Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Lyže

Sněžný leopard našel revír pod Sněžkou. V Enzianu

Sdílet

Vzácná a výjimečná horská šelma zamířila do Pece pod Sněžkou v Krkonoších. Její symbol, už logo známé značky, teď svítí na hlavním bulváru. Česko otevřelo první obchod špičkových horských brandů Dynafit a Salewa ze skupiny jihotyrolského OberAlpu.

V Enzianu, jednom z prvních zdejších výletních domů (z roku 1928), kde bylo později za komunistů holičství a gril bar, vyrostl stylový obchod. Čistý a strohý design, dřevo a sklo, nahoře ve svahu zůstal bar. Tedy nejen obchod, spíš meeting-point, nebo až komunitní centrum, chcete-li. Přestavba trvala přes léto pět měsíců. A teď se těší na zimu, však o říjnovém víkendu, kdy proběhl křest, už na Sněžce napadl bílý poprašek a mocně fučelo.

„Splnil jsem si sen,“ řekl dojatě Alan Tomášek, majitel, ale také starosta Pece. Žije tu od jedenácti let s krátkým přerušením emigrace do Rakouska v roce 1989. „Tehdy se objevilo horské kolo, které se stalo moji vášní. Ale nakonec jsem se věnoval víc gastronomii a sem vozil kola značky Simplon spíš jen po kouscích pro známé,“ vzpomíná. I proto zde nezapomněl na letní program s půjčovnou elektrokol Cannondale, za čas se je chystá i prodávat.

Ale teď hlavně Dynafit – lyže, hole, boty, vázání, bundičky, kalhoty, trika, čepice, rukavice, čelenky, batůžky… a hned vedle Salewa včetně fajnových lifestylových mikin a košil, na které si dosud tuzemské sportovní speciálky netroufaly.

Přesto, není to pro zdejší prostředí odvážná sázka jen na vybranou produkci? „V Peci už jsou dva velké sportovní obchody se širším záběrem. A mně se líbí Apple, ta čistota produktu, to byla inspirace. Netoužím po deseti značkách a diskotéce chutí, ale chci stát za něčím, čemu věřím. Dynafit je etalonem špičkového sportovního materiálu a má od A do Z komplet vybavení na skialpy, to je mi sympatické. Salewa pak znamená historicky orientaci na kvalitu v širším záběru. Na celé skupině OberAlp vidíte ducha lidí, kteří za ní stojí, milují hory, sami sportují,“ vysvětluje.

Prověřil i zkušenosti z Tatranské Lomnice, kde podobná speciálka úspěšně funguje jíž pár let. Třeba v sousedním Polsku mají obchodů osm, v Zakopanem se vedle sebe daří dokonce dvěma pro obě značky samostatně. „Jsem přesvědčen o tom, že to bude fungovat i u nás, že si nás zákazníci najdou, půjdou sem najisto. Jedním budou lidé, kteří jezdí pravidelně do Pece. A druhým ti z okolí, kteří ty značky objeví a oblíbí si je,“ očekává.

Samotný obchod má plochu okolo 120 m2, k němu patří zázemí sklípku a nahoře bar, kde proběhl křest s živou hudbou a tancem. Chystají se tam další akce a kursy, zázemí zde najde třeba lednový první ročník Skialpuj festu. „Věřím, že se tu bude potkávat skupina lidí, kteří vyznávají sport a chtějí sdílet své zážitky.“ Ostatně při dvouletém plánování sehrál důležitou roli Branislav „Gabo“ Adamec, horský vůdce, donedávna šéf českého a slovenského zastoupení obou značek, a jeden z hlavních propagátorů skialpinismu v Česku.

Enzian by měl nabídnout nejširší nabídku Dynafitu a Salewy na českém území. Dosud byly k dostání v Rock pointech, drobně i v dalších obchodech, poslední měsíce se rozšiřuje pražská nabídka Harfa sportu.  „Počítám, že se budeme dva roky učit, jak všechno naplnit a uspokojit poptávku. Už teď víme, že nejsme schopni okamžitě pokrýt všechny velikosti i barvy. Ale snažíme se,“ dodává Alan Tomášek. Zatím třeba vinou celosvětových potíží s dopravou chybí více bot.

Majitel obchodu samozřejmě značku používá stejně jako další milovníci hor a skialpů, třeba herec Jiří Langmajer. Co by sám doporučil jako tip? „Loni bych odpověděl skialpové boty Hoji, které mají velmi chytře vyřešené zapínání. Letos se posunuly do modelu Radical Pro. To je ještě pohodlnější bota, rozšířená, špičková, s pevnou flexí a intiuitivním ovládáním. Považuji ji za výstižnou ukázku toho, jak umí Dynafit udělat dobrý produkt. Vždyť vázání Radical je už léta bezkonkurenčně nejlepší na trhu,“ ukazuje přesvědčivě.

Foto: Tomáš Dudek, Tomáš Nohejl

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *