Klikněte pro hledání

Lyže

Skialpuj a pomáhej. Ve stopě sněžného levharta

Sdílet

Vyrazit na skialpy ku Králickému Sněžníku je radost. A pokud tím ještě přispějete ochraně irbise, sněžného levharta, dostanete ji dvojnásobnou. Vzhůru na Dolní Moravu, v sobotu 5. března.

Tahle vzácná šelma, jak známo, tvoří logo Dynafitu, značky specializující se na skialpové (i jiné horské) „Speed Up“ vybavení. Patřil i k maskotům zimní olympiády v Soči 2014. Kus společného úspěchu pak firma vrací přírodě. Mezinárodní Snow Leopard Day získává každý rokem už potřinácté stále větší věhlas. Za každý nastoupaný metr putuje jeden euro cent na konto nadace Snow Leopard Trust ze Seattlu, která se zabývá ochranou irbise. Každý metr se počítá! Za ty roky už Dynafit takhle vybral 135 000 eur.

Na světě žije mezi čtyřmi až sedmi tisíci kusy téhle výjimečné kočky, latinsky zvané Panthera uncia. Připomíná levharta, ale je menší a robustnější, mívá mezi 22 až 55 kily. Vyniká i měkoučkou srstí s hustotou přes 4000 chlupů na cm2. K vidění bývá v Himálaji ve výšce přes 6000 metrů, ale i v Džungarském Altau někde v 1000 metrech, povětšinou v horách a na náhorních plošinách ve střední Asii. Ve znaku ho má Tatarstán, kyrgyzská metropole Biškek nebo kazašské město Almaty. V Česku ho chovají Zoo v Liberci, Plzni, Ústí a Jihlavě.

„Nabídneme možnost zdarma otestovat nejlepší a nejnovější skialpové vybavení Dynafitu. K tomu si zakoupit limitované kousky triček a dalšího materiálu. Ale hlavně se potkat s podobně naladěnými lidmi a strávit s nimi příjemný čas na horách, na sněhu a pak i v baru,“ zve Karel Glogar, marketinkový manažer českého a slovenského zastoupení Dynafitu (a sesterské Salewy).

Příští sobotu (5. 3.) se začíná v devět ráno mezi restaurací Marcelka a hotelem Vista na Dolní Moravě. Dál už je to na vás… Výpravu za sněžným leopardem můžete pojmout třeba jako předkrm pro odložený premiérový Skialpuj fest v druhé polovině března v Peci pod Sněžkou. Podobnou akci chystají ve stejný den ve francouzském Val Thorens, německém Füssenu, rakouském St. Johannu in Tirol, italské Presolaně, později pak dokonce i v řeckých Falakro Mountain, nebo v Chile.

foto: Dynafit/Oberalp

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *