Klikněte pro hledání

Běhy

I v Praze maraton letos bude. Monument ve Stromovce nabídne též štafetový ekiden

Sdílet

Praha přece jen zažije maratonskou atmosféru i letos. Po veletočích vládních pří/zákazů a následných reakcích Carla Capalba, coby pořadatele mezinárodního pražského maratonu v centru metropole, byli také organizátoři nejdéle běhaného českého maratonu (chystá se 57.) nuceni měnit plány. Nakonec se ve Stromovce maratonský Monument přece jen poběží, v neděli 31. října. Máte šanci.

„Nabízíme dvojnásobný program,“ láká Marek Blažek z firmy Apachi, který za pražským maratonem v posledních letech stojí. „Nejprve hned ráno v 8 odstartuje štafetový ekiden, kde může nastoupit v jednom týmu čtyři až osm členů na pětikilometrové úseky. Limit činí 4 hodiny na tým. Pak ve 12 se poběží hlavní závod,“ vysvětluje.

„Nechceme, aby se účastníci pletli a rušili se, ale naopak přišli dříve nebo zůstali a vytvořili tak kulisy,“ dodává. „Navíc si takto aspoň na kratším úseku můžete vyzkoušet tempo, jakým se běhají nejrychlejší maratony.“ Podél trati tak možná objevíte ducha Zátopka nebo Kiprotiche.

Poprvé tu běželo 30. 6. 1963 v režii Rudé hvězdy 51 vytrvalců – prvním vítězem se stal Miroslav Bomar (2:35:44). Tradiční mistrovství Prahy se brzy vyšvihlo na mezinárodní pražský maraton, kde se v roce 1978 předvedl olympijský vítěz Waldemar Cierpinski, a v roce 1983 ukázalo rekordních 688 běžců, kdy vyhrál sovětský maratonec Sergej Petrov v rekordním čase 2:15:36. Teprve později se na stejné trati přidal i podzimní závod Pražská Stromovka, ten převzal v roce 1988 samostatně štafetu.

V roce 2013, kdy se jedinkrát vinou povodní neběželo, byl přejmenován na memoriál nestora českého běhu, sice původem chodce, ale později neúnavného propagátora, moderátora a všeznalce běžeckého světa Iva Domanského. Letos k němu přibylo i jméno Pavla Frčka, oba budou sledovat běžce z nebeských tribun. Domanský o Stromovce po dlouhá léta přesvědčeně tvrdil: „Jde o maraton s největším počtem českých běžců, doběhnuvších pod čtyři hodiny.

„Víme, že individuálních maratonců s ambicí na slušný čas v Česku není mnoho, takhle jim dáme šanci ochutnat atmosféru a získat motivaci,“ říká Blažek. Štafetové ekideny se těší velké popularitě zejména v Japonsku, v tuzemsku se běhá čtvrtým rokem seriál štafetových půlmaratonů. Tady by se měl představit tým domácího Olympu, možná i s olympioniky. Chystají se i týmy bezpečnostních složek nebo firemní formace.

Epicentrum závodu vyroste jako před dvěma lety na atletickém stadionu Olympu ve Stromovce, po obvodu dráhy bude prostor na postavení vlastních týmových stanů (startovné 500 Kč na člověka je rozumnou cenou za možný znamenitý team-building).

Jeden rovinatý okruh po chodníčcích v městském parku pak natočí 5 274 metrů, poběží se osmkrát. Pouze při vbíhání do areálu Olympu se budou závodníci míjet. Jinak dostanou zázemí i kvalitní servis v podobě sprch, jídla, rozhodně nehrozí davové tlačenice. Prize-money jsou vypsány ve všech věkových kategoriích, což také nebývá na většině českých podniků zvykem. Běžcům bude k dispozici také elitní masér Karel Kuchynka, možnost objednat si ho na údrtžbu i v průběhu štafety.

„Chceme zachovat celkovou úroveň, a to i myslíme i na úrovni závodníků. Pomalejší mohou vyběhnout o hodinu dřív, aby stihli limit pět hodin. Ty úplně pomalé na půlmaratonské hranici zastavíme,“ doplňuje. Naposledy v roce 2019 tu zvítězili Jakub Exner (2:38) a Alena Kriklová (3:13), oba z Vysočiny, kteří si oba pochvalovali domáckou atmosféru. „Přitahuje mne ten genius loci a jisté kouzlo, mám to tady rád,“ rozplýval se Exner.

Přihlášky najdete www.prazskymaraton.cz

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *