Klikněte pro hledání

Kola

Zlatokopové z Arkansasu. Cyklokrosový western o medaile začíná

Sdílet

Sedm týmů, jak se původně očekávalo, ovšem domácí Američané a Kanada stavějí áčko i béčko. A ke všemu se pojede pouze ve čtyřech lidech oproti plánovaným šesti. Mistrovství světa v cyklokrosu ve Fayetteville očekává první testovací závod štafet v historii. Češi budou při tom, start je v 19.30 našeho času, vysílá Eurosport i Česká televize.

O změně formátu se rozhodlo den před startem vzhledem k prořídlým sestavám vinou covidu. „Mnoho týmů přijelo na poslední chvíli početně oslabených,“ konstatovala Mezinárodní cyklistická federace UCI ve vydaném komuniké. „Do budoucna ovšem počítáme s šesti jezdci.“

Tým tedy teď vytvoří čtyři členové, dvě ženy a dva muži (vždy jeden z elite nebo do 23 let a druhý z 23 nebo junior). Každý pojede jen jeden řádný okruh v Centennial Parku, který je dlouhý 3100 metrů, což je o něco víc než při nedávném svěťáku. Přestože povrch zůstává převážně pevný i bez písku, jeho technická náročnost včetně prudkých kopců včetně jednoho s 39 schody, nabídne jistě zajímavou podívanou.

„Jsem sám moc zvědavý, jak to bude vypadat. Mluvilo se o tom už někdy před deseti lety a pořád se toho nikdo pořádně nechytil, až teď. Z pohledu zatížení závodníka v tom nevidím problém, je to dobré rozjetí,“ říká Radomír Šimůnek junior, bývalý vítěz světového poháru a český reprezentant. “Já jsem jednoznačně pro, týmové závody přinášejí zpestření a jiný rozměr, navíc motivaci rovnoměrně se starat i o mládežnické kategorie. V horských kolech to funguje a současný cyklokros má k bikům velmi blízko nasazením i časovou zátěží, není co řešit,” tvrdí přesvědčivě Jan Slavíček, cyklokrosař i biker, bývalý závodník, trenér, pořadatel a šéf týmu Expres.cz/Tufo Kolín.

„Pro závoďáky určitě dobrý vyzkoušení trati před hlavním závodem v ostrém tempu. Ale já se trošku obávám, aby to nebyl chaos. Na tak krátké trati, pojede junior proti eliťákovi, udělají se velké výkonnostní díry… budeš muset bedlivě sledovat průběh a lidi, co tomu přesně nerozumí, se v tom můžou ztratit. Ale proč ne, musí se to zkusit. Jen teď zrovna s tím covdiem a v Americe…,“ zamýšlí se Miloslav Kvasnička, dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa v cyklokrosu (1984 a 90) a také jeden z prvních kvalitních bikerů.

Otazníky před startem zůstávají. Vedle dvou výběrů USA a Kanady už nastoupí jen Belgie, Itálie a Česko. Konečné sestavy sice neobsahují hlavní hvězdy šampionátu, o to větší se jeví šance pro slušný výsledek a tím i psychický doping pro české cyklokrosaře. V předběžné sestavě totiž figurovali tři nejlepší Boroš, Nash a Zemanová, spolu s nimi Stránský, Kopecky a Ježek. Dá se předpokládat, že takhle z ní vypadnou oba junioři, v předběžné nominaci ze čtvrtečního večera je zatím junior Fiala (namísto Stránského). Formát se tedy hodně přiblíží podobě známé z mistrovství horských kol, kde se takhle celkem úspěšně jezdí od roku 1999.

Jednoznační favoriti nejsou, čekají se vzrušující souboje

Páteční prolog tedy zahájí velmi očekávané mistrovství, po roce 2013 v Louisville teprve druhé v Americe. Zlatokopové z Arkansasu, to byla známá enederácká indiánka ze sedmdesátých let, populární i v česko-slovneských kinech, pamatujete?- to jen na vysvětlenou k titulku našeho článku. Po loňském už covidovém Ostende bez diváků (ale s 5,3 miliony sledujících televize a video záznamy) tady zůstává přístup pro fanoušky otevřený. Covidová situace je v Arkansasu aktuálně označena stupněm nejnižšího nebezpečí jedničkou, 99,5% nakažených má omikron. Pro zajímavost PCR testy tady pořídíte za sto dolarů. Permanentka na třídenní program se prodává za padesát dolarů a už na štafety by se mohlo přijít podívat šest až sedm tisíc lidí.

Cyklokros už tady znají. Vždyť ve Fayetteville se měl konat v loňské zimě Panamerický šampionát, jel se tu již v říjnu světový pohár. Na blátě vyhráli Quinten Hermans, který tu nyní vinou onemocnění covidem chybí, a mistryně světa Lucinda Brand, Kateřina Nash si zajela nejlepší výsledek sezony, desáté místo. Město získalo jako první ve Spojených státech kredit Bike city od UCI a nadšení i podmínky pro terénní cyklistiku včetně gravelů potvrzuje i zájem o světový pohár horských kol v nejbližší době. Právě na části rozsáhlých OZ trailů (na hoře Ozark) v Millsap Mountain vede část jinak typicky americky parkového cyklokrosu.

Víkendový časový plán začíná v sobotu v 18 hodin (českého času) závodem juniorek s nejvyššími ambicemi české trikolóry. Kateřina Hladíková dosáhla na předposledním světovém poháru ve Francii na třetí místo… Nastoupí čtveřice Češek, podle žebříčku zemí by mohlo jet i sedm dívek, protože Češky jsou v něm třetí. Ve 20 hodin startují muži do 23 let s Matějem Stránským a ve 21.30 ženská elita s Kateřinou Nash, s bronzovou medailistkou z německého St. Wendel v roce 2011 a lucemburského Bieles 2017. Tady mají medailové naděje i Američané díky Claře Honsinger z Oregonu, nástupkyni Katie Compton. Ta získala právě v roce 2013 v Louisville dokonce duhový dres.

V neděli čeká bitva juniory (v 18), ženy do 23 let (ve 20) a mužskou elitu (21.30) s jediným českým zástupcem Michaelem Borošem. Nizozemsko-belgickou hegemonii dvojice Van Aert 3x – Van der Poel 4x (oba ovšem chybějí) narušil naposledy v Hoogerheide v roce 2014 Zdeněk Štybar. Dokáže si Boroš připomenout jeho bojovné srdce? Očekává se souboj belgického tria Eli Iserbyt, Michael Vathourenhout, Toon Aerts proti britskému všecyklistovi Tomu Pidcockovi a nizozemskému mistru Evropy Larsi van der Haarovi. Prize-money berou vždy pouze medailisté, činí 5000 eur pro vítěze elity, 2500 eur pro 23 a 1250 eur pro juniory.

Češi spolehají na mládí i veteránku, hlavní opory dělí 26 let věku…

Co nám předvedou Češi na závěr sezony, která přinesla spíš výsledkový úhor? Výprava letěla přímo z Nizozemska, po nedělní derniéře  světového poháru v Hoogerheide se jen přesunula na amsterdamské letiště Schiphol. Cesta s přestupem a pětihodinovou pauzou v Atlantě trvala pětadvacet hodin. Naštěstí včas dorazila i kola. V úterý se už byli borci i dámy vyjet a taky protáhnout pod vedením fyzioterapeutky Zuzany Malé.

„Ráno tady mrzne, přes den je okolo pěti stupňů, docela příjemně.  Trať zůstane úplně tvrdá, našli jsme jen nepatrně namočená místa, ani nestříká bláto, bude to kriťas,“ říkal reprezentační kouč Petr Klouček. A vzápětí upřesni: „Rychlý závod s velkým převýšením, dlouhé schody a ostatní se pak jezdí. Bude to hodně silový, kdo vyjede kopec, bude vepředu. My bychom brali radši měkčí povrch, ale bude to pro všechny stejné.“

Tým, který čítá třináct závodníků a osm členů realizačního týmu, bydlí ve dvou pronajatých domech, snaží se izolovat od zbytku světa. Jen kuchař Peter Kovarik vyráží do města na nákupy. Nejpřísnější covidové testy museli podstoupit už při odletu. Trenéři se vydali na první prohlídku trati do závodního areálu v rouškách. Nejzkušenější členka výběru, 44letá Kateřina Nash, která žije už mnoho let ve Spojených státech, bydlí sama v hotelu, aby omezila riziko nákazy. Jako členka komise sportovců se tu účastní také kongresu Mezinárodní cyklistické federace UCI a po závodě navíc míří po dlouhé době přes oceán za rodiči do Prachatic…

Ostatně covid vyřadil ze startovní listiny tři velká jména, Quentina Hermanse z Belgie, dvě nizozemské „vicefavoritky“ Annemarie Worst a Denise Betsemu, taktéž část italského týmu. „Nikomu to nepřejeme a doufáme, že nás nic podobného nepostihne. Ale nám to nic neusnadní, jestli vypadnou dva tři lidi,“ komentuje situaci Petr Klouček.

Český reprezentační tým v asi padesátitisícovém Fayetteville využil pomoci krajana, cyklistického nadšence, který pomáhá už pár měsíců se zařizováním pronájmu domu, sehnal válce, stany… Zapojil se i Ondřej Dlask, bratr jednoho z koučů, který žije v Atlantě.

Jak vypadají tedy už přímo na místě, pár hodin před startem 73. mistrovství světa ambice? „Opravdu těžko odhadovat. Doufám, že ty mladý holky i kluci zajedou slušně. Od Boroše po tréninku na silnici nevíme, co čekat. U Káči (Nash) taky nechceme tipovat, ale vím, že se určitě připravila, jak nejlíp mohla. Podzimní svěťák tady, kde skončila desátá, byl na blátě, což ji vyhovovalo, ale tak to teď nebude,“ odhaduje reprezentační šéf Petr Klouček.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *