Klikněte pro hledání

Běhy

Lipenský půlmaraton po hudebním maratonu našel nové vítěze

Sdílet

Prázdninovou kalokagathiu, rovnoměrné starořecké pěstění ducha i těla, nabídl Lipenský horský půlmaraton. Den před startem jste totiž v maríně na břehu rozlehlé vodní plochy mohli dát maraton hudební i s Kašpárkem v rohlíku, Portless, Michalem Hrůzou, Meky Žbirkou nebo Davidem Kollerem. To se to pak běželo!

Nádherné počasí, pestrá a panoramatická trať. Výběh do sjezdovky na Slupečný vrch nejdřív z jihu, pak i ze severu, šplhání na skalnatý vrchol Lúče (936 metrů), pak očistný seběh v chladivém mikroklimatu podél Čertových proudů, záběh do opuštěného údolí Hodslavického potoka a nakonec ještě výšlap na Stezku v korunách stromů. Až pak zpátky dolů do maríny. Tohle je už letitý klenot seriálu Trail Running Cupu.

Letos objevil nové vítěze. Petr Vaněček figurou mezi běžecké chrty nepasuje, připomíná spíš nejmíň fotbalistu nebo bojovníka. Za vítězstvím (1:35:32) tu vyrazil hned napoprvé nekompromisně, soupeře ani nesledoval. „Někdo šel se mnou, ale pak se odpojil na osmičce a od té doby jsem zbyl sám. Dával jsem si pozor, abych nezabloudil, na to jsem totiž expert. Šlo se mi dobře,“ konstatoval 32ketý sušický chlapík, který „bere všechno“, myšleno účasti v závodech – od desítky až po maraton.

„Ale nejlíp mi je v přírodě a v kopcích,“ přiznal. Běžel i nejnáročnější kopec na Slupečný vrch ke Stezce. Předvedl se výborně, však poslední rok zvládá naběhat okolo 500 km měsíčně. Rozesmutnil tak českobudějovického Petr Macka, který toužil naplnit vítězný hattrick. Zůstal však skoro dvě minuty za ním. Třetí místo bral za další dvě a půl minuty Jakub Šimek.

S tradičně náročnou programovou skladbou seriálu se dva týdny po Krkonošské 50 vyrovnal po čtyřicátnících Mackovi (5.+2.) a Janu Fričkovi (7. + 5.) nejlíp elitní padesátník Zdeněk Beck (25. + teď 12. za 1:50:59). Obdivuhodné výkony. „Běželo se mi dobře, závodil jsem do posledních metrů,“ říkal Beck. Uznání tady zaslouží i sedmdesátník Zdeněk Kittl, běžel 2:33.

Mezi ženami byla na Lipně nejlepší taktéž ve své zdejší premiéře Veronika Šindelářová (1:57:57) z Jihočeského maratonského klubu, který tu posbíral nejvíc pódiových umístění. „Nádherná trať, stačila jsem se rozhlížet, protože jsem nešla na krev. Chystám se na Beskydskou 7. Jen jsem zaznamenala druhou holčinu na dohled za mnou na první občerstvovačce, takže jsem si kontrolovala odstup,“ usmívala se spokojeně. Nesmutnila ani o dvě minuty druhá, zmíněná Zuzana Kůtová. Stejně jako třetí Jana Tučková, dalších pět minut zpět.

Na rekordně obsazené kratší osmičce, která se taky rozhlédla ze Stezky v korunách stromů, vládli triatlonista Jan Hron /33:01) a Emily Hanley z Irska (42:02).

Běhaly i děti. A ještě jednu cenu si odvezl v autě domů vítěz. Nejlepší fanynkou byla vyhlášená a lahví vína odměněná jeho přítelkyně. „Já sice neběhám, protože na to nejsem dost trpělivá a cílevědomá jako Petr. Ale vím, že jak pomůže, když pořádně povzbudím,“ smála se. Poctivě ječela na běžce na kolonádě ještě dávno po tom, co si její milý užíval vítězství v cíli… Uznale jí zatleskala i olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

Příštím podnikem Trail Running Cupu měl být už za dva týdny v neděli 5. 9. Králický maraton na Sněžníku. Ten se však přesouvá na sobotu 16. října. „Vzhledem k aktuálně probíhajícím terénním úpravám v oblasti Králického Sněžníku jsme se rozhodli posunout termín našeho závodu později do podzimu, možná budou i lepší podmínky,“ vysvětluje Martin Dvořák, ředitel Trail Running Cupu. Vzhledem k opět zrušenému pražskému maratonu (10. 10.) se mohou stát hory a příroda novou motivací i pro silniční běžce. „Startovné se automaticky přesouvá, můžete si ho převést i na náš jiný závod, a pokud by se vám nový termín nehodil, pošleme vám ho zpátky,“ dodávají pořadatelé, kteří dokázali i v loňském covidovém roce uspořádat kompletní vlastní program.

Těšit se můžete tedy i na Česko-německý půlmaraton 3. října z chodských Nemanic.

Kompletní výsledky z Lipna a celého ročníku 2021 najdete zde.

Další fotografie budou následovat.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *