Klikněte pro hledání

Kola

Sto let duhového trikotu. Mistrovství světa cyklistů na silnici se pojede ve Flandrech se 17 Čechy

Sdílet

Sto let oslaví mistrovství světa v silniční cyklistice na klasických tratích ve Flandrech. Kompletní program se pojede od 19. do 26. září s centrem v belgické Lovani (Leuven) a Bruggách, poprvé se tu podobně jako v jiných odvětvích představí smíšené štafety, bohužel bez účasti české trikolóry, které chybějí ženy…

První šampionát UCI se jel v Kodani a Mezinárodní cyklistická federace jede právě stodenní historickou infokampaň. Nejen slavné kopce Koppenberg, Kwaremont nebo Kemmelberg a 2650 km silnic, kde se o duhový trikot jelo už čtyřikrát. Však i Flandry jsou domovem slavných tváří, od Merckxe přes Boonena až třeba po Štybara. Cyklistikou tady žijí, každoroční investice do ní od místních úřadů činí přes 300 milionů eur.

Jak to tedy vypadá s českým obsazením? Reprezentovat bude 17 cyklistů. „V nominaci je v podstatě to nejlepší, co bylo v danou chvíli k dispozici. Určitě můžeme myslet skoro ve všech kategoriích na hodně dobré umístění, což by byl výsledek v top 10. Medaile by byla úplně super, ale je to mistrovství světa, kde bude skvělá konkurence. K úspěchu je potřeba kromě formy i štěstí,“ říká reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Silniční závody vrcholí na náročném městském okruhu v Leuvenu, který bude vyhovovat hlavně klasikářům. „Bude tam spousta nervozity, asi i pádů, pojede se po úzkých cestách. Rozhodnou i zkušenosti a bude tam velký boj o pozice,“ odhaduje kouč.

Do vrcholné bitvy šampionátu, silničního závodu mužské elity, kde obhajuje titul Julian Alaphilippe, nominoval kvarteto Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Josef Černý, Michael Kukrle. „Hlavně Štybar s Vakočem mají s podobnými závody obrovské zkušenosti a bude jim to sedět. Štybar navíc kousek od cíle bydlí, takže bude mít dvojnásobnou motivaci. Ale hodně věřím i Kukrlemu, který byl teď na Evropě naším nejlepším mužem. Pepa Černý bude v silničním závodě spíš pracovat pro kluky, protože pro něj je klíčová hlavně časovka a hodně se k ní upíná,“ předpovídá Konečný.

V ostatních kategoriích je podle něj více závodníků, kteří mohou pomýšlet na úspěch. A jmenuje třeba sourozence s příjmením Kopecky, kteří žijí v Nizozemsku a už se ukázali v cyklokrosu, jejich otec v Leidenu učí na univerzitě politologii. „Julia zajela v juniorkách několik velmi dobrých výsledků na světových pohárech, Matyáš Kopecky je už zkušený druhoročák a ta trať mu bude sedět. Oni jsou na podobné tratě zvyklí, bude to v podstatě městské kritérium po kostkách s krátkými prudkými výjezdy,“ doplňuje trenér.

V kategorii mužů U23 startuje ještě jejich bratr Tomáš Kopecky. „Ten to směřuje hlavně k časovce, na Tour de l´Avenir byl pátý v prologu. Bohužel měl pak v dalším průběhu závodu pád, zranil se a jeho příprava na šampionát byla trochu ovlivněna. Proto počítáme, že v silničním závodě bude spíš pomáhat klukům, z nichž může uspět v podstatě kdokoli. Máme tam hodně rychlé závodníky, kteří mají šanci i ve spurtu, hlavně Bittnera.“

Do Belgie jede nakonec jediná česká žena, ostřílená Jarmila Machačová. Objeví se jen v silničním závodě. „Nahlášené jsme měly čtyři, jenže Neumanová ukončila sezónu ze zdravotních důvodů a Nosková s Bajgerovou se rozhodly po mistrovství Evropy, že na svět jet nechtějí. Dál už nebylo kam sáhnout, ta díra za těmito čtyřmi je dost velká,“ vysvětlil trenér reprezentace.

Program mistrovství světa a česká účast

časovky

neděle 19. 9. muži elite (43,3 km): Josef Černý

pondělí 20. 9. muži U23 (30,3 km): Tomáš Kopecky

ženy elite (30,3 km): bez české účasti

úterý 21. 9. junioři (22,3 km): Štěpán Telecký, Matyáš Kopecky juniorky (19,3 km): Julia Kopecky, Eliška Kvasničková

středa 22. 9. smíšená štafeta: bez české účasti

silniční závody

pátek 24. 9. junioři (121,4 km): Štěpán Telecký, Matyáš Kopecky, Adam Seeman, Milan Kadlec

muži U23 (160,9 km): Pavel Bittner, Petr Kelemen, Daniel Babor, Jakub Ťoupalík, Tomáš Kopecky

sobota 25. 9. juniorky (75 km): Julia Kopecky, Eliška Kvasničková, Gabriela Bártová

ženy elite (157,7 km): Jarmila Machačová

neděle 26. 9. muži elite (268,3 km): Michael Kukrle, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Josef Černý

kompletně vysílá Eurosport

foto: Jan Brychta, UCI

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *