Klikněte pro hledání

Běhy

Pečecká desítka se vrací. Na den české státnosti

Sdílet

Tradiční běžecká jarní silniční klasika Pečecká desítka se vrací. Na podzim. Na státní svátek ve čtvrtek 28. října. Tedy po víc než dvouapůlleté pauze způsobené vládními taškařicemi okolo covidové pandemie. „Jsme tady, lidem to dlužíme. Chceme udělat závod. I když nevíme, jak to s omezeními vůbec půjde, situace se už zase zhoršuje,“ říká Jiří Katrnoška, ředitel uznávaného podniku.

Nemění se trať, znovu čerstvě certifikovaná obrátková rychlá desítka do Ratenic a Cerhenic a zpět. Start v pravé poledne. Epicentrum ve sportovní hale v parku Svobody kousek od náměstí a nádraží. A domácí perníky od místního ženstva v cíli. To vše teď jen pro omezenou kapacitu 750 běžců.

„Místo už máme jen výjimečně pro elitní nebo místní běžce, leda pokud by někdo odřekl,“ omlouvá se nekompromisně Petr Lhota z organizačního týmu. Očekává účast letos výborné Moiry Stewartové, čerstvé půlmarartonské rekordmanky a vítězky nedávných Běchovic. Proti ní se chystá běloruská vytrvalkyně Kataryna Ptašuková, bude tu i stále velice dobrá Kateřina Kratochvílová-Kriegelová. Mezi muži jsou favority Vít Pavlišta a Viktor Šinágl, poběží Kamil Krunka, Pavel Kubričan, vysoko míří i triatlonista Tomáš Mika. Objeví se i legendární veterán Miloš „Norris“ Smrčka.

Tudíž konkurence elitní, sportovní zážitek jistý jako obvykle. Naposledy v březnovém protivichru 2019 vítězili Keňané z maďarského Benedek teamu – Kipkorir (30:34) a Beyeneová (34:52), druzí Češi Pavlišta (30:45) a Pastorová (36:44), nejstarší doběhl 85letý Jiří Pejpal.

Omezení se dotýkají počtu účastníků, stánků v parkovém expu, ale také přímo zrušení dětských běhů a Lidového běhu v parku. „Při prezentaci budeme kontrolovat „zelené pasy“ (vakcinace, prodělání covidu nebo platný test), na startu by se měly dodržovat rozestupy a ideálně do poslední chvíle nést rouška na obličeji,“ dodává Katrnoška. No, a po doběhu se nejlíp hned vydat k domovu… Nymburský Pepin na čepu i v lahvích tentokrát bude chybět. Ale prize-money i pro nejlepší ve věkových kategoriích čekají jako vždy, celkem bude v banku přes 50 000 korun.

„Považuju za úspěch, že pojedenačtyřicáté odstartujeme. Bohužel je taková doba,“ loučí se s nadějí do budoucna ředitel Katrnoška,pod jehož vedením se chystá organizačně, a vlastně i sportovně, jeden z nejlepších silničních běhů v zemi.

Pečecká desítka se hrdě hlásí k pečlivě zaznamenávané historii. Poprvé se tu běžela trojka v parku na počest Vítězného února v roce 1975, na desítku se trať protáhla v roce 1980 a tehdy ji zdolalo jen osm běžců. S rostoucím počtem účastníků se dvoukilometrový okruh vytáhl do přírody, až v roce 1996 komplet na silnici se startem před hasičárnou. Od 22. ročníku se závod stal memoriálem Jardy Kvačka, jednoho ze zakladatelů, a Pavel Faschingbauer ho hned ozdobil traťovým rekordem 29:26 (toho překonal až v roce 2009 Tanzánec Ngimba časem 29:00). Mezi ženami ho drží Eva Vrabcová 34:03. Běhalo se tu ve slunci i dešti, dokonce i ve sněhových závějích. V roce 2015, největším běžeckém boomu, protnulo cíl 1100 běžců.

foto: Milan Humaj

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *