Klikněte pro hledání

Běhy

A zase až do korun stromů na Lipně. Pokračuje přírodní Trail Running Cup

Sdílet

… už podesáté se vyšplhá a pak rozhlédne do polipenské krajiny se závodním adrenalinem a endorfinem v krvi ze Stezky v korunách stromů účastník zdejšího oblíbeného trailového běhu. Kolika zářezy se pyšníte vy? Lipenský horský půlmaraton (i s doprovodnou osmičkou) se těší znovu na své vyzyvatele už tuhle sobotu 21. srpna.

Byť se trať poněkud vyvíjela, z původní patnáctky, a vybírala i odlišné cestičky, její charakter zůstává výjimečně pestrý, zážitkově bohatý, náročný, ale běhavý s unikátní prémií na vrcholu vyhlídkové konstrukce, první a stále nejnavštěvovanější svého druhu v tuzemsku.

Letos se oproti loňsku nemění, byť příroda oproti minulým vyprahlým letům i tady mocně natáhla vláhu. Skalky s kořeny v lese na Lúči, s 936 metry profilovém vrcholu, jsou oslizlé svěžími mechy a lišejníky. První dny tohoto týdne, kdy na Lipně zavládla zima a deště, se horní pasáže ponořily do zádumčivého mlhoví. Předchozí bouře (tentokrát ne dřevaři a vlekaři) připravily i několik nových překážek v sebězích. Máte se na co těšit!

Po klesání do Loučovic a podél rozbouřených Čertových proudů vede druhá část severní trati zadem údolím Hodslavského potoka významně déle. Zmizel tak nejprudší prďák pod stožáry lanovky na Slupečný vrch. Nahoru na Kramolín se stoupá přec jen mírnějším svahem mezi bike trailíky A po Stezce (894 m) čeká ještě jeden výšlap na Alpskou vyhlídku (910 m), na to, prosím, v situaci, kdy se počítá každý metr, natož výškový, nezapomeňte. Celkem se dostanete k 680 metrům převýšení.

Po zlatém hattricku touží českobudějovický Petr Macek, teď má ale v nohou Krkonošskou 50, loni běžel čas 1:38. Co na to Jan Friček? Členové rodiny trailového poháru takto hledají tajemství regenerace pravidelně, neboť se běží obvykle jen dva týdny právě po královské Krkonošské 50. Mezi ženami před rokem vyhrála účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004 a proslulá vrchařka i skyrunnerka Anna Pichrtová (1:48). Tři výhry už tu slavila Tereza Chlupová.

Start i cíl stojí jako obvykle v maríně, v epicentru Lipno Sport festu, který se letos poprvé rozmáchl do dvoutýdenního programu. Takže neváhejte užít si zde celý předposlední prázdninový víkend se všemi atrakcemi. Jako předkrm bohatého menu může posloužit páteční hudební festival s Kašpárkem v rohlíku, Portless, Michalem Hrůzou, Mirem Žbirkou a Davidem Kollerem. Nabízí se testování špičkových modelů kol Specialized, v neděli pak dětský orientační běh na pláži atd. „Přesný přehled o možnostech ubytování nemáme, ale v kempu se místo určitě najde,“ vzkazuje šéf pořadatelského týmu Martin Dvořák.

V uplynulých letech se na trati tužila známá jména od olympijského vítěze Davida Svobody až po třeba prezidentského kandidáta (tehdy běhajícího) Vladimíra Dlouhého. Zcela jistě tu potkáte lyžařskou šampionku Kateřinu Neumannovou, zda v roli startérky či běžkyně se ještě uvidí.

Přihlášky najdete nejlépe v aplikaci Orgsu.id, nebo na webu www.sportgroup.cz, na místě pak dostanete závodnický servis vysokého standardu. Ve 13 hodin obstará prolog dětský překážkový běh. Na trať se vyráží ve 14 hodin tak, aby se běžecký had při přeběhu železničních kolejí v Loučovicích nestřetnul s místní lokálkou.

Více informací i přihlášky na www.trailrunningcup.cz a na www.lipnosportfest.cz

Reportáž z předchozího TRC Krkonošské 50.

Foto: Martin Wawrzyczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *