Klikněte pro hledání

Běhy

Čtyřka má čtyřstovku. Běžecká škola slaví

Sdílet

Ve znamení čtyřek probíhají oslavy nejstarší běžecké alma mater v metropoli. Běžecká škola Prahy 4 měla 400. hodinu. Každý čtvrtek běží už skoro osm let, to je unikátní úkaz kontinuity i ducha.

Nabídnout pravidelné společné běžecké setkání lidem všech kategorií i stupňů výkonnosti, kteří by se sami třeba ani neodhodlali. To byla první idea, která se objevila v čase největšího běžeckého boomu. „A potěšilo, že s ní přišla sama radnice městské části Prahy 4, která nabízí hodně přírodního prostoru na sportování,“ vzpomíná Martin Dvořák, bývalý reprezentant v plavání a triatlonu, nyní pořadatel sportovních akcí, mj. seriálu Trail Running Cupu, který v Praze 4 sám celý život bydlí.

Napoprvé se u rybníka Labutě na kraji Krčského lesa sešly téměř tři desítky běžců. Vychrtlí chlapíci, lehce zakulacené dámy i rozjívené děti. Dostali rozcvičku, poznali běžeckou abecedu a pak se šli proběhnout po lese. A takhle se to opakuje týden co týden, v létě v Krčském lese, v zimě podél Vltavy se startem ve Žlutých lázních.

Jako zpestření přibyla testování běžecké obuvi, společné posezení před Vánoci, novoroční výběh a dvakrát dokonce i celý běžecký festival, happening. Objevují se tu i známé tváře, třeba olympijský vítěz David Svoboda, přední horský běžec Ondřej Fejfar, nebo moderátor a herec Petr Vágner. Účastníci se časem obměňují, někteří se i po víceleté pauze vracejí, najde se i pár veteránů, „přeživších“ celých osm let.

Jen zkusmo počítejte, 400 lekcí/hodin po v průměru dvaceti lidech, to je okolo osmi tisíc rozběhaných! K tomu několik koučů, z nichž nejvytrvalejším je Dušan Erbs, evropský šampion v canicrossu. „Najdete tu řadu příběhů. Škola mnoha lidem pomohla, splnit si běžecký cíl, zhubnout nebo jen najít kamarády, kteří jim třeba chyběli,“ dodává spokojeně Dvořák. I proto oceňuje dlouhodobou stabilní podporu a zájem radnice i přes pochopitelné personální změny.

A co chystá dál? „Budeme běhat, každý čtvrtek od šesti,“ směje se. Teď v zimě v Podolí a se změnou letního času opět v Krčském lese. „Nejen žíti, běhat je nutno,“ jak zní jedno sportovní, nebo vlastně spíš životní moudro.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *