Klikněte pro hledání

Lyže

Olympijská zima se blíží. Ledecká potřebuje zadek větší, nebo postačí hezký?

Sdílet

Větší zadek jako předpoklad olympijské obhajoby? Úplně přesně takhle to Ester Ledecká před zimní sezonou nevidí. Jak se chystá STR opět útočit na špičku v ojedinělé kombinaci lyží a prkna čtěte v následujícím rozhovoru z tiskové konference.

Jak jste prožila léto?

Užila jsem si krásné léto, byla jsem v Řecku, pracovali jsme na kondici s Michalem Lešákem. Odvedli jsme dobrou práci a těšíme se zase na sníh. Válet se na pláži mě nebaví.

Jak se tedy těšíte na sezonu?

Těším se moc na sezonu i na soupeřky. Jsem závodní typ. Přes přípravu trpím, závodím při tom lidmi okolo, s bráchou, trenérem, a některé výsledky nejsou publikovatelné. Proč? Dostávala jsem na zadek, no. Doufám, že sezona bude dlouhá a my si ji užijeme.

Lyže s technoligií Redster Revoshock máte výborné, jak potvrdila účast na Atomic Days, že?

Jsem ráda, že mě pozvali mezi těch jenom pár opravdu nejlepších – Kilde, Shiffrin, Zubčić, to je mi to ctí. Prošli jsme také továrnu a představili nám nové lyže. Je to fakt jízda… Zkoušela jsem je už loni, největší rozdíl je pro mě v gripu lyže, zabere to hezky do oblouku a drží to v něm i na ledu.

Je i Ester na lyže dobře nachystaná?

Trenér Tomáš Bank: Nás čeká ještě hodně práce, nejmíň další měsíc. Trénovali jsme kvalitně, ale chybí nám Chile nebo Argentina, musíme cestovat po Evropě a bojovat o pisty na přípravu s domácími závodníky. Po startu světového poháru v Söldenu odjedeme za moře do Ameriky a dotáhneme tam přípravu, aby byla konkurenceschopná.

Cítíte to podobně?

Rychlé tratě byly v Evropě jen dvě. Franz (trenér Gamper) všechny zná a vyjednal to, ale i tak bylo těžké se na ně dostat. Hodně jsme jezdili sami, pak s námi byli junioři Finové, měla jsem šanci se porovnat se Švýcarkami a Kanaďankami. Jednou jsem si dala obřáček s Larou Gut. Dostala jsem na zadek, to se dalo čekat, ale bylo to docela v pohodě, mám na čem pracovat.

Se snowboardem to je lepší?

Trenér Justin Reiter: Jsem extrémně pyšný na ni, na to, jakou práci odvedla. Pracovala velmi tvrdě, přesně vystihla, co je potřeba udělat, zlepšila se nejen v technice. Brzy to uvidíte. Jsme teď zpátky na sněhu a těšíme se, co bude dál.

S materiálem to vypadá jak?

Otestovala jsem spoustu prken i bot, značku ještě neodhalím. Jsem spokojená, že mě podrží v oblouku.

Realizační tým jste udržela pohromadě, bylo to těžké?

Mám to štěstí, že se mnou zůstal nejlepší servisák na světě Miloš Machytka i další lidé. Vážím si jejich loajality, že nikam neutíkají. Miloš je svědomitý i pracovitý, na kopci i v lyžárně, dává tomu 150% každý den. Té energie si moc vážím. Já vstanu a on je už připravený. Obstará spoustu maličkostí každý den a k tomu mám hlavně perfektně připravené skluznice i hrany. Nevídám to takhle komplet u jiných hvězd. Miloš udělá lyže i trenérům. Franz Gamper říká, že tohle nikdy nezažil a to má za sebou čtyřicetiletou trenérskou kariéru.

Machytku vám chtěla přetáhnout Petra Vlhová. Tedy už spolu trénovat asi ani občas nebudete?

Trenér Bank: To skončilo. Máme vyhlídnuté jiné parťáky do tréninku, Slováci to nebudou.

V čem přesně spočívala speciální příprava?

Nechci prozrazovat know-how, se kterým mi pomohl Red Bull. Jsem šťastná, že přispěli k sestavení skvělého plánu a pomáhají nám i logisticky sehnat sjezdovky, objednají vrtulník nebo privat jet. To je velká pomoc, ušetří mi únavu z cestování. Cítím se dobře a doufám, že mi to vydrží. Řešili jsme hlavně, jak zapojovat zadek, že ho mám malej oproti sjezdařkám… Na tom musím zapracovat, trenér Tomáš, když mi vaří, prý přidává víc smetany. Ale chci mít jenom hezký zadek, ne velký.

Chybí vám ten pocit rychlosti?

Nedostatek jízd a kapacit se dá nahradit jen díky organizaci týmu, tady nebo v Americe. Chile mi obecně chybí, protože to tam mám ráda, udělá se tam spousta práce, a nemusím se stále stěhovat podle počasí a podmínek.

Jak pořád stíháte kombinovat lyže a prkno?

Záleží i na vývoji situace, je to jedna velká improvizace. Mrzelo mě, že jsem loni jela jen jeden závod na snowboardu, chybělo mi to. Chci jich letos víc a celé léto jsem makala na to, aby bylo moje tělo připravené. Chci se na závodní program rozhodovat podle toho, jak se cítím a ne co mi tělo dovolí.

Sledovala jste soupeřky na prkně, s nimiž jste se loni tolik nestihla poměřit?

Těch rychlých holek je tam dost a přicházejí stále nové. Věřím, že se připravují stejně jako já. Udělám maximum pro to, abych je aspoň prohnala.

Jaký poměr dáváte lyžím a prknu v tréninku?

Nejvíc jsem jezdila super-G a sjezd, jednodušší tratě, kde mám čas se soustředit a vnímat jednotlivé prvky. Zkoušela jsem taky obřák víc na rovinatých tratích. Na snowboardu jsem strávila přibližně půl času jako na lyžích. Na olympiádě je první na programu snowboard, na rozdíl od Koreje, a taky se jede na stejném místě. Zdá se mi to takhle dobrý.

Trenér Bank: V Koreji jela pro medaili na snowboardu, byla tak na lyžích před tím nervóznější a hlavou jinde. Teď se bude snad lépe soustředit na lyžování.

Trenér Reiter: Jsme připraveni na každou situaci, náš program bývá velmi dynamický, skáčeme ze snowboardu na lyže a zpátky. Zvládneme to. Těším se, že snowboard pojede první a pak nakope všem zadek v lyžování.

Jak využijete nabídky tréninkových podmínek z partnerství s jihotyrolským regionem Gitschberg Jochtal?

Frčí to už druhý rok, je smutný a moje chyba, že se o tom víc neví. Jsem ráda, že si mě vybrali. Žádný resort mě zatím takhle nepodporoval. Doufám, že tam půjde dobře potrénovat, jsou tam skvělý sjezdovky a oni jsou připravení udělat podmínky přímo na míru, také leží v dobrém místě. Je to s námi ale složité s tím naším cestováním a plánováním. Budeme se tam snažit vyrazit, ale nevím přesně kdy.

Jaký význam pro vás má úvodní obří slalom v Söldenu, po němž vždy následuje velká závodní pauza. Ale za rok ji má už vyplnit Zermatt.

Pro mě je to skvělé vypuknutí sezony, můžeme si otestovat spoustu věcí, protože máme ještě čas.

Vrcholem zimy bude bezpochyby olympijský Peking, že?

V hlavě už ho mám, ale je tam spousta závodů předtím. Půjdu krok za krokem.

Neznáte ještě tamější sníh a podmínky?

Měli jsme tam svěťák na snowboardu, sice na jiném kopci, ale nějakou zkušenost už mám. Sjezdovku jsem viděla na fotkách a snažím se na ni připravit. O Koreji před třemi lety jsem nevěděla nic a dopadlo to docela dobře (vyhrála dvě zlaté medaile…, pozn. aut.).

Psychický tlak na výsledky vnímáte?

Budeme to řešit závod od závodu, co se týká celkového pořadí světových pohárů. Jak se to rozjede, důležité bude také to, abych si udržela dobrou pozici na lyžích pro nasazování se startovním číslem.

Pečlivě se vyhýbáte slovu olympiáda, že? Pořád vybíráte pokuty?

Ano 10 eur za každou zmínku. Jsem do toho taky začleněná, stejně jako celý tým. Loni jsem vybrala 500 eur, nejvíc přispíval asi trenér Tomáš Bank a pak novináři. Vzala jsem si je, ty peníze, nemyslete si, nemířili nikam za ušlechtilým cílem…

Takže nic si nepřipouštíte?

Mám zakázané slovo. Beru to tak, že závodů tam bude hodně a to je skvělý, mám šanci si všechno zkoušet. Všichni se budou snažit vyhrát a máme stejné šance. Každopádně já z Pekingu jako dvojnásobná olympijská vítězka odjedu (má už dvě zlaté z předchozí olympiády v Pchjongčchangu, pozn. aut.).

České hokejistky jsou také v naději na olympijskou účast. Uvažujete, že byste je posílila vzhledem ke své všestrannosti i genům dědečka, mistra světa Jana Klapáče?

Přeju jim to, aby se tam dostali. Nesahám těm holkám ne pod kotníky, ale po začátek boty pod bruslí. Hokej mě baví, mám ho ráda a budu jim fandit u televize. Už nemám čas ani energii vyrážet někam jinam. Studuju školu, někdy to v pokoji doháním, víc nezvládám.

Také cestování si oproti poslední zimě už zase náležitě užijete…

Zůstat jen v Evropě bylo loni příjemnější. Ale já jsem ráda kdekoliv, spíš ta organizace cestování je náročná. Musím protřídit ty svoje kabelčičky, které nepotřebuju, ale pořád vozím s sebou. Už teď do Ameriky to budu muset probrat.

Budete si vozit Knihu veršů potrhlých, kterou napsal váš otec a ilustroval bratr, s sebou na cesty?

Vezmu si ji pro štěstí, ale taky pro, že je skvělá. Jsem ráda, že mám něco s sebou od táty i od bráchy. Vozím si i plyšového losa od bráchy, je už dost zvalchovanej za čtyři roky.

Společná večeře s vašimi idoly Bryanem Adamsem, Jaromírem Jágrem, nebo Marcelem Hirscherem se ještě odkládá, že?

Nestihli jsme to. Oni jsou kluci stydliví, čekám, až se osmělí.

Jak jste vyřešili očkování?

Dostali jsme doporučení se nechat očkovat a tak jsme to udělali, víc se tím nezabýváme. Stejně se budeme prý muset PCR testovat 72 hodin před každým závodem. Lara Gut se údajně očkovat nechtěla, nevím, jak to bude řešit.

Foto: Sport Invest

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *