Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Jižní Tyrolsko se těší. Zpátky do hor! Na lanovky! Na sjezdovky!

Sdílet

Byť s mírně omezujícími bezpečnostními opatřeními, přece jen s nadšením a radostí se vrací lyžařský rumraj na svahy Jižního Tyrolska, nejsevernější italské provincie, oblíbeného cíle tisíce českých lyžníků. Na co všechno se můžete těšit?

V těchto dnech už se jezdí na ledovci na Schnalstalu/Val Senales, ale také v prvním neledovcovém areálu v Alpách v Suldenu/Soldě pod Ortlerem. Největší resorty – všechny jsou součásti Dolomiti Superski nejrozsáhlejší světové pavučiny vleků a lanovek, zahájí provoz o následujících víkendech. Podle plánu 26. listopadu v Obereggenu (propojeném s Pampeagem a Predazzem v Trentinu), 27. listopadu v 3 Zinnen Dolomites, na Kronplatzu a v Carezze, 4. prosince v Alta Badia, Seiser Almu, Dolomites Val Gardeně, na Plose u Brixenu a v Gitschberg-Jochtal.

Provozovatelé lanovek dovolují dočerpat nevyužité skipasy z předchozích dvou sezon. Ceny těch letošních se oproti poslední „normální“ sezoně mění jen mírně, narostou o necelých deset procent. Za jednodenní skipas pro dospělého podle časového pásma sezony dáte od 54 do 67 eur (junior od 38 do 47 eur).

Ale už nyní se chystají speciální akce. Dolomiti Super Premiére od začátku provozu až do Vánoc, tedy do 22. prosince. Pokud se ubytujete, platíte za 4denní skipas cenu 3denního a za 8denní cenu 6denního, navíc máte slevy na lyžařskou školu a do půjčoven materiálu. Podobná akce Dolomiti Super Sun je připravena na březnový závěr sezony, v podobě 7denního pasu za cenu 6denního.

Co zde objevíte nového? Už loni byla připravena lanovka pohádkového krále Laurina v Carezze s vrcholovou stanicí ve skále, o níž se zasloužil proslulý jihotyrolský architekt Werner Tscholl. Teď 15. ledna 2022 rozjede provoz exkluzívní 60místná „cabrio gondola“, ze San Cipriana v údolí Tiers šplhá „lanová tramvaj“ 3,8 km až do ikonické Růžové zahrady ve Frommer Alm za pouhých sedm minut.

Futuristickým designem vyniká také rekonstruovaná dolní stanice Olang I a II, která vás na Kronplatz dopraví z východní strany od Valdaory. V Suldenu nahradila dvoumístnou sedačku Pulpito 10místná gondola Kanzel, poprvé se rozjede den před Štědrým dnem. Stejně objemnou gondolou, pohodlnější a zvládnoucí větší kapacitu, se budou pyšnit i v Ladurns, kde bohatě narostla nabídka sjezdovek pro začátečníky a děti.

Val Gardena láká nejen na tradiční „velbloudí hrby“ Saslongu nebo okružní Sella Rondu, ale i na novou černou pistu La Ria. Tohle slovní spojení znamená v místním ladinském dialektu velmi těžký nebo až limitní. Její sklon je místy až 52%, startuje v 1985 metrech z vyhlídkové terasy, měří 1100 metrů a napojuje se na sjezdovku Cir, po níž vedla trať ženského sjezdu na mistrovství světa 1970. Navíc poskytuje i nádherný výhled na celou Selvu jakoby z ptačí perspektivy. Z pohledu zdola naopak vypadá jako Stairways to Heaven – Schodiště do nebe. O kus dál přibyla 3,9 km dlouhá sjezdovka Pilat, která spojuje Seiser Alm se St. Ulrichem.

Pokud se rozhodnete uspokojit svoji lyžařskou nedočkavost hned v následujících týdnech, můžete ji povýšit násobně ještě na Vánočních trzích. V pěti velkých městech Bolzanu, Meranu, Brixenu, Brunecku a Sterzingu se opět v souladu s bezpečnostními regulemi otevřou na náměstích 26. listopadu. Půvabnou nenapodobitelnou atmosféru nabídnou až do 6. ledna. Čerstvě se chlubí také „zelenou certifikací“ za udržitelnost, podporu regionu i autentičnost. Vánoční čas ozdobí v Brixenu na nádvoří biskupského paláce Liora, show světel a hudby z dílny francouzských umělců Spectacularies, kteří se proslavili už představením Solimanův sen.

Obecně bezpečnostní opatření vycházejí z pravidel – buď jste očkováni, máte negativní test, anebo za sebou prodělaný covid. Což se prověřuje už při nákupu skipasů, prioritně prodávaných online. Na druhou stranu všichni zaměstnanci skiareálů nebo přilehlých restaurací a ubytovacích zařízení musí být podle nedávného nařízení italské vlády očkováni.

Aktuální pravidla pohybu ve skiareálech můžete najít zde.

Další informace z Jižního Tyrolska hledejte na www.suedtirol.info

Foto: IDM Südtirol/Alex Moling a Alex Filz, Skirama Kronplatz

Máme i další infomace o rozjezdu sezony na Stubai a v Kitzbühlu.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *