Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Na Kohoutí hřeben! Kitzbühel už otvírá sjezdovky. A nezapomíná na skialpinisty

Sdílet

První dosažitelnou nabídku lyžování mimo ledovec dává Kitzbühel. Významný rakouský resort se 130letou tradicí a dějiště nejslavnějšího sjezdu planety Hahnenkammu pouští na sjezdovky v tréninkovém centru na Resterkogelu už tuhle sobotu (30. 10.). Co všechno se tu chystá?

Základní fakta znění impozantně: 57 lanovek, sedaček a vleků, 96 sjezdovek o celkové délce 233 km (Kitzbühel 124 km, Jochberg 71 km, Kitzbühler Horn 38 km), ležících na území dvou spolkových zemí Tyrolska a Salzburska a sedmi „nástupních“ obcí. Z Česka od tří do sedmi hodin cesty, záleží, odkud vyrážíte. „Připravujeme se na normální sezonu, i když nemůžeme vědět, jak to všechno nakonec dopadne. Zasněžování jede naplno, skibusy jsou objednány a připraveny. Prodali jsme už sedm tisíc permanentek, podobně jako v minulých letech,“ chystá se Christian Wörister, ředitel Bergbahn Kitzbühl. „Léto jsme měli dobré, lidé ukázali, že chtějí do přírody a za sportem,“ dodává s nadějí.

Přesto teď možná víc než sněhové zpravodajství bohužel lidi pátrají po bezpečnostních opatřeních. Kitzbühel loni získal zlatý certifikát covidové bezpečnosti. „Už při nákupu skipasů platí 3G, tedy kontrola, zda jste očkování, máte PCR test, anebo jste covid již prodělali. V kabinkách a na krytých sedačkách budeme požadovat respirátor FFP2. Budeme ještě víc monitorovat hustotu provozu a vysílat informace na nových LED obrazovkách v areálech, aby nedocházelo ke zvýšené koncentraci lidí. Zvětšili jsme o tisíc míst parkoviště, protože předpokládáme, že lidi zvolí víc individuální dopravu. V plné sezoně chceme nasadit dvojnásobný počet skibusů, aby nejezdily plné. Zůstanou zdarma,“ vysvětluje. Linky KitzSkiXpress busů jezdí v ceně skipasu už z bavorského Mnichova nebo Rosenheimu.

To stálo 1 milion navíc do investic, další nejvýraznější je osmimilionová stavba nové restaurace P3 Lounge na Pengelsteinu II s panoramatickým výhledem. Každoroční obrat zde býval 55 milionů eur a přestože loni poklesnul na dvacet procent stále patřil k nejzajímavějším v celém Rakousku. Kitzbühel patří k „metropolím“ alpského lyžování. Už na listopad si tady rezervovalo pobyty na 250 lyžařských týmů z celé Evropy. „V zimě tu pracuje 500 zaměstnanců, potřebujeme tak ještě stovku, nevíte o někom?,“ usmívá se ředitel Wörister.

Důležitá spotřebitelská informace zní: Ceny se nemění! Roční skipas v předprodeji za 714 eur. Denní skipas stojí od 49,50 do 59,50 eur (mládež od 36,50 do 44,50, děti od 24,50 do 29,50 eur) podle období. Navíc 10 menších vleků v údolích, určené převážně pro začátečníky, jsou zdarma. Opět proběhne pět až šest dní pod názvem Kitz Go Free, kdy děti jezdí bez lístku všude. Místní rodiny mají výhodnější sportpasy.

Na skipas si můžete pořídit i fotky na KitzSki fotopointech, nebo se nechat natočit na video na 280metrovém obřím slalomu na Skimovie strecke (ve spodní části sjezdovky č. 16 Streiteck). Skipas koupíte online se slevou (shop.kitzski.at), stejně jako mechandising se symbolickým kohoutem. Buď si pořídíte unikátní dřevěnou kartu KitzSki Pure Card, anebo stačí jen stáhnout do mobilu. Kitzbühel se stal součástí sítě světových středisek Ikon Pass, kam z Evropy patří jen Dolomiti Superski, Zermatt a Chamonix.

Podobně jako jinde se tu řeší přístup ke skialpinistům, kteří neplatí skipasy. „Loni jsme měli tři trasy (Gaisbrg, Bichlalm a č. 52) podél sjezdovek na vysněžovaných plochách, letos jsme přidali dvě (Aschau a Resterhöhe v MIttersillu) nové. Budou otevřeny přes den, jedna až do večera, kdy už jinde budou pracovat rolby na úpravách tratí. Využívání necháváme zdarma v rámci celolyžařského servisu,“ říká Silvia Brixová, ředitelka marketinku Bergbahn Kitzbühel.

Až odložíte lyže, můžete se vydat na přírodní sáňkařskou dráhu na Gaisbergu, měří 3, 5 km a saně tu půjčují. Vytyčena je i nová turistická stezka 35 z horní stanice lanovky Wagstättbahn k 3S Bahn.

Tak můžete vyrazit. Vrcholný víkend okolo Hahnenkammu je v letošní zimě v plánu 17.-23. ledna. Z bezpečnostních důvodů se počítá se zhruba poloviční diváckou kapacitou z obvyklých šedesáti tisíc fanoušků adrenalinu a lyžování.

Foto: KitzSki

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *