonu stříbrnou medaili. „Asi by byla ostuda, kdybych po biku nepřijel jako první, když jsem se ve čtvrtek vrátil z cyklistického soustředění. Ale hezky jel Slovák Mário Košút, který se mě chvíli držel. Na běžkách jsem měsíc nestál, tak jsem se na nich trochu plácal, ale dařilo se mi držet ten náskok. A to samé na běhu,“ popsal závod.

Ve své sbírce má medaile z evropských i světových šampionátu, ani mezinárodní tratě se ale nedají s tou beskydskou srovnat. „Ani na mistrovství světa v Andoře nebylo takové převýšení jako tady. Už bike je taková časovka do vrchu. Běžkařská trať je také daleko náročnější a techničtější. Myslím, že zdejší trať je nejtěžší.“

Druhé místo v závodě obsadil Slovák Mário Košút, který na Rauchfusse ztratil 44 vteřin. V redukovaném pořadí mistrovství ČR patří stříbrná medaile ironmanovi a fyzioterapeutovi Petru Soukupovi za celkové třetí místo. Bronzovou medaili si odváží xterák Vojtěch Bednarský za celkové čtvrté místo.

V závodě žen se už od začátku pohybovala vepředu Slovenka Bičanová, která si do prvního depa přivezla komfortní náskok 4,5 minuty, který pak ve zbytku závodu ještě mírně navýšila. „Závod se mi moc líbil. Mám ráda kopce, proto mě to dnes hodně bavilo, i když mi byla poměrně velká zima. Na startu jsem myslela, že zmrznu. Pak se to sice zlepšilo, ale nohy se mi podařilo zahřát až na běhu,“ řekla slovenská reprezentantka, pro kterou to byl třetí titul v zimním triatlonu v kariéře. Jako druhá finišovala další Slovenka Lýdia Drahovská.

Po bikerské části měla k českému titulu nejblíže Zuzana Skalická, která přijela do prvního depa s více než dvouminutovým náskokem na 53letou veteránku Šárku Grabmüllerovou. Ta se jí ale na běžkách rychle přibližovala a z druhého depa šla s malým náskokem. Při výběhu k vysílači na Pradědu, který se dnes schovával v mlze a mracích, si Grabmüllerová definitivně zajistila mistrovský titul a celkové třetí místo v závodě. Republikové stříbro patří Skalické a bronz Haně Odlové, celkově páté.

7. Jesenický zimní triatlon 2022, Karlova Studánka, 5. března 2022

Muži: 1. Marek Rauchfuss 1:19:51, 2. Mário Košút (Slov.) 1:20:35, 3. Petr Soukup 1:25:45

Ženy: 1. Margaréta Bičanová (Slov.) 1:41:16, 2. Lýdia Drahovská (Slov.) 1:46:29, 3. Šárka Grabmüllerová 1:49:16

Kompletní výsledky najdete zde.

Více o Marku Rauchfussovi tady.

napsal Michal Včeliš, foto: ČTA

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *