Klikněte pro hledání

Běhy

Krkonošská pohádka/padesátka Gerychových

Sdílet

Totální monarchie zavládla nad nejvyšším českým horstvem. Krkonošskou padesátku, královský závod Trail Running Cupu, vyhrál David Gerych. A hned druhá doběhla jeho žena Michaela. Pár hor Krakonoš jen uctivě smeknul klobouk a sojka zmlkla úžasem.

Po týdnu s dešti vyšlo nad špindlerovským Skiareálem slunce a svěží horské povětří nabídlo ideální podmínky. Však za nimi přijelo na čtyři stovky milovníků běhání v přírodě z celé země. Tady se závody neruší! Tratě se oproti loňsku ladily jen v detailech, k lepšímu, třeba kousíček podél říčky ve Svatém Petru. Může padnout loňský famózní traťový rekord Jirky Čípy (3:45)?

První odpověď dal Tomáš Hudec (Inov-8), nastoupil „jen“ na kratší půlmaraton přes Stoh. A svižně ho vyhrál. „Měl jsem teď hodně závodů, ale tady to mám rád a nejspíš bych si sem šel sám zaběhat.“ Do kopce ještě táhl Mechovou stezkou společně s Radimem Berkou, ale nahoře Na Pláních mu už pláchnul. V cíli z toho byl čas 1:31:44. Mezi ženami byla nejlepší Eliška Šulcová (2:04:15). Objevil se i známý Václav Ožana, už 57letý veterán. „Výborná příprava na mistrovství světa příští týden na Černé hoře, jen ty seběhy už nepouštím jako dřív,“ říkal.

Hrozba dua Gerychových na padesátce v tu chvíli ještě nepropukla naplno, čelo si hlídaly zpovzdálí. „Mám skříplý sedací nerv, nemůžu jít do rychlého kroku a tak víc jezdím na kole a začal jsem běhat dlouhé vzdálenosti. Doprovodím Míšu a uvidíme,“ plánoval David Gerych, zkušený a výborný běžec (tým Kupkolo.cz), vítěz předloňského sice terénního maratonu TRC Praha-Dobříš, avšak se znatelně nižšími profily.

Jenže postupně se propracovával do čela, až všem utekl, včetně manželky… „Krásná trať, ale těžká, mám toho dost,“ usmíval se unaveně v cíli po své krkonošské premiéře (4:21:51).

Deset minut na to (za 4:31:59) doběhla do cíle jeho žena, až po ní další muži. „Nádherná trasa, ale tady dole ve městě už jsem skoro nemohla najít cestu do cíle, bylo to hodně náročné,“ vyprávěla.

Druhý tedy skončil Ladislav Šinka (4:34:50), který dlouho vedl. „Ale pod Medvědínem mi došlo a tady v závěru cestou Špindlem už jsem málem nedošel. Včera jsme si vyšlápli na Sněžku, zítra určitě ještě něco dáme, přípravuju se takhle na Beskydskou 7,“ vyprávěl vleže za cílovou branou mladík z Chebu, zvyklý na roviny. Naopak třetí Miloslav Rousek (4:36:28), běžec na lyžích, získával v dlouhých výbězích. Mezi ženami nakonec udolala spartanka Veronika Horna Krásná (5:11:44) zkušenou štrekařku Janu Mikešovou (5:13:20).

Osobní maxima zapsala řada účastníků napříč celou výsledkovou listinou. Včetně třeba moderátora a herce Petra Vágnera, který se přiblížil osmihodinové bariéře (na 8:28). To jeho přítelkyně Silvie Vlčková zaběhla statečně první horský půlmaraton za slušných 2:43. Stejnou porci zmáknul i 76letý Petr Boušek (3:04), padesátku stejně starý Petr Janový (8:37…).

Ondřej Fejfar, vítěz prvních dvou závodů letošního Trail Running Cupu, přišel do oblíbeného revíru aspoň zafandit a vyslal na trať svoji trenérku – 70letá Jaroslava Grohová dala půlmaraton s převýšením přes 800 metrů za 2:54. To si zaslouží respekt, co říkáte? Ostatně musela dorovnávat – její syn Radek už tady padesátku vyhrál, dcera Karolína taky běžela kratší verzi. Ale letos oba vyrazili do vysokých hor, takže chyběli – Radar dal s Márou Holečkem hrůzyplnou Baruntse a kandiduje za to na světový Zlatý cepín, olympionička Kája vystoupala na K2… Základem pro všechny jsou ale Krkonoše!

Příští závod Trail Running Cupu se koná už za dva týdny 21. 8., spektakulární půlmaraton na Lipně s výběhem na Stezku v korunách stromů.

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Martin Wawrzyczek

Reportáž z prvního letošního podniku TRC na Brdech je zde.

Reportáž z Trailu Praha čtěte tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

4 Komentáře

  1. Jakub 9. 8. 2021

    Pekny zavod! Krasna trasa. Slava vitezum, cest vsem, co dobehli do cile. Ale proc nam vsude cpete toho Wagnera (tretiho odzadu) proboha? Poradatele promuji zavod jako kralovskou trasu serialu, trochu me zklamaly chude obcerstvovacky. A vitezove pry dostali jen medaili. Pri tak vysokem startovnem trochu skoda.

    Odpovědět

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *