Klikněte pro hledání

Cesty

Objevte nový Ortler High Mountain trail

Sdílet

Nejvyšší jihotyrolský štít Ortler (3 905 metrů nad mořem) má i pro našince zcela výjimečný zvuk. Vždyť ještě před sto lety býval vrcholem společné c. a k. rakousko-uherské monarchie. Navíc zdejší známou vysokohorskou chatu Payer hütte ve výšce 3 029 metrů založila v roce 1875 pražská sekce Alpenvereinu a pojmenovala ji po českém horolezci a polárníkovi. Projít si Ortler High Mountain trail může znamenat i vzdání holdu společné historii.

Jeho teprve nedávno nově vytyčená kompletní trasa vede okolo národního parku Stelvio a převážně Ortlerské alpské skupiny z jihotyrolského údolí Venosta do Valtelliny v sousední italské provincii Lombardie. S celkovým převýšením 8 126 metrů (nejvýš dosažený bod leží v 3 258 m) na 120 kilometrech délky a částí tažené v třítisícové výšce, dokonce i po ledovci, patří k nejnáročnějším túrám v alpské oblasti.

„Nenajdete tu jinou srovnatelnou,“ zamýšlí se a pak přesvědčeně odpovídá zkušený horský vůdce Hubert Wegmann z alpské školy Ortler v Soldě/Suldenu. „Ten dlouhotrvající pocit pohybu ve vysokých horách je zkrátka nepopsatelný a výjimečný,“ připomíná nejsilnější zážitek.

Ovšem ten si ideálně s doprovodem horského průvodce žádá zkušené horaly: jisté v pohybu v horách, v dobré kondici a s vhodnou výbavou. To jsou základní požadavky pro úspěch na sedmi dní plánované pouti. Předpokládaný itinerář počítá se šesti až osmi hodinami pohybu v horské přírodě každý den. „Začít můžete kdekoliv, jednotlivé etapy se dají podniknout také jako jednodenní túry. Nejlepší čas s ohledem na počasí a viditelnost horských panoramat je od června do září,“ dodává Wegmann. Pojďme si projít jednotlivé etapy, z nichž každá nabízí unikátní okamžiky.

První vede z průsmyku Stelvio až k chatě Furkel po stezce Goldseeweg číslo 20, dále po Almenweg kolem pevnosti Kleinboden do Trada a dále po Höfeweg až na farmu Föslar Höfe. Většinou klesáme, 1811 výškových metrů dolů, trasa měří necelých 19 kilometrů a zabere víc než sedm hodin. Podobně jako u dalších etap najdete cestou několik horských chat s občerstvením a možností noclehu v případě, že vám dojdou síly anebo se výrazně zhorší počasí.

Druhá etapa po krátkém úvodním sestupu ze Stelvia naopak už jen stoupá přes pastviny a lesy až na Käber Alm a Düsseldorfskou chatu. Na 17 kilometrech 1796 výškových metrů, což vezme až devět hodin. Tip na ubytování v cíli v Soldě zní: Rifugio Serristori. „Trojka“ má 14 km s jedním hupem – vyrovnaně nahoru a dolů a za Madritschským průsmykem končí na chatě Zufall.

Následující úsek měří 11,5 km přes Martellské údolí pak ke zřícenině bývalé Hallscheho chaty. Tady na ledovci jistě oceníte služby místního vůdce. „Každá etapa má svoje, ale tohle je asi nejvíc,“ upozorňuje Olaf Reinstadler z alpské školy Ortler. Dolů pak míříte k chatě Pizzini ve Veltlinském údolí. O den později půjdeme dolů 20 kilometrů od třítisícového průsmyku Zebrú až po Pradaccio a k návštěvnickému centru v Sant Antoniu.

Další etapa natočí částečně i po cyklostezce 16 kilometrů se závěrečným výšlapem na Pravasio a Parco dei Bagni až k jezeru Scale a přehradě v údolí Fraele. Poslední den čeká 22 kilometrů, nebo osm hodin, jak chcete, okolo přehrady Cancano a mostu Fornelle. Vyplatí se sledovat oslí stezku až ke Garibaldiho chatě a zpět do průsmyku Stelvio.

K základní informační výbavě patří kontakty na místní infocentra, horské vůdce,  předpověď počasí (www.provinz.bz.it/wetter a www.arpalombardia.it/meteo) nebo záchranářskou linku (číslo 112). „Po trase nejsou bivaky, jen horské chaty. Podle nich, vašich schopností a aktuální předpovědi počasí byste si měli přesně naplánovat túry,“ dodávají unisono horští vůdci z alpské školy Ortler.

Tak nazujte pořádné boty, vezměte batoh na záda a – vzhůru do hor!

foto: IDM Suedtirol-Alto Adige/ Helmuth Rier

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *