Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Triatlonová Xterra opouští Havaj, o tituly se pojede v Dolomitech a na Šumavě

Sdílet

Světová federace terénního triatlonu Xterra dnes oznámila veliké změny. Dvě největší akce mistrovství světa a mistrovství Evropy mění místo konání. Světový šampionát po 25 letech opouští čarokrásný havajský ostrov Maui. Vrchol sezony bude poprvé v Dolomitech, v italském Molvenu 1. a 2. října. Evropská elita se díky tomu podruhé potká v Prachaticích.

„Koronavirová pandemie a s ní spojené obtíže s cestováním nám dali čas na přemýšlení a došli jsme k tomu, že přišel čas na změnu. Přesunem do Evropy zmírníme ekonomickou náročnost cesty za mistrovským závodem pro naše účastníky, ukážeme úchvatné místo v Trentinu, a navíc nabídneme největší terénní triatlon na světě v místě, které je pro většinu účastníků stejně daleko,“ vysvětluje změnu J. D. Cousens, současný technický a marketingový ředitel Xterra.

Silniční triatlon Ironman se na sousedním Big Islandu, jak známo, loni vinou covidu-19 neuskutečnil, a přestěhoval se na 7. května 2022 do náhradní destinace St. George v Utahu. V říjnu se ale do Kony vrátí.

Původně měla Itálie hostit závod Mistrovství Evropy Xterra, přidělení statutu mistrovství světa přineslo radost českým pořadatelům, kteří jako první nachystali Xterru v Evropě. „Loni jsme strávili v Molvenu na trailech týden a zdalea neprojeli všechny, je to skvělé místo. Moc si také vážíme důvěry vkládané v náš pořadatelský tým. Nestává se často, aby jedno místo hostilo Mistrovství Evropy hned po třech letech. Závod nabídne tradiční krásné tratě, vyšperkované zázemí pro účastníky i diváky, 30 000 eur prize-money, více než 50 kvalifikačních slotů na mistrovství světa, ale zároveň také přístupný závod všem bez nutností svazových licencí,“ říká ředitel závodu Michal Piloušek junior. Chybět by neměl ani oblíbený short-track, který se loni na Havaji nepodařilo připravit.

Světová triatlonová federace, která pořádá vlastní konkurenci pod názvem cross triatlon, letos chystá mistrovství světa v rumunském Targu Mures v Transylvánii rámci multisportovního festivalu 6.-12. června společně s duatlonem. Všechny podniky jsou pochopitelně otevřené všem uchazečnům z věkových kategorií, nejen profíkům.

Veškeré informace o prachatickém závodě najdou zájemci na www.xterra.cz, o mistrovství světa na www.xterraplanet.com. Na prachatickou Xterru se již můžete přihlásit, pro účast v Molvenu je potom nutné vyjet si své místo na jednom z více než 50 závodů po celém světě. V ČR jsou kvalifikační závody tři, kromě zmíněných Prachatic ještě Xterra Praha na Džbáně (18.-19. 6.) a Xterra Šumava v Horní Plané na tratích 2-60-21 i s gravely (3. 9.).

foto: Xterra Czech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *