Klikněte pro hledání

Cesty

S batohem do jihotyrolských hor za uměním, to je land-artový festival Smach

Sdílet

Unikátní přírodní architektura horstva Dolomit, kulturního dědictví UNESCO, ale i vybrané originální designové artefakty se spojují v aktuálním land-artovém projektu Smach.2021. Ten jako by vystihoval ducha Jižního Tyrolska, nejsevernější italské provincie. Vydejte se za uměním. S batohem. Do hor. Právě teď.

Smach se zrodil již před devíti lety jako dvouletá výstava pod širým nebem v St. Martin in Thun/San Martino in Badia. Cílem bylo podnítit zájem o umění i zdejší oblast, prostřednictvím dialogu fenoménů podpořit kulturní i historické povědomí. Rok od roku přibývalo napojených akcí a projekt získal mezinárodní uznání a věhlas. Hojně se mu věnují designové časopisy i prestižní zpravodajská média.

Letos nabízí i sugestivní třídenní okruh jako originální procházku horskou galerií, putování krajem původních obyvatel Ladínů v okolí San Vigilia a po náhorní planině Alta Badía. Túra byla vytyčena speciálně pro milovníky přírody i umění, netřeba připomínat.

Vyrážíme z Welschellenu/Riny (1 418 metrů nad mořem) na Würzjoch/Passo Delle Erbe (1 987 m), kde poprvé nocujeme. Cestou čekají dvě díla Metafisica dell´occasione od Sary Ambrosini a Giorgia Marchettiho, odrážejícího nejistotu setkání, čistou náhodu a příležitost. A pak Fragile as a Rainbow, tunel z barevných trubek na Chi Jus, symbol naděje, jejímž autory jsou Sin-Ke Čang a Ťia-Čchi Čchiou.

Druhý den pokračujeme do Badie na Rifugio La Crusc s finálním výstupem lanovkou a cestou narazíme na čtyři umělecká díla. Poslední den nás trasa zavede k horské chatě Pederü v San Vigiliu s dalšími čtyřmi zastávkami. Autobus nás pak zaveze zpět k místu startu. Na okružní pouť se lze vydat kdykoliv.

Přibližně uprostřed okruhu leží Art Park Val d´Ert, sochařský park ve městě St. Martin in Thurn/San Martino in Badia. V něm naleznete stálou expozici soch ze všech vydání sochařské soutěže Smach. Nachází se v alpském lese, daleko od civilizace v přirozeném kontextu a nepřetržitém dialogu. Zůstává nedokončený a otevřený pro nové exponáty, naplňující interakci mezi uměním a přírodou.

Bohatý program akcí sdružených v pátém bienále Smach. se zaměřuje na pojem křehkosti v našem světě, životě, civilizaci, vztazích. V době postcovidové ostatně velmi aktuální. „Proč bychom měli mluvit o křehkosti? Takový příběh nám umožňuje přemýšlet především o světlejších a temnějších stránkách lidské existence, a protože se nám v současné době jednoznačně ukazuje, jak křehcí jsme my, náš svět a vše kolem nás,“ vysvětlují organizátoři.

Jen se zastavit, spočinout a dívat se… Anebo poctivě procházet, hledat a debatovat. Jak chcete. Nabídka příležitostí začíná už v červenci a pokračuje až do 12. září. Třeba teď 23. července láká na projekci dokumentu Il sale della terra známého německého režiséra Wima Wenderse v Ciastel de Tor, ladínskému muzeu v San Martino in Badia. V panelu expertů, který hodnotil vybraná díla, najdeme i nizozemského kurátora Guuse van den Houdta nebo Iaca Giacinta Di Pietrantonia, zakladatele AMACI, Asociace italských muzeí současného umění.

Více informací na webu www.smach.it

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *