Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Let´s Dolomites! Bílé dobrodružství v zasněžené krajině Trentina

Sdílet

V zimním prostředí můžete zažít opravdu neobvyklé a vzrušující zážitky v kontaktu s přírodou: a prozkoumat region ze zcela nové perspektivy. Skialpinismus, spolu se sněžnicemi a také lezením na ledovcích, je středobodem programu Let‘s Dolomites, který vymysleli alpští průvodci z Trentina.

Jakmile vyzkoušíte skialpinismus, pocity a emoce z pobytu v přírodě se umocní v často těžkém, ale také působivém vysokohorském prostředí. Zvláště když z vás na konci stoupání vytryskne nepotlačitelná radost z nadcházejícího sjezdu v čerstvém prašanu. Abyste to všechno zažili, je nutná adekvátní fyzická příprava, ale ještě důležitější je dobrá znalost zimního prostředí vysokých hor, technik a postupů záchrany, abyste bezpečně zvládli program skialpinistického výletu. V případě pochybností se můžete vždy spolehnout na alpské průvodce. Tak tedy vzhůru do Trentina, máme tu pestrou nabídku.

Na skialpy od soumraku (až) do úsvitu?               

V oblasti Madonna di Campiglio je každé pondělí a čtvrtek od 18 do 21 hodin k dispozici vyhrazená trať, kterou je třeba zdolat bezpečně a v souladu s pravidly. Skialp track by night“ začíná od lokality Fortini a prochází kolem Rifugio Boch až k Rifugio Graffer, přičemž překonává výškový rozdíl 620 m a vzdálenost 6,55 km za dvě hodinky. Občerstvení na trase zůstávají otevřená, aby se v nich večerní turisté mohli posilnit. Navíc si tu můžete vyzkoušet zážitek ze skialpinismu při západu slunce. Sunset skialp je podvečerní skialpinistická exkurze s průvodcem, kde si po svačině užijete noční sjezd po vyhrazené trati. Další informace zde.

V oblasti Paganella můžete vyrazit hned několikrát týdně. Z parkoviště v oblasti Santel ve vesničce Fai della Paganella se vyráží po sjezdovce La Rocca a části sjezdovky Dosso Larici až ke stejnojmenné restauraci v pondělí a ve čtvrtek večer, od zavírací doby vleků do devíti večer. Z Andala naopak můžete jít prvních 500 m po sjezdovce obráceně a následně odbočit na sjezdovku Olimpionica I do restaurace Dosson v úterý a v pátek večer od 19.30 do 22.30. Během dne se tu můžete vydat na trasu Tre-Tre, vytvořenou v oblasti historické sjezdovky, na které v padesátých letech minulého století vítězil Zeno Colò. Dnes je tato trasa zcela věnovaná skialpinistům a sněžnicím a vede ze Santelu do Selletty.

Freeride aneb volně dostupné bílé trasy

Naprostá volnost na sněhu, chuť zanechat vlastní stopu na svazích, ale zodpovědně a s rozumem: to je podstata zážitku z freeridu. Jakmile vyjedete ze zajetých kolejí, dosáhne kontakt s přírodou maxima a ticho čerstvého a prašného sněhu přeruší pouze šustění vašich vlastních lyží. Předpoklady pro provozování této disciplíny jsou adekvátní psychofyzická a základní horolezecká příprava, solidní znalosti o sněhu a schopnost orientace v zasněženém terénu, umění správně interpretovat lavinové nebezpečí, k tomu odpovídající výbava, zejména lopata a sonda vždy v batohu. V Trentinu najdete jedny z nejzajímavějších míst na lyžování v čerstvém sněhu.

Skutečným hlavním městem freeridu v Dolomitech je San Martino di Castrozza. V tomto ráji prašanu si své trasy vyjezdili největší freeridové hvězdy na světě. Mezi trasy doporučované místními horskými vůdci patří Boschetto Tognola, snadný svah, který zvládne téměř každý a který díky variabilitě sjezdovek nabízí mnoho možností. Val Cigolera je pro ty, kteří milují zábavu, ale ne příliš náročné sjezdy, zatímco Rosetta zůstává vyhrazen pro zkušenější sjezdaře, kteří hledají opravdu silné zážitky.

Unikátní skalnatá náhorní plošina Pale di San Martino je divoké a nepředvídatelné místo, kde snadno najdete nádherné sněhové podmínky. Jakmile vyjedete nahoru lanovkami Colverde-Rosetta, můžete začít sjíždět po jasně viditelném a variabilním svahu pod lanovkou a sjezd pak zakončíte u restaurace Colverdeho. Poté okamžitě vyrazíte znovu nahoru, připraveni nakreslit nové oblouky na tomto fantastickém svahu. Projekt #weridesafe se zrodil v obci San Martino. Jeho cílem je bezpečný zážitek z freeridu a označuje proto oblasti mimo sjezdovku, kde si lze bezpečně užít vzrušení z prašanu.

Na Col Margherita nad Passo San Pellegrino ve Val di Fassa, kam se dá snadno dostat lanovkou, najdete první Freeride park v Trentinu, nad kterým bdí kvalifikovaný personál. Mezi nejzajímavější sjezdy patří také některé klasické svahy v Gruppo del Sella ve Val di Fassa, například Val Lasties a Val Mesdì.

Passo del Tonale láká vyznavače freeride z celé Evropy díky své lokalitě, nadmořské výšce a morfologii terénu. Zde se nachází Sgualdrina, jedna z nejlepších sjezdovek v této lyžařské oblasti mezi Lombardií a Trentinem. Je snadno dostupná lanovkou Presena, stačí jen vystoupit na mezizastávce nebo, pokud chcete, až nahoře, pár metrů od Cima Presena. Trasa mimo sjezdovku prochází horní částí Val Presena a sestupuje údolím, které vede až ke stejnojmennému jezeru. Také Cantiere, Canale del Diavolo, nebo Canale del Dito patří k vyhlášeným sjezdům. Všechny jsou snadno dostupné lanovkou a krátkým přechodem, který lze absolvovat s pomocí stoupacích pásů.

Excalibur nebo Sen velkého Skota? Nahoře, dole a v ledu

V zimě nejsou ledovce zajímavé jen na pohled a na fotku. Na tyto křišťálové stěny lze s dobrou výbavou dokonce i vylézt. Val Daone, se zhruba stovkou prozkoumaných ledových cest a se sugestivními názvy jako Královna jezera, Excalibur, Sen velkého Skota, představuje v tomto smyslu nepřehlédnutelnou destinaci, místní „malou Kanadu“. Právě to čeká nadšence při výstupech všech obtížností.

Ve Val Rendena v oblasti Pinzolo můžete vylézt na velkolepé vodopády Nardis ve Val Genova a Vallesinella. Dalšími cíli pro specialisty na lezení po ledu jsou vodopády Circo di Redont ve Val Breguzzo, nad chatou Trivena, a Val Noana v Primieru, kde je vynikající terén pro začátečníky. Ve Val di Rabbi vám horští vůdci z Ursus Adventures představí tuto fascinující specialitu na slavných vodopádech, které tvoří Rio Valorz.

Ale v Trentinu se v zimě můžete pohybovat také pod ledem, například v jezeře Lavarone na Alpe Cimbra, kde v únoru probíhá potápění pod led. Co na to světový rekordman David Vencl? Zdejší protagonisté jsou profesionální potápěči, někteří z nich ze speciálních jednotek, které se zabývají potápěním a testy zaměřenými na zvýšení zkušeností, testování nových materiálů, to vše v naprosto bezpečném prostředí. Pro zkušené potápěče je tu únorová akce potápění pod ledem v jezeře Serraia na náhorní plošině Pinè. Program zahrnuje dvoudenní trénink pod dohledem instruktorů skupiny Archeo Sub v Trentu, kde se naučíte praxi řízeného potápění pod ledem na jeden nádech a s kyslíkovou bombou.

Zimní lety s tandemovým padákovým kluzákem

Pozvolné klouzání nad zasněženými lesy, sjezdovkami a horskými chatami. Za jasného dne můžete obdivovat kouzelnou scenérii Dolomit ze skutečně jedinečné perspektivy. Tandemový paragliding v zimě je opravdu mimořádný zážitek, který zaručuje intenzivní emoce a rozproudí adrenalin po celém těle. Instruktor, ke kterému jste připoutáni, vám krok za krokem vysvětlí všechny potřebné kroky od okamžiku vzletu až po přistání, pro skutečně jedinečný let v maximálním bezpečí.

Je to zážitek, který může vyzkoušet každý, od osmi třeba do osmdesáti let, protože na něj nepotřebujete žádný zvláštní trénink ani fyzickou přípravu. Stačí zvědavost prožívat nové zážitky a dobrodružný duch. A po náležitém zhodnocení je tato aktivita dostupná i lidem s postižením. Zkušenější budou moci startovat a přistávat s nasazenými lyžemi. Vyšší boty nebo sněhule a běžné oblečení na sníh zaručují dostatečnou ochranu před ledovým vzduchem. Na náhorní plošině Paganella nabízejí zážitek „sněžného orla“ instruktoři školy I fly tandem po celou zimní sezonu. Odborníci s příslušnou licencí k létání mohou vzlétnout z Cima della Paganella a přistát na břehu jezera Molveno. Ve Val di Sole můžete zase kontaktovat společnost Ursus Adventures pro lety přes pohoří Brenta.

V San Martino di Castrozza můžete den na svazích zakončit paraglidingem dolů do údolí s lyžemi na nohou, nebo bez nich. Vzlétnout se dá při západu slunce z Punta Ces nebo Cima Tognola a Cima Rosetta a pak už jen letět…

Více informací o tomto typu lyžování najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *