Klikněte pro hledání

Běhy

Česko-německý přírodní půlmaraton se vrací i do bavorských hvozdů

Sdílet

Zpátky do Němec! Ačkoliv i loni na podzim se Česko-německý půlmaraton TRC běžel jako možná poslední větší závod, vládní restrikce ho nepustily na tradiční trať za hranice. Letos se tam vrátí a přidá k nim i loni poprvé vytyčenou úvodní část romanticky stoupající loukou do lesa k Novosedelským hutím. V kraji Chodů pokračuje v neděli (3. 10.) oblíbený seriál zážitkových běhů v přírodě.

„To je krása, vidíte to, já si tady snad lehnu a budu se válet,“ řičel štěstím při výhledu z kopce do prosluněné krajiny Tomáš Bičík, ve své zdejší premiéře bojující o pozice ve druhé desítce. A malebné kulisy barevného podzimu za kopcem Čerchovem si pochvalovali i další. Trať vede povětšinou po lesních cestách, nahoru a dolů, převýšení činí 520 metrů.

Přitom už téměř před sto lety napsal zdejší kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar: „Pane Bože! Všecky struny v srdci mém již popraskaly. Jedna jediná mi zbyla. Miluješ-li mě – dej – abych směl na ni zahrát píseň o lásce k této tvrdé kamenité zemi.“

Vydáme se do kraje chodského rebela Jana Sladkého Koziny ze Starých pověstí českých, ale i legendárního běžce Vlastimila Zwiefelhofera, rekordmana Běchovic i Kunratic. Toho prvního si s oprátkou na krku možná představíte jako ducha v některém stoupání, ten druhý možná přijde odměnit nejlepší v deseti kategoriích ke stupňům vítězů.

Po krátkém stoupání po asfaltu protne trať i zaniklou německou obec Lučina/Grafenried s torzy německých chalup a teď už nově i památníkem obětem násilného poválečného vysídlení. Kdysi za komunistické zlovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin… „Jsme rádi, že se nám podařilo získat i záštitu německé ambasády v Praze, jejíž zaměstnanci také poběží,“ říká Martin Dvořák, ředitel seriálu.

Na české území se běžci z Bavorského lesa vrátí opět známým velice technickým seběhem v lese mezi kameny a kořeny. Dech naberete po šotolinové cestě, ale v závěru čeká ještě výživný zatravněný kopec s dlouhým klesáním a finišem na silničce do Nemanic.

Zdejší závod už má svoji šestiletou historii, v níž poznal pestré odstíny podzimního počasí i atak v podobě vandalského přeznačení části tratě těsně před závodním polem. Ukázali se to zajímavé tváře od jednoho z nejlepších česko-slovenských vytrvalců všech dob Róberta Štefka přes úspěšnou olympijskou lyžařku Kateřinu Razýmovou až k věhlasnému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který také pochází ze zdejšího kraje, ze zbourané Lukavice. Loni zvítězil podruhé po třech letech Petr Muras (1:33:20) a skyrunningová legenda, účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004 Anna Straková (1:47:22). „Moc krásná trať, mohla jsem se kochat, protože jsem celé běžela sama,“ rozplývala se v cíli.

Doprovodná sedmička pro ty, kdož si na celou porci netroufnou, též drží charakter „lesukrásná“. Start je v pravé poledne, předtím běží i děti. Pro většinu účastníků platí, že autem se jede z Plzně po I/26 směrem na Horšovský Týn a Babylon, pak na Klenčí a Lískovou, na německé straně je nejbližším sídlem Waldmünchen. Na VIP služby se mohou zvlášť těšit členové platformy Jsem subarista i ti, kdož přijedou do Nemanic vozem Subaru.

Letošní závodnický servis doplňuje angažmá elitního maséra afrických hvězd RunCzech i nejlepších českých běžců Karla Kuchynky. „Rád nabídnu své služby všem běžcům, aby poznali, jak důležité je pečovat o své tělo před startem i bezprostředně po doběhu,“ slibuje. Ostatně už 16. října čeká další díl Trail Running Cupu, skutečná výzva v podobě Kralického horského maratonu z Dolní Moravy.

Více informací najdete zde.

Reportáž z posledního Trail running cupu na Lipně tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *